Ознаки повісті, казки і житія в «Повісті про Петра і Февронії Муромських»

Світова література вважається джерелом життєвої мудрості. Її коріння сягає ще в далеку античність. З тих пір вона постійно поповнюється новими художніми шедеврами. Зразковим давньоруським твором є «Повість про Петра і Февронії Муромських». Її автором називають російського письменника та священика 16 століття – Єрмолая-Еразма.

Про що ж розповідається у творі? Про життя святих Петра і Февронії. Вони були Муромскими правителями в Середні століття. Князь Петро походив з давнього шляхетського роду. І після брата Павла став княжити в місті Муромі. А Февронія була простого походження. І те, що вона – звичайна селянка, є важливим елементом у повісті.

Твір повинен був ставитися до житийному напрямом у літературі. Так як митрополит Макарій доручив Ермолаю-Еразму написати про житіє Петра і Февронії, які зібралися зарахувати до лику святих. Головна ідея була в прославлянні церкви. Але письменник написав не просто життя, а захоплююче художній твір з ознаками повісті, казки і житія. Як же це поєднується у творі?

У творі розповідається про життя князя Петра і Февронії, що зуміла стати княгинею. Оповідач розповідає історію розмірено, гармоніює зі спокоєм образів. У центрі подій два героя – Петро і Февронія. Причому в першій частині увагу зосереджено на князя, а Февронія з’являється вже у другій частині.

В «Повісті про Петра і Февронії Муромських» явно присутні фольклорні мотиви. По-перше, в її основі лежить давня легенда про мудру простий діві, яка зуміла стати княгинею. Февронія – не тільки історичний, але і казковий образ. У ній вгадуються традиційні риси казкової мудрої дівчини. Перше, що дивує в ній, – це манера мови. Вона говорить гарно і повчально, і в той же час загадково. Дівчину не просто зрозуміти, її треба розгадувати.

Фольклорної відсиланням можна вважати і те, що Петро стає князем-змієборцем. Подібно казковим богатирям він перемагає підступного змія Агриковым мечем.

Ознакою казки є і нездійсненні завдання, які дають один одному герої для того, щоб перевірити, хто мудріший. Так, Петро наказує Февронії наткать йому одягу з невеликого пучка льону за той час, поки він буде в лазні. Але Февронія не злякалася і попросила його змайструвати їй ткацький верстат з маленькою тріски. Петро зрозумів, що програв дівчині.

До ознаками житія відноситься тихе розмірене оповідна манера твори. Герої не проявляють сильних зовнішніх емоцій. Їх пристрасті давно переможені, а любов підпорядкована розуму. Петро знаходить Агриков меч за допомогою молитви. Обидва героя – віруючі люди, здатні на самозречення на благо іншим. Наприкінці життя вони приймають чернецтво.