Порівняльна характеристика Катерини та Варвари (за пєсою Островського «Гроза»)

Олександр Островський став першим літератором, який зумів показати читачеві зворотний бік купецького шику і блиску. Життя за стінами розкішних панських будинків отримала літературну назву «темне царство».

Як ні банально це звучить, але найбільш знедоленими в «темному царстві» були представниці прекрасної статі. Однією з них стала головна героїня п’єси Островського «Гроза» Катерину. Катерина була віддана заміж за Тихона Кабанова. Атмосфера, яка панувала в будинку Кабанових, була чужою головою героїні. Але дівчина терпить постійні приниження і докори з боку своєї свекрухи, адже вважає це своїм обов’язком.

В будинку Кабанових ми зустрічаємо ще одну молоду особу, яку також обтяжує атмосфера «темного царства». Вона теж втомилася від тиранії, самодурства, обману, інтриг. Звали її Варвара. Вона була сестрою Тихона.

Хоча обидві героїні опиралися укладу «темного царства», вони не були схожі один на одного. У кожної з них були свої життєві принципи, якими вони керувалися.

Щоб зрозуміти все спільне і різне в Катерині і Варварі необхідно звернутися до їх дитинством, адже саме в дитинстві формується характер людини.

Перше, що треба відзначити – головні героїні росли в абсолютно різних сім’ях. З самого дитинства Катерина була улюбленою дитиною в сім’ї. В одній зі сцен вона каже, що була наче вільний птах. Маленька Катя займалася улюбленими справами. У батьківському домі панувала добра і лагідна атмосфера. Саме вона і сформувала уявлення про майбутню сім’ю дівчини. Крім того, Катерина зросла глибоко віруючою людиною. Дівчина мріяла про дбайливого чоловіка, який в будь-який момент зможе підтримати її, про кількох дітей. Благополуччя сім’ї стали для неї головними життєвими орієнтирами.

На відміну від Катерини, Варвара зростала дуже шанованої сім’ї. З самого дитинства Варя зобов’язана була відповідати цьому статусу. Але будучи, волелюбним людиною, вона не могла миритися з тиранією своєї матері. Варвара не хотіла і не змогла так жити.

Тепер Катерині і Варварі необхідно було зробити вибір: жити за законами «темного царства» або боротися за іншу краще життя. Дівчата по-різному роблять свій вибір.

Так, Катерина вирішує підкорятися звичаям своєї нової родини, адже вважає це своїм святим обов’язком перед чоловіком. Саме тому свої почуття до Бориса, дівчина розраховує, як страшний гріх і жене їх геть.

Варвара, навпаки, тільки зовні живе за правилами «темного царства». В душі вона зовсім інша людина. З малого дитинства її навчили говорити неправду, пристосовуватися, плести інтриги. Варвара сама зізнається, що по своїй натурі вона не врунья, але її так навчили. Саме ці риси характеру не дають їй відкрито виступити проти тиранії матері. Вона начебто підкоряється їй, але все одно робить все тільки за своїм бажанням. Прикладом можуть служити нічні прогулянки з Кудряшом.

У Катерини, Варвари є свої улюблені. Катерина було відчайдушно закохана в Бориса. Вона намагалася приховати свої почуття, але коли Тихон поїхав почуття виплеснулися назовні. Дівчина, послухавши Варвару, йде на побачення з Борисом і стає її коханцем.

У цьому епізоді розкривається теорія правди Катерини, Варвари. Якщо для Катерини зрада це страшний гріх, то для Варвари такий вчинок вважається нормальним, адже про нього ніхто не дізнається.

Вчинок Катерини став для неї справжньою трагедією. Будучи високоморальною людиною, вона публічно заявляє про свою зраду і зводить рахунки з життям.

На мою думку, самогубство Катерини є частка провини Варвари. Адже саме вона вмовила її піти на побачення з Борисом. З іншого боку, Варвара керувалася виключно своїми життєвими принципами. Вона жила тільки для себе і, можливо, ніколи не любила по-справжньому. Варвара не вміє жити праведним життям, вона не готова на самопожертву, чого не скажеш про Катерину.

Таким чином, Островський показав нам, як дві яскраві особистості зробили свій життєвий вибір. Катерина віддала своє життя, борючись з «темним царством», а Варвара просто втекла з батьківського дому і почала жити, як їй хотілося.