Підготовка до здачі ЄДІ з англійської мови: план, як проходить іспит і які потрібні матеріали для підготовки

Єдиний державний іспит існує вже майже десять років, а з 2009 року визнано єдиною формою вступних випробувань для школярів.

Підготовка до ЄДІ з англійської мови передбачає проведення ряду підготовчих заходів. Легко здавати єді з англійської мови? Потрібно відзначити, що це важке завдання для учнів.

Ми спробуємо дати повний опис майбутнього випробування, а також надамо необхідні рекомендації, присвячені тому, як підготуватися до ЄДІ з англійської.

Як формуються вимірювальні матеріали

Контрольно-вимірювальні матеріали – це набір завдань іспиту. В основі КІМ лежать навчальні програми загальноосвітніх установ, що обумовлює об’єктивність оцінки знань учнів в ході проведення тестування.

Структура ЄДІ з англійської мови включає усну та письмову частини. Письмова частина ЄДІ з англійської підрозділяється на чотири блоки:

  1. Аудіювання.
  2. Читання.
  3. Граматика і лексика.
  4. Лист.

Вищезазначені розділи складаються із завдань двох категорій: з коротким і розгорнутим відповідями.


ЄДІ з англійської мови включає в себе усну і письмову частину.

Розподіл завдань письмової частини за змістом, видами перевіряються умінь і навичок виглядає наступним чином:

Перевіряються навички та вміння Кількість завдань
Розділ 1. Аудіювання
Розуміння змісту аналізованого матеріалу 1
Виявлення окремої запитуваної інформації в тексті 1
Розуміння намірів автора тексту 1
Розділ 2. Читання
Розуміння основного змісту тексту
Виявлення структурно-смислових зв’язків тексту
Повне розуміння аналізованого матеріалу
Розділ 3. Граматика і лексика
Граматичні навички 7
Лексико-граматичні навички 6
Лексико-граматичні навички 7
Розділ 4. Лист
Лист особистого характеру 1
Письмова робота з елементами міркування на задану тему 1

Елементи письмового блоку умовно поділяються на три рівня складності, а саме: базовий, підвищений та високий. В КІМ всі завдання мають відповідне маркування: А2 – завдання базового рівня, В1 – завдання підвищеного рівня, В2 – завдання високого рівня складності.

Усна частина складається з чотирьох блоків: двох монологічних висловлювань на задану тему, читання вголос і діалогу-розпитування.

Як потрібно готуватися

Ретельне поетапне освоєння програми – запорука успішної здачі будь-якого контрольного випробування.

В ході тестування екзаменованих демонструє всі можливі навички володіння усною і письмовою мовою, придбані ним за одинадцять років навчання.

Таким чином, іспит передбачає опрацювання значного обсягу матеріалу.

Тому, готуючись до тестування, буде правильним почати з повторення вже вивченого матеріалу, а потім приступати до освоєння нових тим.

Увага! Учень повинен надати рішення про вибір здаються в форматі ЄДІ випробувань не менше, ніж за рік до їх проведення. В іншому випадку підготовка до ЄДІ з англійської мови не буде здійснена у повному обсязі.

Підготовчі курси для ЄДІ з англійської можуть початися тільки на останньому році навчання, тому рекомендується повідомити викладача про своє рішення набагато раніше. Адже чим раніше ви почнете готуватися, тим краще.

Підготовка до ЄДІ з англійської мови – процес дуже трудомісткий. Якщо ви вирішили готуватися до ЄДІ з англійської самостійно, ось деякі корисні рекомендації:

Складіть індивідуальний навчальний план підготовки до ЄДІ з англійської мови. Першим пунктом позначте повторення раніше вивченого матеріалу. Процес буде складатися з декількох етапів.

  1. Для початку відкрийте підручники за минулі роки і повторіть кожну граматичну тему, вивчену на уроках. Далі перейдіть до повторення лексичного мінімуму. Великий словниковий запас – гарантія розуміння тексту під час його читання або прослуховування.
  2. Перегляньте весь вокабуляр, зверніть увагу на слова зі складним вимовою або написанням. Прочитайте якомога більше статей і оповідань на різну тематику. Читання допомагає легше освоїти вживання слів, вивчених раніше, а також допомагає зрозуміти принцип вживання тих чи інших граматичних конструкцій на практиці.

Далі переходите безпосередньо до оволодіння новим матеріалом. В ході самостійного навчання тут так само потрібно навчальний план. Найзручніше скористатися принципом розподілу завдань, пропонованих у КІМ. У цьому випадку ваш план буде складатися з чотирьох пунктів.

Граматика і лексика

Почніть саме з вивчення нових граматичних конструкцій та лексичних одиниць. Після запам’ятовування кожної нової граматичної одиниці або конструкції виконуйте вправи з її використанням. Нові слова вчіть тематично.

Наприклад, на першому занятті можна вивчити словник на тему «Здоров’я», на другому – «Сім’я» і так далі. Вивчене також підкріплюйте вправами.

Перелік усіх лексичних тем, рекомендованих до вивчення для проходження тестування, розміщений на сайті Федерального інституту педагогічних вимірювань в розділі «Кодификаторы».

