Образ Самсона Большова в пєсі Островського «Свої люди – поквитаємось!»

Островський майстерно управляється зі словом. Драматург завжди наділяє героїв своїх п’єс промовою, яка розкриває їх глибокий внутрішній світ. Самсон Большов – один з головних дійових осіб у п’єсі «Свої люди – поквитаємось!». Він голова сім’ї, купець. Людина холодний і черствий. Герой досить грубо звертається з членами своєї сім’ї. Він холодний навіть до власної дочки. Він не слухає її думка про те, що вона не хоче виходити заміж за прикажчика. На його думку, тільки він може розпоряджатися долею своєї доньки.

Драматург малює свого героя людиною владним і жорстким по відношенню до оточуючих. Як відомо, у п’єсах саме репліки героїв розкривають внутрішній світ персонажів. Мова Большова показує читачам його справжній характер. Большов є одним з перших персонажів-деспотів у творчості А. Островського.

Купець задумав прикритися помилковим банкрутством і таким чином сховатися від свого боргу. Він переписує свій стан прикажчика Лазаря Подхалюзину. Купець впертий. Подхалюзин дає наступну характеристику Самсону Большову: «Коли їм що потрапило в голову, вже нічим не виб’єш оттедова». Большов, опинившись обдуреним прикажчиком і власною дочкою, пройшов через безліч принижень. Персонаж з’являється усвідомлення того, що він скоїв непоправний гріх.

Самсон Силыч насамперед зацікавлений у власному благополуччі на початку п’єси. Купець корислива і невежественен. Дочка для купця є лише інструментом в отриманні прибутку. На початку п’єси він мав намір видати доньку заміж за багатого купця. Однак після цього на розум Большова приходить божевільна авантюра з грошима, і він обіцяє свою дочку прикажчика Лазаря.

Здається, що Большов є самодуром. Власна дочка для нього нічого не значить. Він впевнений в тому, що вона повинна бути інструментом у цій авантюрі. Таке ставлення до власної дочки робить свій вплив на події, що відбуваються пізніше.

Завдяки заміжжю з Подхалюзиным, вона змогла вирватися з царства самодурства свого батька. Вона більше не бажає проявляти по відношенню до свого батька ніякої жалості і співчуття. Власна дочка дорікає Большова в самодурстві. Вона нагадує йому про те, що батько завжди відмовлявся слухати її.

У п’єсі розкривається конфлікт між батьками і дітьми. Островський показує байдуже ставлення батьків до власних дітей. Саме таке ставлення сприяло сумну долю купця Большова в п’єсі Олександра Островського.

Таким чином, образ Самсона Большова малюють багато репліки персонажів, а також його ставлення до власної сім’ї. Проте варто відзначити, що він до останнього вірив, що зможе врятуватися завдяки родинним зв’язкам. На жаль, його власне ставлення до дочки і погубило його. Персонаж викликає почуття жалю до кінця п’єси. Це відбувається тому, що він усвідомлює всі свої помилки. Розуміє те, що саме його ставлення до людей послужило приводом для тих неприємностей, які відбулися з ним.