Порівняльна характеристика Віктора і Олени (за повістю Трифонова «Обмін»)

У повісті Трифонова «Обмін» Віктор та Олена чоловік і дружина. Однак у пари абсолютно різні погляди на життя, навіть незважаючи на те, що жінка навчилася маніпулювати чоловіком.

Жінка розуміє, що людина сам коваль свого щастя». І з цього, Олена всіма силами намагається домогтися бажаного. Заради вигоди, вона готова піти на багато чого, в тому числі і на зраду близьких людей.

Віктор Дмитрієв у цьому відрізняється від неї. Він безхарактерний, і постійно потребує того, щоб його направляли на ціль. Він не зацікавлений в реалізації мрії, тому відразу ж кинув малювання після того, як не зміг здати іспити у відповідний інститут. Від безвиході, чоловік поступив в перший-ліпший технікум.

Хто ж з героїв має право називатися особистістю? Насправді і Дмитрієв і Лена цього заслуговують. Звичайно, і поведінкою, і характером жінка більше нагадує хижачку, але саме завдяки цьому, вона домоглася того, що зараз має.

Віктор же, хоч і слабкий по натурі, все ж намагається, щоб його сім’я була щаслива. Він не став діяти за «покликом серця» і не розлучився з Оленою. Хоча, чоловік часто замислюється про те, що більше був би щасливий з колегою по роботі – Тетяною. Але в той же час, Дмитрієв розуміє, що у них з Оленою є дитина, і він не може його кинути. Це заслуговує на повагу, і характеризує його як відповідального людини.

В сім’ї Дмитриевых прийнято було дотримуватися традицій, і Віктор звик до цього. Він шанував їх і шанував, поки був живий його дід. Тому, коли Лена одного гостя на дачі у свекрухи, переважила портрет її покійного чоловіка в коридор, стався скандал.

Сама жінка була менш чутлива до таких речей. Для неї традиції і все що пов’язано з минулим, не викликає особливої поваги. Вона дивиться в майбутнє, а до решти їй немає ніякого діла.

Так само Олена мала «смак до життя». Тому її не зупинила хвороба свекрухи, а навпаки, замотивировала на «вигідну» угоду. Її суть була в тому, що жінка вирішила «обміняти» квартиру свекрухи і свою кімнату в гуртожитку, на спільне житло. Вона знала, що хвору свекруха недовго доведеться «терпіти» і тому запропонувала чоловікові зробити «обмін».

Віктор теж «умів» жити, точніше його дружина навчила. Періодично, чоловік відчував щастя. В такі моменти він думав, що попереду ще все життя і не все втрачено. Однак після смерті матері, чоловік різко змінює своє ставлення до всього. Він усвідомлює, що роки витрачені даремно, і майбутнє настає саме сьогодні. Від подібних думок, Дмитрієву стає не по собі, і він впадає у депресивний стан.

Дружина Дмитрієва була морально нерозбірлива в засобах. Ні дружба, ні любов, ні довіру не могли учинити їй перешкоду. Вона переступала через всі моральні і етичні норми і рухалася до бажаного без докорів совісті.

Що ж стосується Віктора, то в ньому ще залишалися людські якості. Однак під чуйним керівництвом дружини, він поступово розтратив і їх. Він довго пручався обміну, вважаючи це блюзнірством по відношенню до хворої матері. Але вже на наступний день йому довелося «здатися» під напором Олени. Жінка вміло маніпулювала їм, нагадуючи, що робить це для родини. До того ж Віктор зможе піклуватися про Ксенії Федорівні, яка нещодавно перенесла тяжку операцію. Чоловік не зміг нічого заперечити, проти аргументів такого роду.

Лук’янови порівняно з Дмитриевыми були більш пристосовані до життя. Однак їх настрій був занадто агресивним. Вони нікому не вірили, заздрили і постійно з кимось перебували в конфлікті. Чого не скажеш про спокійних і інтелігентних Дмитриевых. Сім’я була щасливою, мала багато друзів, і найчастіше все разом відпочивали на дачі. Це відбувалося до тих пір, поки був живий дідусь і не з’явилася Лук’янови в їх житті.