«Оленка» – порівняльний аналіз віршів Кедріна і Прокофєва

Однойменний вірш «Альонушка» А. А. Прокоф’єва і Д. Б. Кедріна слід аналізувати у зв’язку з картиною Ст. Ст. Васнецова «Альонушка». Це живописне полотно допоможе візуалізувати картини, створені майстрами слова. Крім того, не варто забувати, що вірш Д. Кедріна був написаний під час Вітчизняної війни, сліди чого знаходимо в деяких рядках твору.

Перші рядки вірша А. Прокоф’єва «Альонушка» присвячені опису природи, на тлі якої ліричний герой побачив дівчину. У центрі пейзажу ставок, зелений від ряски, схожий на Васнецовский. Картина оживає, коли автор описує шум очерету. Погляд ліричного героя приковується до «милої Оленку», здається, що вона зійшла з казки.

Другий куплет відтворює зовнішність героїні, збираючи її з деталей. На Оленку вінок з червоних гвоздик і білих лілій (на картині Ст. Васнецова дівчина без вінка). Червоні гвоздики символізують молодість і красу, білі лілії – дівочу чистоту і непорочність. Синє плаття дівчата зібрало тополиний пух, нагадуючи про красу тополиних гаїв. За допомогою мови символів автор створює лаконічну характеристику не тільки зовнішності, але й характеру героїні. Образ «Альонушки» можна тлумачити, як аллегоричное зображення Росії.

Останні два куплети знову повертають читача до природи, в яких легко впізнаються рідні простори: ставок, багно, зозуля на сосні. Природа оживає під авторським пером: «трава… знати не хоче, що мертва вода»; «сонце щедро на воду таку золоті обручі кладе».

У вірші Д. Кедріна образ Альонушки епізодичне, їм доповнюються пейзажі рідної землі. У першій строфі поет створює образ Батьківщини, називаючи її «Несмеянной», неяскравою. Наступне рядочки пояснює причину такого настрою рідної землі: її не раз намагалися захопити вороги, але вона зуміла відстояти себе. І ось тепер Батьківщина тихо наспівує пісню Оленки, яка є символом російської краси, стійкості російського народу.

Останній куплет – визнання ліричного героя та автора в любові до Батьківщини. Він каже, що де б не був, повернеться додому помирати, адже в його серці живе пісня Оленка. Саме вона звучала коли з уст матері. Між картиною Ст. Васнецова і віршем Д. Кедріна важко провести паралель, натякає на неї лише образ Оленки.

Образи віршів А. Прокоф’єва і Д. Кедріна створюються за допомогою системи художніх засобів. Головну роль відіграють метафори: «стійбище осіннього туману», «ножичок шевський заносила на твою нетлінну красу» (А. Прокоф’єв); «ставок затихлий весь у зеленій ряске». «трава… знати не хоче, що мертва вода» (Д. Кедрин). Звучання ідеї посилюється вживанням епітетів.

Вірші схожі по композиції – обидва розділені на чотири катруся. Кожне чотиривірш виражає відносно закінчену думку. Написані твори хореической рядком, яка надає смутку.

А. Прокоф’єв і Д. Кедрін використовують традиційний образ Альонушки для того, щоб показати внутрішню красу Батьківщини, затвердити всеперемагаючу силу любові до отчого краю.