Пояснення Давидова з Варею (аналіз епізоду роману Шолохова «Піднята цілина»)

Роман Михайла Олександровича Шолохова «Піднята цілина» – великий твір, в сюжетну основу якого покладено важлива історична подія – створення колективних господарств.

Поряд з різними перипетіями, пов’язаними з розкуркуленням і боротьбою з новою владою, особливе місце у творі відводиться любовної історії управлінця Семена Давидова і Вари Харламової.

Семен – людина, що відрізняється внутрішньою красою. І це видно не тільки по його відношенню до громадських справ. Не меншим значенням у романі наділяються і його почуття до Варі. Та й дівчина відчуває до Семена чисті і світлі емоції, які не йдуть ні в яке порівняння з цинічним і розважливим ставленням до нього з боку Лушки. Зв’язок з нею очорнювала Насіння, його ніби дьогтем вимазали.

Любов Вари парить, ніби птах, піднімаючись над усіма життєвими негараздами. Шолохов розповідає нам, читачам, історію взаємини двох героїв ніжно і проникливо. Ми переймаємося цим першим світлим почуттям, переживаємо разом з Варею і Семеном.

Епізод їх пояснення описаний своєрідно, він будується по висхідній лінії. Варя прийшла, щоб поговорити з Семеном, і чекає його. Як тільки починається діалог, ми розуміємо, що герої не байдужі один до одного. Хоча автор і приховує почуття героїв, все ж місце для здогадів залишає. Емоційне напруження по ходу цієї сцени поступово наростає і в кінцевому підсумку виливається в сльози.

Давидов захоплено відноситься до дівчини, що легко визначити по тому, як він її називає. Епітет «мила» не сходить з уст Насіння. Цей стриманий людина піддається почуттям, хвилюється і переживає. Варя пробуджує в його очерствевшей душі потяг по родині і дітям, властиву всім звичайним людям.

Розв’язка розмови непередбачувана. Варя ділиться з Семеном тим, що мати хоче видати її заміж за Дурня Обнизова. У цього хлопця хороша сім’я, і він, на думку матері, дуже підходить Варі. Давидов розгублений. Його охоплюють емоції. У цей момент назовні вириваються ті почуття, які Давидов намагався заховати навіть від самого себе. Саме зараз він відчуває справжнє відкриття: він любить цю дівчину, причому вже давно.

Але Давидов не егоїст. Перш за себе, він більше дбає про Варі, переживає за її долю. Тепер він повинен піклуватися про дівчину. І Семен вирішує одружитися. Та й пора йому вже закінчувати з холостяцьким життям. Давидов хвилюється про благополуччя дівчини. Він спокійний і розважливий, для нього все зрозуміло і просто. По-іншому цей чоловік ніколи і не вступив.

Але після його слів у Варі борються почуття і розум. Дівчина плаче, відмовляється від допомоги, хоче втекти і забути все сказане, просить його не приходити до матері і ні про що з нею говорити.

Цим епізодом Михайло Олександрович Шолохов намагається показати силу любові. Справжні почуття, вважає автор, не знають перешкод, їх ніщо не може вбити. Головне – не боятися в них зізнатися, зробити перший крок, як надійшла тендітна, але в теж час така смілива і сильна дівчина Варенька Харламова.