«Панночка-селянка» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1830.

Жанр: повість.

Тема: любов.

Ідея: любов стирає межі між станами.

Проблематика. Підневільне становище російського селянства.

Основні герої: Олексій Берестов, Ліза Муромская, В. П. Берестів, Р. В. Муромський, Настя.

Сюжет. В одній з російських губерній жили по сусідству два поміщика. І. П. Берестов завів зразкове господарство, у всьому дотримуючись російських традицій. Він перебував у ворожнечі з Р. В. Муромським, який проциндрив більшу частину свого стану. Повернувшись з Москви в свій маєток, Муромський вирішив вести справи на англійський манер. Але передові методи погано уживалися на російської грунті, поміщик ніс збитки. Берестов жорстко критикував англомана, Муромський відповідав йому тим же. Кінця ворожнечі не передбачалося.

Син Берестова Олексій закінчив університет і приїхав до батька. Поява молодої людини викликало переполох серед місцевих панянок. Олексій був найпопулярнішою фігурою.

У Муромського була єдина улюблена дочка Ліза, якій також не кортіло познайомитися з Олексієм. Але ворожнеча батьків заважала дітям зустрітися. У Лізи була вірна та віддана покоївка Настя. Одного разу вона зібралася відвідати маєток Берестовых. Дівчина попросила їй побільше довідатися про Олексія.

Настя повернулася і вразила Лізу своєю розповіддю. В першу чергу вона заявила, що Олексій – писаний красень. До того ж він “баловник”. Пан охоче прийняв участь в пальниках. Наздогнавши будь-яку сільську дівчину, він приймався її гаряче цілувати. Ліза не могла повірити своєї покоївки і хотіла сама поглянути на Олексія. Дівчата придумали, як це зробити.

Ліза вбралася селянкою. Простонародний говір був їй добре знайомий. Рано вранці вона пішла до лісу, що був кордоном між володіннями сусідів. Від Насті дівчина знала, що Олексій щоранку виїжджає на полювання.

Молоді люди зустрілися. Олексій нічого не запідозрив, вважаючи Лізу простою селянкою. Вона назвалася Килиною. Юнак хотів за звичкою обійняти селянку, але та не піддалася, ніж посилила його інтерес. Олексій наполягав на нову зустріч, і Ліза пообіцяла прийти на наступний день.

Олексій був зачарований своєю новою знайомою. Він ледве дочекався наступного ранку і відразу ж попрямував в той же ліс. З цього часу молоді люди стали постійно таємно від усіх зустрічатися. Між ними виникла справжня любов. Про майбутнє вони не думали. Для Олексія було немислимо пов’язати свою долю з селянкою. А Ліза з сумом думала про непримиренну ворожнечу батьків.

Випадковість вплинула на подальший розвиток подій. Берестов і Муромцев одночасно виїхали на полювання і зустрілися на кордоні володінь. Обмінявшись холодними привітаннями, вони помітили зайця. Берестов став його переслідувати. Кінь Муромцева зазнала, і той не втримався в сідлі. Незважаючи на ворожнечу, Берестов не міг не надати допомоги, запросивши сильно ударившегося ворога до себе. Обід згладив багато суперечностей. Муромцев запропонував сусідові завдати йому візит.

Примирення між батьками злякало Лізу. Знаючи, що разом з батьком приїде Олексій, вона боялася, що її обман відкриється. Разом з Настею вони придумали черговий план. Коли Берестовы приїхали в гості, Ліза вийшла до них в старовинному вбранні, сильно набеленная і з неприродною зачіскою. Цей безглуздий вигляд обдурив Олексія.

Коли на наступний день Ліза під виглядом Килини запитала його думка про дочки Муромського, він відповів, що в житті не бачив такого “виродка”. Це потішило Лізу, але вона помітила, що панночка порівняно з нею утворена. Олексій висловив бажання навчити дівчину, і та погодилася. Молодий чоловік був вражений, наскільки швидко Килина “засвоює” грамоту. З допомогою чергового обману між Лізою та Олексієм зав’язалася активна переписка.

Між тим батьки молодих людей сходилися все ближче. Обидва пришили до думки, що непогано б було одружити своїх дітей. Першим наважився серйозно поговорити з сином Берестов. Олексій, по вуха закоханий у свою Килину, різко відкинув пропозицію батька, на що той пообіцяв позбавити його спадщини.

Романтично налаштований юнак був готовий бігти з селянкою. Він написав Akuline лист, а сам вирішив поговорити з самим Муромцевим. Приїхавши рано вранці в будинок сусіда, вона зайшов і з подивом побачив свою Килину, читає його лист. Олексій кинувся цілувати Лізі руки, за чим і застав молодих людей зайшов батько. Розв’язка повісті ясна.

Відгук про твір. “Панночка-селянка” – захоплююча історія про двох закоханих. Любов Олексія настільки сильна, що він дійсно міг все кинути і повінчатися з селянською дівчиною. В реальності це було б фатальною помилкою для дворянина. У повісті задумка Лізи зламала перешкоди і привела зрештою до взаємного щастя.