Порівняльний аналіз віршів Майкова «Нива» і Случевського «Полдневный годину. Спека гнітить подих»

«Хліб – всьому голова» – ця істина відома нам з дитинства. Але яким добувається працею хліб, про це знають тільки ті, хто працювали в полі або, хоча б спостерігали за женцями. Хлеборобская тема знайшла місце в творчості російських письменників, серед яких А. Майков і К. Случевський. Їх вірші «Нива» і «Полдневный годину. Спека гнітить подих…» нагадують читачам, «навіщо гру і жарт з крихтою хліба за тяжкий гріх вважає наш народ». В обох віршах переплітаються мотиви праці і природи, але вони інтерпретуються по-різному.

К. Случевський починає твір «Нива» літнім краєвидом. Він розповідає про полдне, коли нестерпна спека заганяє все живе в тінь, «гнітить дихання». Повітря над землею стає тягуче, поетові здається, що він закипає. Спека припікає все, що не захищено тінню, а у вухах людей вона віддає шумом. Побачене змушує автора скрикнути: «Жахливий час!».

Посеред такого пекла люди працюють у полі, хліб косять. У них немає вибору, адже «хліба не будуть чекати». К. Случевський показує свою наближеність до робочого люду, згадуючи, що в народі жаркий час косовиці називають «воєнними шляхами». В останній строфі автор робить висновок, чому в народі так шанують хліб.

А. Майков написав вірш «Нива» в 1856 році, за кілька років до скасування кріпосного права. Цим пояснюється поява в тексті образу бурлак. А. Майков концентрує увагу не на об’ємному літньому пейзажі, як К. Случевський, а на його окремому пазлі – ниві. Ліричний герой іде по вузькій межі і насолоджується видом густий пики. Колючі колоски, здається, хочуть поговорити з героєм, тому дзижчать йому в обличчя. Як бачимо, настрій контрастне того, що відтворено у вірші К. Случевського.

Якщо К. Случевський розповідає, як важко знайти тінь, то вірш А. Майкова прохолоду дарує сама висока жито. Більш того, колосся дозволяють подорожуючому слухати їх «важливу бесіду». В море жита ліричний герой бачить женців і жниць. Вони зовсім не змучені, як в «Полдневном годині…». Працівники весело в’яжуть снопи і насолоджуються запахом «розана і меду». Пейзаж швидко наповнюється звуками хліборобського побуту: рипінням возів і шумом натовпу.

В остання строфа «Ниви» – звернення ліричного героя до Бога. Він дякує всевишньому за дари: урожаю і тепла. Герой розуміє, що для людини недостатньо матеріальних благ, тому просить у всевишнього: «Духовного дай хліба!». Він вірить, що небесні насіння думки обов’язково принесуть свої плоди в майбутньому.

Аналізовані вірші різні не тільки за змістом, але і по композиції. Нива написана катренами з перехресною римою. «Полдневный годину. Спека гнітить подих…» складається з об’ємних строф по 14 рядків з перехресною римою. Вірш А. Майкова написано ямбом, а К. Случевського – хореем.

На перший погляд, вірші «Нива» і «Полдневный годину. Спека гнітить подих…» присвячені одній і тій же темі. Але останні строфи творів показують справжні ідеї: К. Случевський закликає цінувати хліб, який лежить на нашому столі, а А. Майков – хліб духовний.