Порівняльний аналіз віршів Тютчева «Весняна гроза» і Фета «Весняний дощ»

Весна – чарівна пора оновлення природи і людських душ, вона здатна надихати людей на прекрасні вчинки. Природа ж дихає свіжістю і манить сонячними променями. Завдяки своїй красі, весна стала однією з головних тем ліриків. Після зимової холоднечі навіть весняний дощик здається нам благодаттю. Саме цьому природному явищу присвятили рядка Тютчев Ф. і А. Фет.

На початку 1850-х рр., перебуваючи за кордоном, Тютчев Ф. написав вірш «Весняна гроза». У центрі твору два головних образу – ліричний герой і перший весняний грім. Лірично герой зізнається, що любить «грозу на початку травня», замість пояснення причини цього він описує гуркіт грому.

Образ грому створюється за допомогою уособлення. Він, «резвяся й граючи, гуркоче в небі блакитному». Опис грози було б неповна без дощу. Його автор порівнює з «Перлами», нанизаними на нитку, позолочені сонцем. Ще більшого динамізму, і без того живим картинам, надає опис гірського потоку і пташиного гама в лісах.

В останній строфі ліричний герой звертається до невідомому співрозмовнику, згадуючи античні образи: Геба, Зевс, кубок з неба. Так у творі з’являються класицистичні мотиви. Пейзаж, створений Ф. Тютчева, вражає не тільки динамізмом, але і багатоголоссям. Автор зумів передати і гуркіт грому, і пташині трелі, і шум води.

Вірш А. Фета було написано в 1857 році, відноситься до пізнього періоду творчості поета. Як і у вірші Тютчева, у цій пейзажній замальовці автор висловлює своє ставлення красу природи, ось тільки образ ліричного «я» відображено не так чітко. Фетовский ліричний герой спостерігає за весняною погодою з вікна.

Він бачить, як хмари потихеньку затягують небо, хоч сонце поки ще прорізає їх своїми променями. Воробей ж, купається в піску підказує, що скоро почнеться дощ. Так автор використовує у своєму вірші відоме фольклорне повір’я, наближаючи образ ліричного героя і себе до народу.

Ліричний герой помічає, як до його будинку рухається завіса дощу, простягнувшись від неба до землі. Перші вісники дощику – дві краплі і запашний липовий запах, розбуджений бризками. В останніх рядках А. Фет створює метафору, зображуючи дощ як неземне невідоме істота: «І що-то до саду підійшло, по свіжим листям барабанить».

Оригінальні пейзажні замальовки поети створюють за допомогою яскравих художніх засобів. У кожній строфі є метафори: «розриви хмар», «рухається завіса» (А. Фет); «повисли перли дощові», «все вторить весело громам» (Ф. Тютчев). Фарб і звуків картин природи додають епітети і порівняння.

Композиція обох віршів проста: вони складаються з катренів з перехресною римою. Жвавості надає ритмічна організація текстів. Вони написані ямбической рядком. Ні Тютчев, ні Фет не вживають знаків або питальних речень, як би відображаючи розмірений ритм весняного дощику.

Вірші «Весняна гроза» і «Весняний дощ» показують, як одне і те ж природне явище отримує оригінальну ограновування під пером різних поетів.