Образ Санька Бровкиной в романі Толстого «Петро Перший»

Санька Бровкіна – один з жіночих образів роману Олексія Толстого «Петро Перший», яким у творі відводиться значне місце.

Зовнішність цієї героїні дуже виразна, про що свідчать такі слова в описі: красива, пишнотіла, темно-русява коса товщиною в руку, сині очі з волохатими віями, підведений носик, брови стрілочками, рівні зубки за ніжним ротом і яскравий рум’янець на щоках.

Характер Санька не відрізняється покладистостью: вона огризається з батьком, не прислухається до думки чоловіка і його порад. Задумавши потрапити в Париж, Олександра зводить всіх з розуму розмовами про свою ідею.

Санька зарозуміла. Сама нещодавно вийшла зі звичайної хати, а вже маніриться і будує з себе важливу персону перед дочками боярина Буйносова. Хоча ця гра швидко надоїдає героїні, і вона веде себе природно і просто.

Олександра Іванівна Бровкіна – посаджена дочка царя Петра I. Вона підтримує його в момент прощання з Лефортом, правда, настільки, наскільки це властиво її натурі.

Санька легковажна й цілком не проти пококетувати з чужими чоловіками. Вона часто крутиться перед дзеркалом, знаючи, що красива і багатьом подобається. І хоча чоловік її щиро любить, сама Олександра ще не відчувала цих почуттів, її полум’яна душа жадає романтичних пригод. Зважившись на зраду чоловікові, потрапляє у скандальну історію і виходить з неї тільки завдяки все тому ж Волкову, терпляче приймає поведінка дружини.

Її легковажність позначається не тільки честі, але і на життя. Санька потрапляє в небезпечну ситуацію, в руки розбійників. І все тому, що знову послухалася чоловіка і вчинила по-своєму.

Хоча саме тут і проявляється її стійкий характер. Рішучість Санька, винахідливість і присутність духу допомагають впоратися і з розбійниками на дорозі.

У Олександри Іванівни Бровкиной була одна мрія – потанцювати з європейським королем, і вона збувається на сторінках роману. Санька танцює з правителем Польщі – Серпнем. Цей жіночий звабник підкорює і її серце. Але у хвилини душевних метань перед героїнею встають матусині очі, і вона відкидає любов Серпня.

Санька, нарешті, розуміє, що її чоловік – російський посол, і перестає зачаровано слухати промови шпигунки Аталии.

Деякий час вони з чоловіком живуть у Гаазі, Санька – володарка карети, двощогловий яхти і чистокровних коней. Правда, ці задоволення таємно оплачує її батько, Іван Артемович. Будинок Санька завжди сповнений гостей, для яких вона грає на арфі. І це не може не радувати батька.

Олександра Іванівна стає європейської світською дамою, живе по всім прийнятим звичаєм, посилає батькові свій портрет, просячи повісити його в їдальні. На полотні Санько лежить на дельфіні, в чому мати народила, а обличчя все з такою ж лукавою посмішкою.

От тільки життя на чужині все ж не так і прекрасна, тягне на батьківщину: вона визнається братові, що хотіла б вдосталь наїстися агрусу і погойдатися на гойдалках. Своє, рідне, нічим з душі не вирвеш, не затмишь ніякої розкішшю і становищем у суспільстві.