«Поєдинок» – короткий зміст (переказ)

Підпоручик Ромашов в засмучених почуттях з-за догани полковника Шульговича повернувся з плацу додому. Там він першим ділом запитав у свого денщика Гайнана немає листа від Ніколаєвих. Так як ніяких звісток від них не було, підпоручик вирішує не ходити до них ввечері, так як йому було незручно відвідувати їх кожен день.

Гайнан сказав, що прийшов лист від Раїси Петерсон. Вона була коханкою Ромашова. Лист було просякнуте терпким запахом парфумів. Величезна кількість помилок і вульгарний тон листа викликали у Ромашова огиду. Підпоручик вирішує все ж відвідати Ніколаєвих.

В цей час Володимир Єфремович готувався до вступних іспитів в академію. Він вже двічі провалював іспити. Так як давалося всього три спроби, він волів підручники, а не спілкування з Ромашовым. Олександра Петрівна (Шурочка), дружина Володимира Єфремовича, допомагала чоловікові у підготовці до іспиту. І навіть сама непогано оволоділа багатьма дисциплінами, на відміну від свого чоловіка. Важко було тільки з баллистикой. Варто відзначити, що Ромашов був таємно закоханий у Шурочку. Можливо тому, що він щодня приходив у будинок Ніколаєвих.

Між Олександрою Петрівною і Ромашовым зав’язується розмова про статтю в газеті про офіцерські поєдинки. Шурочка вважає правильним той крок, що офіцерам були дозволені поєдинки один з одним. В цьому вона бачить спосіб покінчити з пияцтвом, лицемірством в армії. У приклад вона наводить п’яницю Назанского і шулера Арчаковского. Ромашов не згоден, що Назанский відноситься до числа таких офіцерів.

Ромашов покинув будинок Ніколаєвих, коли всі почали готуватися до сну.

На наступному полковому балу підпоручик Ромашов вирішує розірвати відносини з Раїсою Петерсон. Ця новина виявляється справжньою несподіванкою для жінки, і вона присягається помститися подпоручику. Так, незабаром, Володимир Єфремович почав отримувати листи, в яких йшлося про зв’язки Ромашова з його дружиною. Однозначно сказати, що автором цих листів була колишня коханка Ромашова було не можна, адже у підпоручика і так вистачало ворогів. Приміром, підпоручик не схвалював бійки між унтерами, був проти побиття солдатів і навіть погрожував подати рапорт на капітана Сливу за не статутні стосунки з підлеглими.

Крім того, вище керівництво також було невдоволено підпоручиком. Ромашов впав у смуток від цієї безглуздої служби і самотності.

В кінці квітня підпоручик отримав від Шурочки запрошення на день народження. На позичені гроші Ромашов придбав парфум і відправився в будинок Ніколаєвих. Так вийшло, що підпоручик і Олександра Петрівна просиділи весь вечір поруч. Вони не дивилися одне на одного. Ромашов був немов уві сні. Він не слухав розмов і жартів інших офіцерів.

Після святкування підпоручик пішов у гай. За ним вирушила Шурочка. Вони присіли на галявину і зізналися одне одному в коханні. Шурочка сказала, що у них багато спільного, але вони не можуть бути разом. Через кілька хвилин вони встали і пішли назад. Олександра Петрівна попросила Ромашова більше не приходити в дім, адже чоловік постійно отримує анонімні листи, у яких йде мова про їх таємному зв’язку.

У травні корпусний командир вирішив провести огляд військ. Зганьбилися все крім роти капітана Стельковского. Особливо дісталося Ромашову. Адже він так захопився стройовим кроком, що не помітив, як його полурота змішалася і зрушилася до правого краю. Замість похвали подпоручику дістався публічний ганьба. Крім того в цей час відбулася неприємна розмова з поручиком Ніколаєвим. Він був страшно незадоволений анонімними листами і попросив більше ні коли не приходити в його дім.

У таких засмучених почуттях Ромашов бродив по місту, поки не вийшов до залізниці. У темряві він дізнався солдата Хлєбнікова. Підпоручик здогадався, що солдат збирається звести рахунки з життям. Він запитав у чому справа, і Хлєбніков розповів йому, що над ним знущаються в роті, б’ють, забирають гроші. Ромашов обняв солдата і сказав, що потрібно терпіти. У тому момент подпоручику здавалося, що його біди ніщо в порівнянні зі стражданнями солдата.

Наприкінці весни сталося страшне подія – повісився солдат з роти Осадчого. Вся частина була на вухах. Почалася пиятика. У Шлейферше сталася ще одна неприємна подія. Бек-Агамалов почав кидатися з шаблею на присутніх. Пізніше він хотів розібратися з однією жінкою, але Ромашов зупинив його.

Прийшовши на збори, підпоручик побачив там Осадчого та Миколаєва. Миколаїв зробив вигляд, що не бачить Ромашова. Коли стихли пісні, Осадчий затягнув панахиду за повешенному солдату, постійно зупиняючись її кепськими словами. Це розлютило Ромашова, і він почав кричати, щоб усі замовкли. У цей момент Миколаїв почав кричати на підпоручика. Він замахнувся на Ромашова, але останній облив його залишками пива.

Офіцерський суд вирішив, що стосунки між Миколаєвом і Ромашовым повинні бути з’ясовані на поєдинку.

Назанский відмовляв Ромашова відмовитися від поєдинку.

Пізніше Ромашов застає в своєму будинку Олександру Петрівну. Вона просить його не відмовлятися від поєдинку, адже тоді її чоловіка не допустять до іспиту. Шурочка каже, що стрілятися потрібно, але так щоб не поранити один одного, що її чоловік згоден на такі умови. Після вона пристрасно цілує підпоручика.

Пізніше з рапорту штабс-капітана Діца ми дізнаємося, що Ромашов був поранений пострілом у верхню частину живота і помер через сім хвилин від крововтрати.