Потрібно мати сміливість, щоб визнати свої помилки?

Не кожен володіє дивовижною якістю визнати свої помилки. Зазвичай, здійснивши не зовсім етичний або неправильний вчинок, люди починають хитрувати, викручуватися, придумувати виправдання. Чому вони так роблять?

Я думаю, що із-за боязні бути засудженими. Визнати провину – значить дати іншим людям засумніватися у власній безгрішності. Ще винні дуже соромляться своїх помилок і необачних вчинків. Голос совісті соромить їх, вони хочуть, щоб ніхто ні про що не здогадувався. По мені, справжня сміливість – це визнавати свої помилки і каятися в них, а також просити прощення у тих, кому було завдано шкоди.

Літературні персонажі по-різному надходили в творах. Деякі з них відчайдушно боролися за правду, визнавали свої помилки. А інші приховували, обманювали і намагалися піти від відповідальності.

У «Капітанської дочці» А. С. Пушкіна є Гринев і Швабрин. Перший вірний своєму обов’язку і своїй Батьківщині, він готовий навіть померти за Вітчизну. А другий перейшов на бік ворога, бо злякався смерті. Швабрин постійно перекладав відповідальність за свої помилки на інших людей, розпускав брудні чутки про інших людей, щоб не заплямувати свою репутацію. Люди, які перебували разом з ним у фортеці, зневажали його й не мали з цією людиною ніяких дружніх зв’язків.

Іноді визнання помилок не приносить людині радість і задоволення. Наприклад, Катерина Кабанова з п’єси Островського «Гроза» піддалася спокусі і вступила в заборонену зв’язок з Борисом. Поховавши чоловіка, жінка покаялася перед усіма людьми. Навіть зізнавшись, вона не змогла жити далі, тому що ця ситуація суперечила її принципам. Мені здається, що її заслуга в тому, що Катерина усвідомила і розкаялася у скоєному, адже вона могла цього і не робити, а жити далі і обманювати нелюбого чоловіка.

Люди схильні робити помилки на протязі всього життя. Наш світ неідеальний, у нас може не бути достатнього досвіду, щоб здійснювати тільки розсудливі вчинки. Щоб залишатися людиною в самому повному розумінні цього слова, потрібно знаходити в собі сміливість визнавати свої помилки і каятися в них, навіть якщо доведеться переступити через гордість і власну гідність.

Людина, тільки розкаявшись, може прагнути до духовного очищення. Як казав один мудрець: «Помилки завжди можна пробачити, якщо знайдеться сміливість у них зізнатися».