Образ Василіска Семеновича Бородавкіна (по романі Салтикова-Щедріна «Історія одного міста»)

«Історія одного міста» – оригінальний роман Салтикова-Щедріна, викриває самодержавство. В центрі уваги знаходяться образи градоначальників вигаданого автором міста Глупов. Всі вони – представники різних типів управителів. Для того щоб читач яскравіше собі уявив, Салтиков-Щедрін використав гротеск і фантастичні елементи.

Після Фердищенко до влади приходить якийсь Василіск Семенович Бородавкін. На перший погляд, це був позитивний і діяльний чоловік. Його прагнення до прогресу трохи лякало глуповцев. Бородавкін відрізнявся небаченою для колишніх градоначальників спритністю. Він був в’їдливий, особливо щодо питання про выеденном яйці. Управитель всім своїм виглядом демонстрував, що завжди готовий до діяльності. Всі ґудзики на його одязі завжди були застебнуті, а кашкет і рукавички невід’ємно були при ньому. Про енергійності натури також говорило те, що Василіск часто кричав і дуже квапливо їв. Та й взагалі всі його рухи відрізнялися невиправданої поспіхом.

Родзинкою зовнішності Василіска Бородавкіна було недремне око. Цей не закривається очей, який був по суті дефектним, справляв на всіх сильне враження. Люди розцінювали це як підтвердження того, що Бородавкін постійно за всім спостерігає і розмірковує. Якщо брати до уваги тільки ці фактори, то може скластися думка, що перед нами нарешті гідний представник влади. Він намагається впровадити просвіту в маси, поліпшити життя громадян. Час правління градоначальника Василіска названо часом воєн за просвітництво. Управитель міста намагався відновити порядки, які були при його попереднику – Двоекурове. Цього людини Бородавкін поважав і вважав найдостойнішим управителем.

Оголошена війна за просвіта насправді виявилася поруч безглуздих битв за затвердження гірчиці або користь фундаментів з каменю. Його добрі наміри обернулися для жителів розоренням.

Бородавкін мріяв про захоплення Великої Візантії. Слава полководця не давала йому спокою. Узагальнивши всі прагнення градоначальника, отримуємо наступне: захоплення Візантії, встановлення освіти і повагу населення.

Бородавкину вдається домогтися того, що глуповцы приймають ряд його просвітницьких винаходів. Але в результаті градоначальник виявляє, що Глупов матеріально помітно виснажився. До цього неприємного слідству додалася французька революція. Бородавкін розчаровується в ідеях просвітництва і починає антипросветительскую діяльність.

Фантастичним елементом під час управління Василіска виступають олов’яні солдатики, які володіють здатністю наливатися кров’ю – і руйнувати цінності міста. Почавши війну проти освіти, Бородавкін почав також припиняти бунти. Хоча явного невдоволення навіть не виникало.

Образ Василіска Семеновича Бородавкіна – це тип діяльного управителя, який шкодить населенню, прикриваючись гарними ідеями.