Образ Власика в повісті Абрамова «Поїздка в минуле»

Федір Абрамов – відомий письменник і критик, на сторінках своїх творів торкнувся важливі моменти історії нашої країни. Одним з таких важливих творів стала повість «Поїздка в минуле». Цензура до неї не була прихильна, це твір побачило світло лише через 15 років після того, як було написано. І вже після смерті автора.

Героїв повісті кілька – Никифор Кабылин, більше відомий, як Микша, Власик, Кудасов, дружина Никифора Окся.

Два товариша, Власик і Микша, образи яких є протилежними у творі, запеклі пияки. Початок повісті показує нам Микшу, що сидить за столом, похмурого, неговіркого. Він переживав страшне похмілля. Саме в цей момент з’являється і інший герой – Власик. На відміну від Кабылина, він не сердитий, а, навпаки, веселий і спокійний. Знаючи одного давно, Власик чекає, коли той відійде і зволить з ним заговорити. Цей момент наступає – Микша цікавиться, які новини приніс товариш, адже він прибув з райцентру.

Власика не треба довго просити. Він починає тут же ділитися всім, що знав. Розповідає про інспекцію, яка нишпорить у їх краях, і переживає за те, що не вдасться більше половити риби.

Микша до такої заяви ставиться скептично, він не вірить, що комусь є до них справа. Вважає, що вудити рибу ніхто не заборонить.

Два товариша, як виявляється, промишляють браконьєрством. За пляшкою, яку так вчасно захопив з собою Власик, вони замишляють нову ходку, вирішують, скільки краще піти, щоб не попастися.

Їх бесіда несподівано переривається. В будинку Микши з’являється Кудасов з проханням проводити до Курзии. Ніхто і не думав, що Микша погодиться. На вулиці дув холодний осінній вітер, куди краще залишитися вдома в теплі. Так вже, принаймні, зробив би Власик. Але Микша погоджується.

Коли головний герой разом з Кудасовым відправляється в подорож, Власик ще якийсь час плентається за ними, але потім відстає. З цією людиною протягом твору ми зустрічаємося ще раз: спочатку чуємо його п’яний голос, распевающий пісні, а потім бачимо його в дозвільному напідпитку в будинку бабці Мотрі, куди Микша в гіркому усвідомленні йде, щоб дізнатися хоч щось про батька.

Чому, говорячи про Власике, ми завжди проводимо паралель з Микшей? На контрасті з Никифором вийде більш точно уявити образ цього героя. Випивака і гулеван, якому все життя – свято, його ніщо не здатне вибити з колії.

Хочеться уявити, як би вчинив Власик, дізнайся він таку гірку правду, як Микша? Убивался би він так ,як головний герой? як би вчинив?

Думається, що Власика це ніяк би не торкнулося. Він знову б поринув у своє «щасливе» життя, випив би черговий стакан горілки і все благополучно забув. Це легкий по натурі людина, дуже поверхневий. Єдине позитивне якість, яке можна відзначити, – вірний товариш.

Власик не вміє переживати, він живе весело і легко. Випиває з Зіною і радіє, що його застали з такою красивою і молодою дівчиною. Цьому героєві не відомі муки совісті. У нього немає ні минулого, ні майбутнього, а сьогодення не має ніякого сенсу.