Образ Царівни в казці Жуковського «Спляча царівна»

Царівна – головна героїня казки Ст. Жуковського, про що підказує вже назва «Спляча царівна». Цікаво, що письменник не дає дівчині імені. Це довгоочікувана дитина у царській родині, тому батьки огортають її неймовірною любов’ю. В честь народження дівчинки цар Матвій влаштовує знатний бенкет, куди запрошує одинадцять фей. Вдячні чарівниці дарують дитині красу, багатство, тихий норов. Вони ж пророкують красеня-чоловіка і те, що життя її буде безтурботним, в оточенні рідних людей. З побажань чародійок можна зробити перші висновки про зовнішність і характер головної героїні.

На жаль, дівчинці не судилося прожити зовсім безтурботно. Її батько не запросив ще одну фею. Стару чарівницю це дуже образило. Вона теж дарує дитині «подарунок» – біду. Згідно з її прокляття, царівна повинна померти «на шістнадцятому році». Трагедію відвернула ще одна фея, але над нею нависла загроза трьохсотлітнього сну. Батько спробував врятувати єдину дитину, але не зміг.

Царівна, залишившись сама в палаці, вирішила оглянути його. Цей вчинок свідчить цікавість героїні. В одній з кімнат царівну вже чекала баба-чаклунка. Дівчина, взявши веретено, вколола руку і заснула разом з іншим царством. Три сотні років героїня безтурботно спала. Коли прийшов час звільнення від прокляття, її поцілунком розбудив царевич.

Очима царевича читач бачить чарівну красу п’ятнадцятирічної царівни. До цього Жуковський В. обмежувався лаконічним описом дівчата «розцвіла, як травневий цвіт». Друге опис героїні детальне, відповідає народним уявленням про дівочу красу. Автор порівнює її з дитям, натякаючи на чистоту і невинність. Незважаючи на те, що дівчина спить вже три століття, вигляд у неї свіжий: «распылалася від сну; молодий колір її ланіт», «груди як свіжий сніг бела». Навіть уві сні її очі сяють, виблискують полум’ям між вій. Також привертають увагу традиційні для російського фольклору елементи портрета: «губки червоні» і «білі руки».

Окремо письменник звертає увагу на одяг героїні. На ній традиційне російське оздоблення – сарафан і легкі чобітки. Одяг робить її фігуру ще прекрасніше. Краса і молодість дівчини притягують царевича, і той насмілився поцілувати її. Пробудження царівни описано дуже лаконічно: «вмить прокинулася вона». Жуковський В. не описує, як вона реагує на царевича, якого не було, коли прогулювалася в замку. Письменник відразу починає розповідати, як оживає царський двір і говорить про весілля.

Образ царівни в казці Ст. Жуковського розкрито детальніше, ніж інші, але все ж її характеристики доводиться «збирати» по всьому тексту. Щоб передати її незвичайну красу і розповісти про благонравії автор використовує різні прийоми: дає коротку характеристику від імені оповідача, вкладає її в уста фей і ділиться враженнями царевича від зустрічі зі сплячою красунею. Ці прийоми допомагають читачеві створити цілісне уявлення про героїню.