Основний конфлікт пєси Островського «Свої люди – поквитаємось!»

Батьком російської драматургії по праву вважається Олександр Миколайович Островський. Він бачив в ній величезний вплив на моральне виховання суспільства. П’єси Островського корисні і цікаві не тільки для людей освічених, але і для простого народу. Драматург у багатьох своїх п’єсах зображує купецтво.

Островський розкриває два конфлікту у п’єсі «Свої люди – поквитаємось!» – внутрішній і зовнішній. Зовнішній конфлікт складається з відносин купця, його дочки Липочки і прикажчика Подхалюзина. Внутрішній конфлікт комедії Олександра Островського являє собою той обман, на який йде купець заради грошей.

Комедія Островського втілює в собі вічний конфлікт батьків і дітей. Традиційний для російської літератури конфлікт наповнюється в комедії Олександра Островського новим змістом. Жоден персонаж комедії не викликає співчуття у читача на початку п’єси. Герої не можуть чути один одного, намагаються знайти в усьому вигоду. Дочка зраджує батька. Батько ж не може чути бажання власної дочки.

Купець Самсон Большов – самодур. Він сам вибирає нареченого для доньки. Він не терпить ніяких заперечень з її боку. Кульмінація п’єси показує читачеві те, що так довго перебувало на душі героїні, Липочки . Вона не хоче допомагати батьку. Дівчина говорить про те, що тепер вона хоче пожити у своє задоволення. Але, якщо ж вона допоможе батькові, її хорошого життя не буде. Вона дорікає купця в тому, що він нічого не дозволяв їй робити і приймати якісь рішення.

Життя підготувала жорстоку, але справедливу кару для Самсона Большова. Він намагався піти на все заради кращого майбутнього своєї дочки, але вона відплатила йому невдячністю. Покоління батьків у читача може викликати більше співчуття, ніж покоління дітей. Молоде покоління п’єси змальовано корисливими і грубими. Молодь в комедії прагне тільки до одного – розбагатіти і жити вільно.

Драматург зіштовхує у своєму творі два абсолютно різних покоління. Він показує, що якісь особливості характеру кожне покоління перейняло у іншого. Тільки варто відзначити, що Большов в кінці п’єси кається, усвідомлює всі свої помилки. Купець сам стає жертвою власного шахрайства.

Серце Липочки нічого не чіпає. Навіть при розмові з власною матір’ю вона не проявляє ніякого співчуття до сімейного горя. Вона шкодує кілька копійок кредиторам. Дівчина власноруч залишає батька у в’язниці і не збирається допомагати йому.

Таким чином, основним конфліктом у п’єсі Островського «Свої люди – поквитаємось!» є конфлікт батьків і дітей. Драматург показує світ бездушних людей, які відмовляють у допомозі навіть самим близьким людям. Діти переймають від старшого покоління всі ті якості, що змушують їх чинити саме так. Драматургові вдається показати всі основні вади купецтва того часу. Островський зображує одну сім’ю, в якій кожен женеться лише за власною вигодою і не бачить інших.