Озеро Байкал – цікаві факти: глибина, особливі риси, походження і протяжність найбільшого водойми

З 2008 року в кожну другу неділю жовтня відзначається День Байкалу – самого глибокого і самого великого прісноводного озера на планеті, унікальної природної пам’ятки і справжнього скарбу Росії.

Де розташоване, історія

В якій частині світу знаходиться. Знаходиться озеро в центрі Азії, на території РФ, на місці кордону Іркутської області і Бурятії. Його протяжність 636 км

Підраховано, що озера приблизно 25 мільйонів років. Формування рифтових улоговин (а всього їх три) йшло в період сейсмічної активності давніх грязьових вулканів. Саме з-за цього і стався розлом земної кори. Також походження озера Байкал пов’язують із місцем знаходження однієї частини материка на іншу глибокої давнини (з цієї версії він ровесник Гімалаїв).

Таким чином, водойма є одним із найдавніших на планеті. Цікаво, що згадки про нього містяться в давніх китайських літописах. Китайці називали його «Бай Хай», що в перекладі означає «Північне море».

Увага! Сейсмічна активність у цьому районі триває досі. Кожен рік відбувається більше сотні землетрусів, але більшість з них дуже слабкі, фіксується тільки за допомогою спеціального обладнання. Тут спостерігається також велика магнітна аномалія.

Цікаво, що формування улоговин досі триває. Щорічно вода відвойовує у суші близько 2 див Деякі вчені вважають, що водойма може перетворитися в океан, але це тільки здогади.

Історія назви

Існує багато версій походження топоніма «Байкал», але найголовнішою з них є тюркська. По-тюркською мовою звучить як «Бай-куль», що в перекладі означає «багате озеро». Дуже точна назва.

Буряти, які заселяли цей район, озеро називали «Байгал – Нуур». Можливо, з приходом сюди росіян буква «р» була поступово замінена на «до».

Увага! У Росії є ще кілька водойм з такою ж назвою. Знаходяться вони в Якутській і Тюменській областях. Але, звичайно, інші водойми набагато менше головного.

Іноді Байкал називають морем, порівнюючи з Каспійським і Аральським, які є збереженими частинами стародавніх океанів. Таке найменування цілком вірно, адже тут часто трапляються шторми, а хвилі досягають висоти 4-5 метрів.

Особливості

Перерахуємо особливі риси озера Байкал. Шторми і утворення хвиль відбувається також за рахунок вітрів. Вони дуже сильні і різні за своїми характеристиками. Вчені навіть дали їм назви:

 • Култук;
 • Гірська;
 • Шелонник.

За багатьма своїми показниками озеро схоже на море.


Озеро Байкал

Розмір і форма

За своєю формою нагадує півмісяць. Площа його – 32 тисячі квадратних кілометрів (довжина – понад 630 метрів, ширина – 80 метрів). Цікаво, що деякі європейські країни цілком могли повністю розміститися на його території, наприклад, Албанія, Мальта, Данія чи Голландія. На ньому розташувалося безліч островів (всього -22), але жилим є тільки один – Ольхон. Протяжність берегової лінії дорівнює відстані від Москви до Стамбула.

Глибина

Максимальна глибина озера Байкал – 1642 метра (середня глибина – 730 метрів; однак, за версією ряду вчених, на дні є западини, глибина яких більше 7 км), тобто це практично 5 Ейфелевих веж. Але тільки в 2002 році після тривалих досліджень і численних вимірів, вдалося цей факт підтвердити.


Озера належить 19% всіх світових запасів прісної води

Кількість води

Байкалу належить 19% всіх світових запасів прісної води. Всього — 23 тисячі кубічних кілометрів. Таку кількість води утворилася тому, що у водойму впадає понад 300 річок.

Чим ще славиться озеро? Звичайно, якістю води. Чистота її вражає. Вода неймовірно прозора, крізь її товщу можна побачити те, що відбувається на глибині 40 метрів. По чистоті її прирівнюють до дистиллированным, так як в ній міститься дуже мало мінералів. А от кисню дуже багато, що робить її корисною. У 2000 роках за результатами наукових досліджень було встановлено, що вода має світіння.

Увага! Приблизно за один зимовий місяць вода замерзає і покривається цілою мережею тріщин. Глибина деяких із них досягає 30 метрів. Ходити по поверхні Байкалу взимку небезпечно.

Вода не прогрівається навіть літом (середня температура всього 8-10 градусів, хоча в деяких мілководних затоках температура може доходити до 20 градусів), незважаючи на те, що сонячних днів тут дуже багато (саме з-за цього Байкал ще називають «озером Сонця»). Купання тут обмежена навіть для професіоналів, адже досі водойма не вдалося перетнути вплав жодній людині. Цікаво, що протягом тут не дуже сильне, всього 10 см в секунду. Поруч знаходиться термальне джерело. Температура води в ньому понад 70 градусів.


Вода в озері дуже прозора

Рослинний і тваринний світ

Екосвіт Прибайкалля унікальний. По берегах росте велика кількість кедрів і модрин, які є довгожителями. Вік декількох дерев перевалив вже за 700 років.

