Підкорювачі космосу 20 і 21 століття – порівняльна таблиця: хто був перший, роль російської космонавтики

Підкорити космос людина мріяв з давніх часів, дивлячись на зірки. Перші кроки в цьому напрямку дозволив зробити тільки 20 століття, коли були здійснені багато космічні відкриття. Величезна кількість вчених зі всього світу внесли свій внесок у розвиток цього напряму. Не завадили дослідженнями ні дві кровопролитних війни, ні скрутне становище країн після закінчення бойових дій. Люди робили все, щоб здійснити задумане.

Перші кроки

Реальних успіхів домігся конструктор Сергій Корольов. За його проектом була створена ракета, з допомогою якої з поверхні Землі був запущений перший штучний супутник. Ця ракета стала прародителькою всіх сучасних пристроїв.

Хоча перший супутник зміг пробути на орбіті всього три місяці, це було перше реальне досягнення, дало поштовх до подальших відкриттів. Завдяки Сергію Павловичу Корольову російська космонавтика зараз настільки розвинена.

Через місяць після знаменної події сталося ще одне, не менш важливе. І знову завдяки нашим співвітчизникам. У космос полетіла перша жива істота — собака Лайка. Їй відводилася місія перевірити можливо виживання живої істоти в межах космосу. Запуск супутника і перші кілька витків навколо планети пройшли успішно, але сталося непередбачене: повітря всередині супутника нагрівся до критичної температури. Цього організм собаки перенести не зміг, Лайка героїчно загинула, а сам супутник при цьому продовжував рухатися по орбіті ще п’ять місяців.

Потім було ще кілька не зовсім вдалих запусків супутників з тваринами всередині. Нові відкриття дозволили добитися позитивного результату. І в 1960 році після добового перебування в космосі на Землю приземлився супутник, в якому знаходились собаки Білка і Стрілка — перші підкорювачі космосу в 20 столітті.

Увага! Обидві собаки були білого забарвлення — це було не випадково, так як зображення з камер передавалося в чорно-білому кольорі, тому спеціально вибрали білих собак, щоб їх було добре видно на тлі обшивки супутника.

Собаки Білка і Стрілка

Після успішного приземлення Білки і Стрілки були зроблені певні висновки. Супутник, на якому собаки благополучно відвідали навколоземний космічний простір, став прототипом космічного корабля для польоту першої людини, який відбувся через 8 місяців.

12 квітня 1961 року вперше людина полетів у космос. В цей день відбувся запуск космічного корабля “Восток — 1”, на борту якого знаходився пілот Юрій Гагарін. Політ тривав всього 90 хвилин, які дали можливість всьому світу повірити в те, що таке можливо. В одну мить Юрій Гагарін став самим знаменитим людиною, інформація про його облетіла весь світ, людина, нарешті, підкорив космос. Політ зовсім не був комфортним, дивом Юрій Олексійович не постраждав, адже під час польоту він відчував восьмикратные перевантаження, це не можна порівняти з умовами сучасних польотів.

Завдяки вдалому польоту космічна галузь почала розвиватися стрімко. Відбулися такі знаменні події, як:

  • політ у космос першої жінки Валентини Терешкової;
  • перший політ багатомісного космічного корабля;
  • перший вихід у космічний простір Олексія Леонова;
  • перший крок, зроблений на Місяці Нілом Армстронгом.

Після перерахованих вище досягнень настав період, коли відбувалися виключно короткі польоти з метою кращого вивчення космічного простору. До початку двадцятого століття у космонавтів не було можливості затриматися на орбіті довше. Проблема зважилася за допомогою грандіозного проекту — створення міжнародної космічної станції.


Юрій Гагарін

Як велася розробка МКС

Процес створення космічної станції складався з трьох етапів.

Перший

Прототипом міжнародної космічної станції стала радянська МКС “Алмаз”. Її розробку почали ще в 60-ті роки 20 століття. Вчені планували, що вона зможе постійно перебувати на орбіті близько двох років, а жити в ній зможуть 2-3 космонавта. Продовольчі запаси повинні були доставлятися з допомогою спеціальних транспортних кораблів. Але запуск такої станції відкладався тривалий час, у зв’язку з тим, що проводились додаткові дослідження з метою зменшити її енерговитрати.


МКС “Алмаз”

Другий

Наступної, більш просунутою моделлю, стала радянська станція “Салют”. Робочий і житловий відсік являв собою два циліндра різних розмірів. У меншому розташовувався житловий відсік, пункт управління станцією і місце для зберігання і прийому їжі. У більшому розташувалася наукова лабораторія, заповнена всім необхідним для проведення досліджень, і санітарна зона. Перший варіант “Салюту” був запущений в квітні 1971 року. Експеримент виявився успішним, так що за допомогою цієї станції ще довгий час проводилося освоєння космосу.


МКС «Салют»

Третій

Найбільш близьким до МКС по внутрішньому устрою був модульний пілотований комплекс “Мир”. Принциповою відмінністю саме цього комплексу від усіх попередніх було модульний пристрій. Сам комплекс складався з декількох основних модулів, при цьому можна було як від’єднувати без втрат старі, так і приєднувати нові при необхідності. Саме цей принцип був запозичений при створенні МКС.

