Образ Петьки в оповіданні Андрєєва «Петька на дачі»

Розповідь Леоніда Андрєєва «Петька на дачі» – це сумна історія про дитину, у якого немає дитинства. Письменник своїм твором хотів звернути увагу громадськості на проблеми дітей з бідних сімей. Їх часто віддавали працювати з раннього віку, тим самим позбавляючи дитинства.

Головний герой – хлопчик 10 років по імені Петька. Його мати Надія віддала його в учні до суворого перукаря Осипу Абрамовичу. Вона сподівалася, що там її син зможе освоїти професію і потім стане для неї опорою.

В задушливій перукарні не було нічого цікавого, а лише рутинна праця. У дітей не було ні вихідних, ні свят. Заклад знаходився в неблагополучному районі: за вікном постійно кричали п’яні люди і часто траплялися бійки. Петька дуже мріяв поїхати в якесь інше місце, подалі від перукарні і Осипа Абрамовича.

У головного героя був приятель – Миколка. Він був старший Петьки на три роки і вважав себе досвідченим. Миколка не просто спостерігав за подіями хаосом навколо, як молодший друг, але вже сам лаявся і складав вульгарні історії.

Портретна характеристика Петьки спочатку розповіді гнітюча. Руки у хлопчика худі і брудні, все в струпах. Особливу увагу автор звертає на очі героя. Вони завжди були сонними, хоча Петька чимало спав, але завжди хотів більше спати. Це натяк на те, що дитина хотіла відсторонитися від сірої дійсності і єдиним порятунком став сон. Біля очей у Петьки вже прорізалися тонкі зморшки, які робили його схожим на старого карлика.

Образ головного героя, безсумнівно, викликає жалість. Але таким він був тільки тоді, коли дитина перебував у місті. Його образ змінюється після того, як він приїжджає на дачу.

Переломний момент в оповіданні трапляється тоді, коли Надія каже синові, що відвезе його на дачу. Її туди запросили як кухарки. Петро не знав, що таке дача, але був упевнений, що там йому буде краще, ніж в перукарні. Він вів себе схвильовано і жваво, не міг всидіти на місці, поки вони їхали в поїзді на дачу.

Дача дуже здивувала Петьку своєю незвичайною тихою красою. Синє небо, білі хмари, чиста річка, красиві обличчя і така гармонія навколо! Так, природа дачі дуже відрізнялася від сірості і безобразности його міста. Петька зрозумів, що знайшов те найкраще місце, де хотів би залишитися.

Образ героя змінюється: зморшки на обличчі розгладжуються, в очах з’являється жвавість. Тепер Петя не викликає жалості, тому що він щасливий.

Але, як тільки герой звик до дачі і почав забувати про перукарні, прийшов лист з викликом в місто. Надія з гіркотою повідомила синові, що треба їхати додому. Хлопчик не відразу зрозумів, що це означає і чому він повинен їхати, адже він вже знайшов те найкраще місце. Потім прийшло усвідомлення дійсності, і герой закричав, наче поранений звір. Господар дачі проявив співчуття до хлопчика, але нічого для нього не зробив.

Петя їхав у поїзді мовчки, змирившись з тим, що повернеться в перукарню. Місто байдуже проковтнув свою маленьку жертву.