Читання

Після розбору декількох базових понять граматики і лексики переходите до читання об’ємних текстів. Потренуйтеся перекладати кожен уривок письмово, з виділенням граматичних основ пропозицій і виявленням всіх знайомих вам граматичних одиниць.

Така вправа сприятиме кращому розумінню прочитаного і не дасть забути раніше вивчений матеріал.

Аудіювання

Готуватися до виконання цього розділу краще вже маючи значну граматичну і лексичну базу. В цьому випадку вам доведеться працювати лише над фонетичним аспектом мови. Часто учні старшої школи не можуть впоратися зі сприйняттям інформації на слух, тоді як при прочитанні розуміють сто відсотків змісту матеріалу.

Чому так відбувається? Відповідь проста: сучасна система освіти передбачає дуже маленький курс мовної практики. В результаті діти вивчають «мертва мова», сприймаючи його лише на папері. Знайоме слово на слух сприймається як невідома мовна одиниця.

Для початку можна скористатися прослуховуванням діалогів з субтитрами або готовими сценаріями. Прослухайте текст і постарайтеся зрозуміти основну тему оповідання, виділити ключові слова, що найбільш часто зустрічаються в діалозі. Далі прочитайте весь текст в субтитрах або скриптах. Знову виявити основну тему оповідання. Знайдіть і випишіть слова, які вам не вдалося почути або зрозуміти з першого разу.

При повторному прослуховуванні матеріалу постарайтеся співвідносити графічну форму виписаних слів з вимовою. Так ви сформуєте асоціативний зв’язок між графічною і фонетичною формою слова. Згодом почуті поєднання звуків за аналогією будуть асоціюватися у вас з їхньої відповідної графічної формою, і розпізнавання нових слів у мовлення стане набагато простіше.

Лист і усна частина

Готуватися до виконання завдань цих блоків слід в останню чергу. При написанні есе та письма, а також при побудові усного мовленнєвого висловлювання учень демонструє всі можливі мовні навички.

Неможливо скласти хоча б одне речення, не знаючи достатньої кількості слів та правил їх вживання в мові.

Крім того, для написання зв’язкового розповіді буде потрібно знання основних принципів складання есе, листи особистого характеру в даній мовній системі.

Так, структура есе передбачає поділ тексту на кілька смислових елементів, вживання слів-зв’язок для створення логічної послідовності висловлювань, а також уміння аргументувати запропоновані твердження. Лист особистого характеру також має свою структуру, яку необхідно ретельно вивчити.

Необхідні матеріали

Дидактичні матеріали для підготовки до іспиту з англійської доступні у вільному продажі в будь-якому книжковому магазині. Федеральний інститут педагогічних вимірювань щорічно публікує актуальні демонстраційні варіанти контрольно-вимірювальних матеріалів, рекомендовані для вивчення як самостійно, так і з викладачем.

Даний посібник являє збірник вправ, розділених за відповідним блокам, в точності повторюють структуру тестування. Така допомога як не можна краще підійде для напрацювання навичок, необхідних при виконанні тестових завдань.

Вдале посібник для розвитку практичних навичок – збірник граматичних вправ під авторством Ю. Голіцинського. Посібник є найбільш вдалим, оскільки представляє всю теоретичну інформацію у формі таблиць, зручних для запам’ятовування.

Крім цього, необхідно скористатися і теоретичними матеріалами. Тут можна порекомендувати різні збірники для підготовки до єдиного державного іспиту видавництва Macmillan. Такі посібники містять велику кількість всіляких для прослуховування аудіофайлів, а також багато творчих завдань, які сприяють розвитку навичок міркування і аргументації для вирішення завдань останнього блоку.

Зручний спосіб поліпшення сприйняття усного мовлення – прослуховування подкастів. Подкасти являють собою записи радіоефірів, які можна знайти в мережі у вільному доступі і слухати оффлайн. Такі записи, як правило, являють собою інтерв’ю з відомими особистостями або дискусії науковців і політичних діячів на різні теми. Тривалість кожного запису – від 40 до 60 хвилин.

При регулярному прослуховуванні хоча б одного подкасту в день помітно поліпшується навик сприйняття розмовної мови.

Якщо ви непосидючі і не можете проводити за підручниками багато часу, підпишіться на онлайн-розсилку. Таку розсилку з недавнього часу надають багато мовних шкіл, і в більшості випадків послуга є безкоштовною протягом першого місяця використання.

Суть розсилки полягає в тому, що на вашу електронну адресу регулярно приходить лист з невеликою теоретичної витягами на якусь тему і парою практичних вправ.

Крім цього, вивчається тема підкріплюється переглядом актуального відео або серіалу без російської озвучки.

Готуватися до тестування з англійської мови необхідно з використанням різних навчальних посібників.

Зручним способом систематизації отриманих знань можуть стати пам’ятки з англійської мови. Пам’ятки можна зобразити у формі таблиць, схем або малюнків.

Тривалість підготовчого етапу

Точно сказати, за скільки можна підготуватися до тестування, досить складно, оскільки рівень кожного учня сильно відрізняється. Вивчення безпосередньо тонкощів виконання письмових робіт і письмового оформлення всього іспиту займе не більш одного-двох місяців.

