Порівняльна характеристика Наталії Миколаївни та княгині Корнаковой

Галерея жіночих образів у повісті Льва Толстого «Дитинство» представлена яскраво і правдоподібно. Кожна з героїнь зіграла певну роль в становленні головного героя як особистості. Оповідання ведеться від імені Николеньки Іртеньєва, який описує важливі, на його погляд, епізоди зі свого дитинства. Це не звичайний хлопчик, а обдарований, тонко відчуває. Кожна подія він не просто проживає, але й потім ще раз переживає в душі, виявляючи аналітичні здібності, властиві дітям. Також він ставиться і до людей. Николенька помічає деталі в зовнішності, які характеризують людину. Оповідач детально описує образ матері, Наталії Миколаївни, а так само образ тітоньки, княгині Корнаковой.

Николенька згадує про матінці з особливою ніжністю. Вона для нього стала втіленням ідеальної жінки-матері. Про тітоньку, яка була далекою родичкою, головний герой говорить не дуже втішно. Те, що помічає маленький хлопчик, досить точно характеризує обох героїнь.

Наталія Миколаївна і пані Корнакова рівні за походженням, обидві – княгині, але мають різний характер. Матінка героя була доброю і неконфліктною, а тітонька владною, вона навіть розмовляла так, ніби намагається придушити морально свого співрозмовника. Наталія Миколаївна – проста, в чомусь наївна, добра до всіх, навіть до юродивим. А княгиня Корнакова вміє бути милою тільки заради своєї вигоди. Вона намагається догодити бабусі Николеньки, але та вже давно її розкусила.

Кажуть, що очі – дзеркало душі. Хлопчик назавжди запам’ятав добрі карі очі матері, сповнені любові. Княгиня Корнакова ж мала маленькі сіро-зелені очі, які здавалися героєві дуже неприємними.

З княгинею хлопчик знайомиться по приїзду в Москву. Незважаючи на загальний благородний вигляд, він помітив у ній нещирість. Її мова, різка і переважна не подобалася герою.

Княгиня мала власний погляд на виховання дітей. Вона вважала, що діти слухаються, тільки якщо бояться. Николенька тоді подумав, як добре, що він не її син. Його матінка тепер йому здавалася ще краще. В її руці він ні разу не бачив різки, навпаки, вона дарувала йому велику ніжність.

Порівнюючи образи героїнь, ми бачимо, що вони спливають у пам’яті оповідача, як протилежні. Образ княгині Корнаковой відтіняє добрий образ матері, яка здавалася йому ідеальною жінкою. Найкращі епізоди з дитинства пов’язані з його мамою. А переїзд до Москви став початком кінця його щасливого дитинства.

Повість «Дитинство» – візитна картка ще тільки початківця на той час письменника Льва Толстого. Але хоча вона була його першою повістю, вже в ній був помітний глибокий психологізм і талант автора. Лев Толстой не просто розповів про дитинство від імені головного героя, але і показав внутрішній світ підростаючої людини.