«Панове Головльови» – короткий зміст (переказ) по главам

«Сімейний суд»

Не вистачало проблем шанованій жінці Аріні Петрівною, як приходить звістка про те, що її син, які проживають в Москві зовсім скоро повернеться у рідні стіни. Найбільше пані почала хвилюватися на момент прочитання інформації про продаж будинку за нікчемні вісім тисяч рублів. Адже цей будинок вона ж і придбала для Степана. Ради того, щоб у майбутньому її син не претендував на спадщину та майно, вона вирішила таким ненав’язливим способом вирішити проблему.

Аріна Петрівна Головльова – це справжній чоловік у спідниці. Сильний характер досі дозволяє цій дамі будувати погоду не тільки в наближених селах, але і в рідній сім’ї. Має строгий і лідируючий голос, опиратися якому навіть сини не наважуються. Незважаючи на похилий вік, а жінці було близько шістдесяти років, хватку втратити вона не встигла. Сильна, незалежна, сувора дама, від якої так і віє тоталітарним режимом. Улюблені, в лапках, сини у дорослому житті, маючи окремі сім’ї, не норовлять суперечити власної матері.

Чоловіка вона зневажає і ставить ні в що. Володимира не сильно турбують нахабні й зухвалі висловлювання з боку дружини. Його душа багато часу провела за барною стійкою і попиваючи черговий стакан якісного віскі.

Степан отримує непогані перспективи на нормальне життя, але в найкоротші терміни спускає все в трубу. Став звичайним невдахою, якому довелося продати власний будинок.

Аннушка, єдина дочка Орисі Петрівною, миттєво надає сім’ю і втікає з офіцером. Опинившись на краю прірви, дівчина робить неправильний крок, що повністю вбиває в серце матінки милосердя до її горя. Змогла додати проблем і після відходу на той світ. Аріні Петрівною довелося взяти під власне крило двох онуків, адже їх рідний батько подався в самоволку і пропав.

Порфирія легко помітити біля тепленького крила сильній матері. Лицемірний і простодушний чоловік, гордість якого зникла ще на ранній стадії розвитку. Такі люди люблять тільки себе, і готові віддати на піклування рідну матір, лише б прожити ще трохи.

Молодший синочок так і залишився таким же простим і ні до чого не пристосованим малим. Павло намагався розвиватися, але в підсумку це все не було цікаво нікому. Розуміючи повна байдужість з боку рідних, втратив впевненість і пильний погляд на світле майбутнє.

Щоб остаточно не погубити долі старшого сина, вона збирає сімейний суд, який, на превеликий жаль, розкриває справжні обличчя братів. Опинившись нікому не потрібним, і піддаючи себе неймовірним тортурам, Степан прожив ще деякий час, після чого віддає Богові душу.

«По-родинному»

Смерть глави сімейства, Володимира Головльова, не викликає співчуття у дружини і синів. Першим ділом Аріна Петрівна робиться обробляти все нажите майно. Розуміючи, що жити їй залишилося зовсім недовго, все розподіляється між Павлом і Иудушкой. Незабаром жінка виразно відчуває на собі всю скупість і жадібність свого середнього сина. Маючи грошові кошти, вона як і раніше все вкладає в землю і нерухомість. Опинившись в стінах будинку Порфирія, пані Орися Петрівна усвідомила, що під її крилом ріс неймовірний паразит, який не подасть матері і склянки води, якщо та не запропонує чогось взамін.

Це спровокувало раптовий переїзд до Павла. Жінка сподівається, що хоч цей син по заслугах оцінить її старання, і візьме в своєму будинку, як годиться. Розчарування не змусило себе чекати. Цілковитий безлад, зрадницькі шкури, наближені до Павла, зливали всю інформацію Иудушке справах про брата. А той і у вус не дме. П’є алкоголь, так і в гордій самоті просиджує відведений Богом час. Все веде до смерті Паші і подальшого переходу всього нажитого до Порфірію.

Відчайдушна Аріна Петрівна забирає дочок покійної Ганни і їде в Погорелку. Але і це майно Иудушка вимагає повернути йому, законному власникові.