Повторення всього пройденого раніше і оволодіння новими темами займе не менше півроку.

Увага! У цілому для успішної здачі іспиту учню потрібно витратити на підготовку не менше 8-10 місяців.

Процес тестування

Освітня установа, на яку покладено обов’язок проведення іспиту, зобов’язується надати необхідні для учнів умови і організувати процес проведення тестування.

Перед початком випробування спостерігає педагог роздає учням бланки, чернетки і розкриває пакет з КІМ. Далі педагог дає стислу інструкцію щодо заповнення бланків і оголошує про початок іспиту. Загальна тривалість для ЄДІ з англійської — 3 години і 15 хвилин.

В першу чергу учень повинен виконати усні завдання. На прочитання і виконання кожного елемента екзаменується дається за півтори хвилини. Тобто, час виконання всієї усної роботи – 15 хвилин.

На виконання письмових вправ дається 3 години. При цьому, усна частина проходить випробування в окремий день.

При виконанні письмових тестових вправ першими виконуються завдання з розділу «Аудіювання». Інші завдання вирішуються в довільному порядку. Спочатку всі вправи виконуються на чернетці – в бланк відповіді заносяться тільки після того, як учень ретельно перевірив кожен варіант.

Реально здати іспит

Безумовно, іноземна мова – одна з найбільш складних дисциплін для здачі в даному форматі. Проте при правильному підході реально не просто здати іспит, а набрати гідне кількість балів.

Підготовка до ЄДІ з англійської мови повинна складатися з вивчення не тільки лексико-граматичних аспектів, але і технічних вимог виконання роботи.

Якісна підготовка до ЄДІ з англійської мови передбачає проходження пробного тестування, яке відтворює процес і структуру проведення реального випробування (використання бланка відповідей, присутність екзаменатора, встановлення тимчасових рамок та інше).

Складно здавати ЄДІ з англійської з точки зору організації процесу? Однозначно так. Єдиний державний іспит проводиться у тестовій формі, тому учневі виділяється обмежений час на вибір відповіді. У такій ситуації будь-яка дитина і навіть дорослий буде відчувати стрес, що додатково ускладнить завдання. Тому підготовка до ЄДІ з англійської мови повинна включати максимально багато практичних завдань, виконуваних за відведений час.

За місяць до

Бажано дотримуватися такого навчального плану, щоб за місяць до важливої події завершити повторення всього раніше вивченого і зайнятися виключно практикою. Прорешайте всі вправи з методички, перегляньте варіанти Кімів минулих років.

Позначте всі незрозумілі вам теми, випишіть їх окремо і постарайтеся зустрітися з репетитором або шкільним викладачем, щоб задати всі питання, що цікавлять вас.

Слухайте і читайте інформацію на мові оригіналу як можна частіше.

Також постарайтеся переглянули варіант КІМ повністю та зафіксуйте час, витрачений на її виконання. На підставі цих результатів ви зможете приблизно розпланувати час, які ви виділите на виконання аудіювання чи написання есе.

Варто списувати

Багато учні за традицією в останні дні перед тестом пишуть шпаргалки. Написання шпаргалок відмінно допомагає розвивати механічну пам’ять і засвоювати інформацію. Однак навряд чи вам вдасться скористатися шпаргалкою в потрібний момент.

Всі аудиторії, в яких проводиться тестування, оснащені відеокамерами, транслирующими зображення відбувається в реальному часі. До того ж аудиторія знаходиться під пильною увагою контролюючого педагога.

Вийти до вбиральні і списати там теж не вийде: якщо учню необхідно вийти з аудиторії, він здає спостерігає всі бланки і чернетки, а у вбиральню його супроводжує ще один педагог.

При цьому час виходу з аудиторії також обмежена. Тому краще спочатку розраховувати тільки на свої сили, прийти на тестування зосередженим і сконцентрованим.

Скільки балів можна отримати

Здати ЄДІ з англійської мови досить складно. Якщо ви готуєтеся до іспиту самостійно, процес виявиться не тільки більш трудомістким, але і більш довгим.

Найбільш часто виникає питання: «Як здати ЗНО на високий бал?» На жаль, магічного секрету отримання заповітних балів немає. За весь іспит можна отримати максимальні 100 балів, з них 20 балів відводяться на усну роботу. За всі блоки письмової частини також можна отримати 20 балів.

Єдине, що можна порадити в даному випадку – ретельно перевіряйте кожну відповідь і кожне написане слово. Одна помилка може позбавити вас одного-двох балів, які відіграють вирішальну роль у підрахунку підсумкового результату.

Підготовка до ЄДІ з англійської мови. Труднощі у підготовці

Підготовка до ОГЕ з англійської мови — структура іспиту ОГЕ

Висновок

Підготовка до ЄДІ з англійської мови, таким чином, включає добре складений план підготовки до ЄДІ з англійської мови та регулярну практику. Це є запорукою успіху. Іноземна мова – складна для освоєння дисципліна, тому тільки старанність і працьовитість допоможуть подолати всі труднощі і успішно скласти іспит.