Порівняльна характеристика Печоріна і Бели

У Лермонтова у творі «Герой нашого часу» образ Бели є унікальним. Горська княжна, є уособленням гордості і непорочності. Вона норовлива, вперта і не жеманна на відміну від інших дівчат, з якими тісно спілкувався Печорін.

Сам Георгій Олександрович, теж під стати своєю «цивільній дружині» був дуже гордий. Однак у чоловіка була одна відмінна особливість характеру. Він дуже самолюбний.

І все ж він вважав свою нікчемною життя, часто нарікаючи на те, що з’явився на світло. Він не міг знайти себе у великому світі, і тому постійно змінювався, підбираючи собі все нове «амплуа». Він виступав у ролі захисника, то був лютим агресором, то провокатором. А бувало, просто піддавався зневірі і намагався забутися за допомогою червоного вина.

У Бели ж були інші погляди на життя. Вона була юна і красива, а її мрії і бажання зводилися до створення сім’ї. По традицій її народу, дівчину повинні були видати заміж після того, як наречений заплатить хороший викуп. І всі, звичайно ж, розуміли, що цією людиною має стати місцевий розбійник Казбич.

Але Печорін випередив джигіта. Він підмовив брата Бели, Азамата, і той вкрав сестру пізньої ночі. Натомість Печорін допоміг вкрасти йому коня у Казбича.

Григорій Олександрович не те щоб закохався в Белу, він просто не міг допустити, щоб ця дівчина належала комусь іншому. Сама ця думка приводила чоловіка в сказ.

Бела ще при першому знайомстві проявила симпатію до Печорину. Вона закохалася в російського гостя, але розуміла, що, незважаючи на дружні стосунки, він для її сім’ї так і залишиться чужинцем.

Коли дівчину вкрали, вона була сильно налякана, хоча до цього ніколи не відчувала страху. І навіть коли Бела побачила знайоме і миле серцю обличчя, вона продовжувала показувати якийсь «протест».

У свої шістнадцять років, дівчина вже була мудра. Вона не підпускала до себе «названого нареченого» всіма силами показуючи свою нескореність. Її не радували ні шовку, ні прикраси, які дарував їй Печорін, і тільки його хитрість, змусила дівчину змінити гнів на милість.

Для цього Печорін пішов у ва-банк. Він дарував їй свободу і відпустив молоду «полонянку». Цей «благородний» вчинок Бела оцінила. Але це було його черговий хитрістю. Чоловік розумів, що після викрадення, дівчина просто так не може повернутися додому. Її честь і невинність ставиться під сумнів.

Така розважливість дала свої результати. Бела залишилася з Печоріним по своїй волі, тим самим їй довелося відмовитися від сім’ї. Заради коханого, дівчина зважилася на таку жертву. Але чи готовий Печорин теж віддати себе повністю цій жінці? Виявилося, що ні. Для нього це була лише чергова «гра». Як ніби чоловік перевіряв сам себе, на що здатний і за його силам «випробування». Він виграв у невидимому суперечці, а що далі? А далі починалася туга і одноманітне життя.

Бела загинула. Але це сталося ще до того, як на дівчину встромив кинджал ревнивий Казбич. Вона померла всередині, від нерозділеного кохання до свого «цивільного чоловіка».

На її могилі Печорін лише розсміявся. Це був сміх над долею, над собою і над власною гординею.