Увага! Запуск вже готової станції “Алмаз” відкладався майже двадцять років. В результаті вона була запущена, але в зовсім іншій ролі, ніж планувалося раніше.

МКС «Світ»

Принцип пристрою МКС

Міжнародна космічна станція складається з декількох модулів. Перший, під назвою “Зоря”, був запущений на орбіту в кінці двадцятого століття. Він був схожий на деякі блоки станції “Мир”. Призначався не стільки для дослідних робіт, скільки для забезпечення комфортного життя в космосі. Наступним був запущений американський “Юніті” і черговий російський модуль “Зірка”, призначений для управління всією станцією. Після запуску останнього модуля МКС змогла самостійно функціонувати. Тоді ж відбулася перша відправка космонавтів на нову станцію.

Увага! Кожен модуль МКС абсолютно незалежним, і може існувати, навіть якщо інші ушкодяться. Такий пристрій допомагає мінімізувати втрати у разі можливих неполадок.

Всього з моменту запуску МКС і по справжній день, на орбіту вирушили 53 експедиції. У космосі побувало вже більше сотні людей. Відкриття 21 століття дозволили значно розвинути космічну галузь і, можливо, в найближчому майбутньому стане можливий навіть космічний туризм.

Космонавтика в Росії розвивалася дуже стрімко. З моменту першого польоту дуже змінилося багато чого, починаючи з часу перебування в невагомості і закінчуючи комфортністю польотів. На прикладі п’яти польотів на МКС складена порівняльна таблиця, що дозволяє побачити, наскільки змінювалися умови.

Критерій МКС — 1 МКС-7 МКС-13 МКС-20 МКС-41
Час перебування на космічній орбіті з 2 листопада 2000 року по 18 березня 2001 року

136 днів

з 28 квітня 2003 по 27 жовтня 2003

183 дні

з 1 квітня 2006 року по 29 вересня 2006

181 день

з 29 травня 2009 по 11 жовтня 2009

135 днів

з 10 вересня 2014 по 10 листопада 2014

62 дні

Кількість осіб, які одночасно перебувають у космосі 3 2 3 6 6
Список космонавтів Вільям Шеперд,

Юрій Гидзенко,

Сергій Крикальов

Юрій Маленченко,

Едвард Лу

Павло Виноградов,

Джеффрі Уїльямс,

Томас Райтер

Геннадій Падалка,

Майкл Баррат,

Коїті Ваката/Тімоті Копра/НикольСкотт,

Роман Романенко,

Роберт Терск,

Франк де Вінне

Максим Сураєв,

Грегорі Рейд

Уайсмен,

Олександр Герст,

Олександр Самокутяев,

Олена Сєрова ,

Баррі Уилмор

Мета Проведення збірки нових

компонентів станції і

підключення американського

модуля “Дестіні”

Підтримка працездатності систем станції, а також продовження наукових досліджень Підтримання та удосконалення роботи космічної станції і проведення досліджень Установка антен радіотехнічної

системи “Курс” і підготовка до причалу стикуванні двох російських модулів “Зірка” і “Пошук”

Підтримання працездатності станції та проведення індивідуальних наукових досліджень

Висновки: перші шість експедицій доставлялися на орбіту за допомогою американських “Спейсшаттлов” США і складалися з трьох чоловік, середня тривалість перебування екіпажу в космосі становила близько чотирьох місяців.

Перед запуском сьомої експедиції сталося непередбачуване: один з шатлів, призначених для транспортування космонавтів, вийшов з ладу, після чого було вирішено здійснювати ротацію екіпажів тільки з допомогою кораблів “Союз”. Кількість осіб в екіпажі було скорочено до двох.

Тільки 13-й екіпаж був знову відправлений на шатлі і знову складався з трьох чоловік, при цьому двоє доставлялися на орбіту кораблями “Союз” і тільки один прилітав на шатлі. Починаючи з 20 експедиції, було прийнято рішення збільшити кількість членів екіпажу до шести. 20 і 21 експедиція ще використовували для транспортування “Спейсшаттл”, починаючи з 22-ї заміна членів екіпажу стала проводитися виключно з допомогою кораблів “Союз”.

Космонавтика досягла величезних успіхів у 20-21 столітті і просунулася далеко вперед. Всі підкорювачі космосу 20 століття гідні поваги. У 21 столітті було скоєно 52 експедиції, на орбіті Землі побувало більше ста чоловік.

Льотчик-космонавт Георгій Гречко, тричі побував у космосі, говорив наступне: “Кожен тривалий політ рік-іншого життя забирав. Ось, скажімо, м’яз ноги за час польоту зменшувалася на сім сантиметрів.” Це важка робота, яку космонавти роблять для розвитку науки і майбутнього планети.

Корисне відео: неймовірні технічні створення рук людей у космосі

Корисне відео: історик Андрій Фурсов про те, як підкорення космосу визначало світогляд.

Висновок

Питання про те, хто виграв гонку на підкорення космосу, було остаточно вирішене на користь Росії. Тепер – єдиною офіційною мовою на орбіті є російська.