Образ воєводи Претича в літописі «Подвиг юнака-киянина і хитрість воєводи Претича»

Вже назва «Подвиг юнака-киянина і хитрість воєводи Претича» підказує, що Претич – один з головних героїв надання. З ним ми знайомимося у другій частині розповіді літописця, коли отрок передає воєводі послання киян. Цей герой літописи не вигаданий. Історії дійсно відомий такий воєвода, який зумів відігнати печенігів від Києва в 968 році.

Чому ж Нестор акцентує увагу саме на хитрощі воєводи? В хорошому або поганому значенні вживається слово «хитрість»? Уважне прочитання надання та характеристика образу воєводи дають відповіді на поставлені питання.

Перше, що кидається в очі сучасному читачеві – незвичайне ім’я героя. Потрібно пам’ятати, що давньоруські імена це не просто набір букв, вони мали певне значення, могли багато чого розповісти про носії. Що ж означає ім’я «Претич»? У словниках воно тлумачиться як той, що чинить опір, долає перешкоди, поступає наперекір. У контексті літописі «Подвиг юнака-киянина і хитрість воєводи Претича» найбільш підходять перші два значення. Воєвода дійсно подолав перешкоду, а точніше загрозу, причому не особисту, а всієї Русі.

У «Подвиг…» не подається портрет Претича, власне, як і описи зовнішності інших героїв. Але неважко здогадатися про рішучість російського чоловіка. Як тільки він почув про біду на іншому березі Дніпра, відразу відповів, що вже на світанку попливуть на допомогу. Тим не менш, ідеалізувати Претича не можна. Так, він відразу погоджується йти проти ворога, але причина цього не тільки любов до Русі, але і страх перед князем Святославом. Останнє переважає над патріотизмом.

Хитрий воєвода вирішує підпливти до обложеному Києву, захопити княжу родину і поплисти назад. Можливо, така стратегія продиктована не боягузтвом, а станом справ. Воєвода розумів, що Святослав з дружиною знаходиться далеко в Переяславці, тому кількісно ворог переважає над його загоном. Цей факт виправдовує план Претича. Інший би на його місці, можливо б взагалі відмовився наближатися до печенігам.

Воєвода Претич, мабуть, був досвідченим в боях. Він знав, що налякає печеніг, якщо покаже свою силу. Це він зробив невеликим обманом. Підпливаючи до Києва, загін Претича голосно затрубив. Печенізький князь подумав, що повертається сам Святослав. Воєвода тільки підтвердив його думку, ще й додав, що війська руського «безліч». Ворожий князь поспішив миритися. Таким чином, Претич виграв час, щоб прийшов Святослав розбив ворога. Можна зробити висновок, що загін русичів поважав свого воєводу, так як беззастережно вирушив на інший берег. Дружину не збентежило, що ворог сильніший.

Образ воєводи Претича в літописі Нестора спірне, але те що його розум, винахідливість і, нарешті, хитрість врятували народ і княжу родину спростовувати не можна. Можна стверджувати, що хитрість у літописі «Подвиг юнака-киянина і хитрість воєводи Претича» не засуджується, адже вона була задіяна на благо.