За кількістю тварин-ендеміків цей район можна порівняти лише з Австралією. Тут мешкає більше тисячі ендемічних видів (швидше за все, це пов’язано з тим, навколо розташовані гірські хребти і сопки). Тільки у водах водиться більше 50 видів риби (найвідоміші – голомянка живородна, яка майже повністю складається з жиру, і байкальський омуль, риба з родини лососевих), а на берегах знаходяться лежбища нерп або тюленів.

Причому, вчені досі не з’ясували, як саме вони тут з’явилися (можливо, це нащадки тварин стародавнього північного материка – Арктиди).

У регіоні щороку проводиться День нерпенка. Захід покликаний привернути увагу громадськості до проблеми браконьєрства в краї.

Воду фільтрують креветки, рачки і губки, які за 100 років досягають розмірів до 1 метр. Завдяки їх діяльності, а також особливою циркуляції, вода перемішується за 5 місяців, тому залишається такою чистою.

 
Увага! Рибальство і полювання в регіоні частково обмежена. Наприклад, тут не можна ловити осетра. Саме тому вік деяких особин досягає 60 років.

Поруч знаходиться великий національний Баргузинский заповідник, на території якого розташовано багато науково-дослідних станцій. Якісний склад заповідника – 1750 видів рослин і тварин. Всі вони перебувають під захистом держави.

Ресурси

Вже давно вчені з’ясували, що на дні озера знаходяться багаті нафтові родовища. Майже кожен рік тут видобувають близько 5 тонн нафти.

Цікаві факти будуть корисні для дітей:

 1. Території Прибайкалля були заселені людьми ще в II тисячолітті до нашої ери. Імовірно, це були предки евенків. Скільки ж взагалі тут проживало етнічних груп, досі невідомо.
 2. Байкал відкритий російськими дослідниками в кінці XVII століття. Вперше його побачив російський козак Курбат Іванов. У той час заселяли його береги буряти, які, в свою чергу, змінили проживали тут у далекі часи бергутов.
 3. Вчені з’ясували, що на дні знаходяться найвищі гори на Землі (їх максимальна висота -7500 метрів), вчені також знайшли тут останки динозаврів.
 4. На березі є печера, де в давнину проводилися загадкові шаманські обряди. Знаходиться вона в скелі Шаманка. Цікаво, що в давні часи тут страчували злочинців: просто ставили їх на самий край мису і ждали великої хвилі. Якщо хвиля змивала людини, значить, він був винним. Вважалося, що безвинних води Байкалу не чіпають.
 5. Мис Ритий – вважається проклятим місцем. Заходити на нього можна лише дуже досвідченим шаманів.
 6. Тут загинуло дуже багато людей. Цікаво, що самим згубним часом для мандрівників і дослідників вважається липень.
 7. Поруч знаходиться більше 20 печер – це просто рай для спелеологів.
 8. Існує версія, згідно з якою, десь поруч або, можливо, на дні знаходиться могила знаменитого Чингісхана.
 9. Є також припущення, що десь поруч заховані скарби китайського каравану, який намагався знайти тут укриття від татаро – монгол, і скарби адмірала Колчака, заховав тут велику кількість срібла, яке везли в Іркутськ на ярмарок.
 10. Місцеві жителі вважають, що тут часто можна побачити НЛО.
 11. У Росії виробляється дитячий газований напій під назвою «Байкал». У нього особливий смак, який досягається за допомогою суміші трав’яних екстрактів і ефірних олій. Що цікаво, всі трави зі складу ростуть на берегах водойми.
 12. У 1976 році кримські астрономи відкрили астероїд, якому було дано назву на честь водойми.
 13. На озері, як і в пустелях, часто можна спостерігати міражі.
 14. Цікаво, що з озера витікає лише одна річка – Ангара. З цим фактом пов’язана одна гарна легенда, за якою Ангара – неслухняна дочка, яка втекла від батька до свого коханого – Єнісею.


На дні озера знаходяться багаті нафтові родовища
Увага! Якщо б 336 річок, що впадають в озеро, перестали б живити його, а Ангара продовжувала б випливати, то треба було б чекати 400 років, щоб побачити дно.

Щоб повністю розтанути озера необхідно близько місяця. Танення льодів починається, приблизно, в березні-квітні. Відпочинок тут – предмет мрій багатьох туристів. Бували тут і знаменитості, наприклад, Джеймс Кемерон, який зняв «Аватар», провів тут своє 51 день народження. Діючий президент РФ Володимир Путін брав участь у зануренні всередині батискафи «Мир», який використовували, в тому числі, при підводних зйомках фільму «Титанік».

Місцеві жителі вважають, що від купання в холодних водах водойми захворіти не можна. Останній сильний землетрус стався тут у 2008 році. Його сила була дорівнює 9 балам за шкалою Ріхтера. В 2010 році в цьому районі також стався землетрус силою 6,1 бал.

12 таємниць і чудес Байкалу

Історія Байкалу! Як з’явився Байкал?

Висновок

Про Байкалі можна говорити довго. Він неймовірно красивий. Його природа і таємниці приваблюють дослідників і мандрівників з усього світу.