Порівняльна характеристика Печоріна і Грушницкого

У творі Лермонтова «Герой нашого часу» образи Печоріна і Грушницкого по ходу подій змінюються.

Молоді люди зустрілися, коли проходили разом лікування в П’ятигорську. Між чоловіками відразу зав’язується «дружба», а разом з нею приходь і якесь суперництво. Кожен намагається домогтися розташування Московської княжни Мері, використовуючи свої методи. Для цього Грушницкий намагається постати перед дівчиною в кращому світлі. Він проводить з нею вечора, обсипає компліментами і всіляко намагається догодити княжні.

Печорін в свою чергу робить все навпаки. Його метою стає навіть не її розташування, а саме щира любов Мері. Чоловік сміливий і холодний. Він не шукає з нею побачень, а їх як би випадкові зустрічі дуже ефектні, але дуже короткі. Все це дає перевагу перед неабияк обридлим Грушницким.

Печорін дуже самовпевнений. Він по достоїнству оцінює свої сили, можливості, зовнішність, на відміну від свого товариша. Грушницкий відчуває комплекси неповноцінності через свого здоров’я і «солдатській шинелі». Так, він соромиться того, що він юнкер, а не офіцер. Але як тільки молода людина змінює звання, то з ним відразу ж відбуваються зміни. Грушницкий стає впевненішим, нахабніше, а його колишня боязкість лише зрідка виявляється тільки при зустрічах з княжною.

Змінюється і Печорін. Тепер на світських раутах він не обходить Мері стороною, а навпаки скрізь її супроводжує. Чоловік веде себе дуже галантно, іноді показуючи кращі сторони свого характеру.

Грушницкий розуміє, що Мері більше не відчуває до нього симпатії. Вона, на свою біду закохується в його «опонента», і навіть чекає від Печоріна пропозиції про заміжжя. І в цей момент чоловік вирішує помститися. План його помсти низький за своїм змістом, але образа настільки сильна, що підштовхує Грушницкого до дії.

Печорін домігшись від дівчини бажаного, а саме відчуттів, вирішує, що пора зупинитися. Він «відбив» її у товариша, і йому вже стає не цікаво продовження. Він не відповідає дівчині на взаємність, і та в сльозах покидає «рандеву».

Печорін піддається провокацію Грушницкого, і викликає його на дуель. Він дізнається про існуючому змові, і теж готується до поєдинку.

Під час дуелі обидва чоловіки знають, що рушниця другого дуелянта не заряджена. Тільки Грушницкий сильно нервує і починає шкодувати про те, що може статися. Григорій же, навпаки, спокійний і тримається впевнено. Коли опонент дає осічку – Печорін не збирається вбивати колишнього друга. В якийсь момент, чоловік навіть опускає заряджений мушкет. Напередодні дуелі, він змусив свого секунданта зарядити зброю, викривши при цьому змовників у брехні.

Однак Грушницкий противиться милосердя колишнього друга. Він наполягає на тому, щоб той вистрілив. Молодий чоловік, відчуває сором, розчарування від життя і сильну злість на Печоріна і Мері. Для себе він уже все вирішив – він не хоче жити. Він слабкий і здається, не бачачи подальшого сенсу існування.

Сенсу жити далі, не бачить і Печорін. Але він постійно шукає, намагаючись при цьому себе розважити.

Різниця між чоловік очевидна. Одному – все дається нелегко. Йому мало щастить, але він хоче знайти сім’ю, щастя, любов. У іншого, є все, а якщо чогось немає, то чоловік це «завоює» будь-якою ціною. Він шукає пригод, щоб не «зачерствіти» зовсім, а любов намагається уникати, порівнюючи її з страданьем.