«Сімейні підсумки»

Світ тепер не бачить тієї сім’ї, яка колись була у променях багатства. Практично всі померли, а ті, хто залишився живий, смиренно доживають власні дні. Аріна Петрівна тепер справді відчуває себе справжньою вдовою, кинутої старою жінкою, яка не має за спиною ні гроша.

Гордість в її життя поступово почала убавляться. Тепер Аріна Петрівна не схожа на ту жорстку бабу з чоловічим характером. Життя неабияк її попсувала, а тепер ще й почала знущатися, змусивши іноді їздити до єдиного вижив синові.

Додаткові прожиті роки остаточно знівечили характер і репутацію Іудушки. Іноді його надмірно дивні бажання переходили всі моральні кордони. Совість і повагу пропало їх життя цього зажравшегося людини. А тепер він перетворив життя своєї матері в справжнє пекло. Сприймаючи її як служницю, Иудушка остаточно зарезервував для себе місце в пеклі.

Незабаром відбувається довгоочікувана зустріч батька з сином. Однак сімейна ідилія не відбулася. Иудушка дізнається, що його син прогорів в одній справі і має велику суму грошей. Заклопотані кожної відсутньої ягоди, допомагати синові, виплутатися з проблем не має наміру. Той натякає на те, що піде по стопах свого брата Володі, який покінчив з собою з-за такої скнарості батька. Иудушка перетворився на справжнього вбивцю, спровокувавши смерть одного, і, практично, погодившись на пропозицію другого.

«Племяннушка»

Аріна Петрівна не в силах більше чинити опір. Страшна хвороба виявилася в рази сильніше її волі і здоров’я. Тепер колись велика бариня більше схожий на вмираючу бездомну і знедолену жінку. Иудушка вперше вирішує провідати матір, але не заради підтримки, попросити вибачення і так далі. Його більше хвилює питання про спадщину. Як єдиний живий спадкоємець Головлевых, Иудушка знайде великі фінансові та земельні капітали. Це матеріальне збагачення радує його набагато більше, ніж народження синів свого часу.

Останній подих, і Орися Петрівна залишає цей жорстокий і нікчемний світ. Проживши як цариця, вона гине, опинившись у глибокій ямі злиднів. Через деякий час, він дізнається про смерть сина. Не можна сказати, що Иудушка був сильно засмучений цими новинами.

Пізніше в Головлево прибуває Ганна і зустрічається з дядьком. Її красиві брови і губи зводять з розуму Иудушку. Але позитивні очі старого враз наливаються червоним квітів, коли Ганна розповідає про плани повернутися на сцену. Через це між ними спалахує великий скандал, про який знали практично всі в селищі.

Завдяки старанням всього сімейства Головлевых, жителі селищ вважають професію актриси вульгарною і негідною для справжньої леді. Анна розуміє, що обраний нею шлях буде нелегким, кострубатим, складним з великими ямами попереду. Але це все одно їй здається набагато кращим, ніж гнити разом зі своїм рідним дядьком.

Це провокує її втекти від пильної уваги Іудушки, пообіцяти, що більше ніколи не приїде сюди, в цю зливну яму жорстокості і людських пороків.

«Недозволені сімейні радості»

Гріхи можна приховати від останніх, їх можна не визнавати, але перед Богом, так чи інакше доведеться відповідати. Иудушка прекрасно усвідомлював суть своєї гнилої душі. Накоївши багато справ, за які він навряд чи зможе опинитися в райському місці після смерті, Иудушка налягає на алкоголь. Таким ненав’язливим чином він намагається запити гріхи. Ще до загибелі Орисі Петрівною, Порфирій зміг осквернити Евпраксеюшку. Він звик, що все омріяне приходить до його руки, і жінки не виняток. Його постійні натяки і залицяння неодноразово натякали на інтерес Іудушки до молодої економці.

