Образ Подхалюзина у пєсі Островського «Свої люди – поквитаємось!»

Одним з центральних дійових осіб п’єси Островського «Свої люди – поквитаємось!» є прикажчик Лазар Подхалюзин. Він намагається втілити свої бажання в дійсність поступово. Прикажчик на початку п’єси у всьому допомагає своєму хазяїну, Самсону Силычу Большову. Островський наділяє його спеціальними репліками, які виражають виключно його згоду з усім, що каже купець. Без праці йому вдається завоювати довіру Самсона Большова. Йому навіть вдається одружитися з дочкою купця. Любов Подхалюзина до Липочке справжня. Він готовий на все заради неї.

Коли він дізнається про те, яку аферу хоче провернути його господар, він думає про те, як би нажитися на цьому ділі, знайти найбільшу вигоду для себе. Подхалюзин переконує сам себе в тому, що Большов сам всіх обманює, і немає нічого поганого в тому, що зараз настав його час обманювати оточуючих.

Персонаж Островського неоднозначний. Він не хоче платити кредиторам, які садять Большова у в’язницю. Проте пізніше прикажчика стає шкода купця. Лазар погоджується попросити кредиторів прийняти кілька копійок, але на більше він не згоден. Грошей прикажчика шкода явно більше, ніж свого господаря.

Лазар Подхалюзин працював на Самсона Большова вже 20 років. У п’єсі є натяки на долю Іуди. Однак прикажчика це не лякає. В кінці п’єси він кличе всіх у свій новий магазинчик, вже не відчуваючи докорів сумління.

Можна відзначити те, що Самсон Большов сам провокує таку поведінку Лазаря. В образі Подхалюзина читач відчуває новий образ сучасного купця. Навіть в його імені Олександр Островський задумав складну асоціативну гру. Швидше за все, драматург, назвавши свого героя Лазарем, мав на увазі російський фразеологізм «співати Лазаря», що означає прикидатися нещасним. Таке припущення випливає з того епізоду п’єси, де Подхалюзин сам, як би ненароком, пропонує Большову видати його дочку заміж за свого прикажчика. Далі він говорить про те, що йому про це можна тільки мріяти. Ця людина женеться лише за власним успіхом. Лазар намагається придумати виправдання своєму вчинку. Він виправдовується тим, що вірна служба Большову повинна приносити свої плоди. І саме зараз підвернувся випадок для прикажчика пожити в своє задоволення.

В самому розвитку п’єси Островського «Свої люди – поквитаємось!» роль Лазаря Подхалюзина постійно змінюється. На початку комедії інтригу створює Большов, а потім саме прикажчик. Лазар розробляє план, який дуже близький до афери купця. Подхалюзин намагається догодити всім тільки для того, щоб отримати з цього якусь вигоду для себе.

Таким чином, Лазар Подхалюзин – це герой А. Островського, який показує вади сучасної молоді. Старше покоління, безумовно, вплинуло на те, як веде себе прикажчик. Він намагається знайти скрізь власну вигоду. Однак його почуття до Олімпіади справжні, він бачить в ній свій ідеал освіченості і витонченості. Прикажчик вважає, що саме дочка купця зможе підняти його на більш високий щабель розвитку.