Образи градоначальників у романі Салтикова-Щедріна «Історія одного міста»

«Історія одного міста» – один з найнезвичайніших романів російського генія Михайла Євграфовича Салтикова-Щедріна. Якщо судити з назви, то можна подумати, що даний твір є певною літописом. Однак насправді це сатиричний роман, в якому автор змалював стан народу в часи самодержавства.

Твір охоплює період з 1731 по 1825 рік. Але це лише умовні рамки, вибрані сатириком. Адже ситуація в країні не змінилася і в другій половині XIX століття. І подібне відбувалося не тільки на території царської Росії, але і в інших країнах, де народ відчував себе пригніченим самовластием. Таким чином головною проблемою роману є взаємини влади і народу. Зміст усіх розділів, так чи інакше, зводиться до цієї проблеми. Кожна глава оголює одну з граней самодержавства. Якою б градоначальник не правив у романі, наслідки були однакові – сум’яття і нові випробування для жителів.

Отже, в книзі зображено життя одного міста, який має промовисту назву – Глупов. Автор акцентує увагу в передмові на те, що даний розповідь – це справжня історія міста. Особливе місце в ній займають градоначальники. Їх образи своєрідні і типові одночасно. Всі вони ставали начальниками як би випадково. І це не зовсім вигадка автора. Є чимало прикладів в історії, коли можновладцями ставали випадкові люди. Адже іноді тільки від симпатії царя залежала та чи інша посада людини.

Роман є сатирою на реальний устрій суспільства. Але в ньому є місце і для фантастики. У частини з назвою «Органчик» градоначальником стає людина, у якого на місці голови красується органчик. В іншій главі править начальник з фаршированою головою. До того ж, дивують читача фантастичні епізоди з олов’яними солдатиками і ламаються хатами. Для чого ж потрібні у сатиричному романі такі фантастичні образи? Автор вважав, що навіть в самих безглуздих дивних речах можна розглянути алюзію на реальність. Історія градоначальника з органчиком доводить, що для управління містом Глуповым не обов’язково наявність голови. Достатніми виявилися дві записані фрази: «Розіб’ю і не потерплю!» Адже залякування було основою царського самодержавства. Салтиков-Щедрін підкреслив це за допомогою гротеску.

Глуповские градоначальники були різними: спраглими діяльності і пасивними; ліберальними і консервативними. Але результат їх правління завжди однаковий – розорення жителів і припинення «крамоли».

Опис начальників міста ведеться від Брудастого до Угрюм-Бурчеева. Останній являє собою особливо зловісний образ. Він має необмежену владу. І спрямовує свою могутність на перетворення міста в «ідеальну» казарму. В його розумінні, всі мешканці зобов’язані марширувати день і ніч, дотримуючись прямої лінії. Тобто, бути простими маріонетками. Антигуманний зміст самодержавства показаний автором дуже точно. Можливо, що прототипом Угрюм-Бурчеева є Аракчеєв. Але ймовірніше те, що це збірний образ.

Портретні характеристики всіх міських управителів в «Історії одного міста» Салтикова-Щедріна реалістичні, незважаючи на гротеск або фантастику. Зовнішність героїв часто збігається з їх внутрішньою сутністю. Автор за допомогою сатири намагався вплинути на ситуацію у суспільстві.

Роман Салтикова-Щедріна став знаменитий завдяки галереї неординарних образів градоначальників. «Історія одного міста» заслужено набула схвалення сучасників і сьогодні викликає інтерес у сучасних читачів.