Аріна Петрівна, маючи великий досвід, усвідомлює, що виріс живіт Евпраксеюшки, це не результат хорошого життя. Як відомо, з Иудушкой взагалі неможливо добре жити. Це мерзенний і егоїстичний стариган, який ніколи не думає про інших. Усілякі спроби вивідати у сина зв’язку з економкою ні до чого не привели. Порфирій Володимирович всіляко ухилявся від відповідей, намагався сказати невиразні слова. Однак таке розбурхане поведінку з боку Іудушки тільки підтверджувало, що Евпраксеюшка вагітна. У передчутті нового спадкоємця Аріна Петрівна почала трохи хвилюватися. Як не як, всіх рідних давно вже втратила. Нехай хоч онук підніметься на ноги. Адже в той час вона не знала нічого про долю внучок. Боячись заплямувати своє ім’я перед чужими людьми, він відрікається від Евпраксейшки. На показ заважає її честь і гідність з брудом, а спілкуватися починає через ключницю Улиту. Апофеозом всього цього виступає остаточне зрада власного сина. Иудушка наказує Улите взяти дитину і віднести його подалі в якийсь притулок. Потім і зовсім вирішує відправити їх до Москви, щоб виключити ймовірність майбутніх зустрічей.

«Виродкуватий»

Життя і так не надто прихильна до Иудушке. Так, вона давала йому матеріальні блага, але чим він за це поплатився – моральним розкладанням душі, сім’єю. Тоді здавалося, що це невисока ціна за майно і землі. Тепер же Иудушка усвідомлює, що не має нікого в цьому житті. Практично вся сім’я вимерла: мати, батько, брати, сини. Решта втекли від нього, намагаючись забути про цей жах. Єдина, хто ще залишився біля нього, так це Евпраквеюшка.

Але і вона не має наміру бути під замком цього жахливого тирана. Її душа мріє возз’єднатися з Володею, улюбленим сином. Щоб остаточно помститися за скоєне Иудушке, вона почала вести розгульний спосіб життя, мати інтрижки за його спиною.

У звичайні дні, коли вона повинна була працювати, дівчина всіляко дорікала і виставляла напоказ всі проблеми Іудушки односельцям, так сказати виносила сміття з хати.

Останній розум покинув цієї людини. Тепер він постійно виявляється замкненим у власному кабінеті. Весь час розмовляє сам з собою, вважає власне багатство і всіляко намагається спустошити кишені отже бідних селян. Крок за кроком він підходить до саме тієї межі, біля якої загинули всі його родичі. Примножуючи все це великими пакунками дорогого алкоголю, Иудушка подумки готовий віддати душу. Тільки ось вона наскрізь прогнила і нікому не потрібна.

«Розрахунок»

Раптово до Иудушке приїжджає відчайдушна Аннинька, яка розповідає про кількох минулих роках її «перспективною» кар’єри актриси. Літній стариган дізнається, що Любинька не змогла пережити ганьби і усвідомлення того, що продається за гроші і покінчила життя самогубством.

Анна зізнається, що у неї нічого не вийшло. А за спробу їй довелося заплатити неймовірну вартість. Аннинька сильно хвора, її тіло виснажено і не притягує чоловічий погляд. За цей час вона була в руках десятків селюків, які обіцяють золоті гори.

Вони були постійно разом з Любинькой. Однак її психіка не змогла витримати цього. Вона запропонувала сестрі приготувати отруту і прийняти його, тим самим полегшивши собі життя. Однак, сильно злякавшись, Аннинька не змогла відшукати в собі сміливість і здійснити акт самогубства.

Це і привело її до Иудушке. Поступові проблеми на плечах змусили її поступово притулитися до склянці. І вони з Иудушкой починають заливати все більше і більше алкоголю у свої тіла.

Гіркий спирт і сильний запій не залишав довгий час останніх спадкоємців роду Головлевых. Вперше у своєму житті Иудушка усвідомлює, що сам став виною всій ненависті і мерзоти, яка постійно огортала його. Намагаючись її не помічати, він затягував цей порочне коло всю свою сім’ю. Щирі почуття пробиваються назовні, що призводить до першим щирим обіймів з рідною племінницею.

Щоб хоч щось зробити, Иудушка вирішує піти на могилу рідної матері і попросити прощення. На превеликий жаль, цього не сталося. А його труп знаходять на узбіччі дороги.

Надія Іванова Галкіна далека родича сім’ї Головлевых вже багато тлінних днів чекала смерті Іудушки в наміри отримати всю спадщину. І знову цей жорстокий і порочне коло замикається. Все відбувається, як тоді, коли Иудушка рахував дні до смерті брата Павла.