Образ Пашкіна в повісті Платонова «Котлован»

У повісті А. Платонова «Котлован» цікавий і образ радянського чиновника-бюрократа Пашкіна Льва Ілліча. Письменник неспроста підібрав саме таке ім’я героя, у ньому комічно переплетені асоціації і з Володимиром Іллічем Леніним і з Левом Давидовичем Троцьким.

При описі зовнішності героя опис приділяється наступним моментам: літній особа, сгорбленное тулуб, причому, більше за соціалістичної навантаження, ніж від тяжкості прожитих років, похмурі очі, все предвидящая і багато що побачила голова. Пашкин понад усе ставить свій спокій, головне, щоб йому було комфортно і добре, а про решту слід думати вже в другу чергу. Будинок у нього добротний, про здоров’я дбає, ходить у театри. Всім такою поведінкою дає зрозуміти, що він людина з правлячого класу.

Пашкин спостерігає за ходом будівництва і темп роботи землекопів його абсолютно не влаштовує. Герой вважає, що вони тихо просуваються, і набирає партію з випадкових людей, мабуть, розраховуючи на їх високі показники у праці.

Безупинний контроль над об’єктом змушує Пашкіна приїжджати на котлован через день. Спочатку він пересувався верхи, а потім пересів на автомобіль. Крім невсипущого стеження Лев Ілліч практикує радіорупор. За допомогою цього пристрою кожен з робочих міг у будь-який момент ознайомитися зі змістом класової боротьби.

Пашкин заохочує тих людей, які піднялися по кар’єрних сходах. Коли землекоп Козлов, постійно знаходиться в списку відстаючих, перетворюється в чиновника, він сам особисто привозить його на котлован у своєму автомобілі. Це саме Пашкин закликає до проведення колективізації, кличе за собою майстрових, щоб відправитися розкуркулювати заможних людей.

Коли з’ясовується, що заплановане житло мало, і в ньому зовсім не розмістяться всі пролетарі, Пашкину надходить розпорядження – збільшити будинок вчетверо, але Лев Ілліч пропонує розширити його не менш ніж у 6 разів.

Жачев називається Пашкіна буржуа, ненавидить його так сильно, наскільки це тільки можливо. Пн щодня приїжджає на своєму інвалідному візку вимагати належні продукти, але ніколи їх не їсть. Забирає тільки для того, щоб цим зажравшимся людям дісталося менше. Він, звичайно, використовує їх у своїх цілях, наприклад, змащує колеса крісла або пригощає приятелів, таких, як нудьгуючий Прушевский, але в їжу ніколи не вживає.

Закінченням ж повісті стає загроза Жачева вбити Пашкіна. Однак, щодо подальшої долі цього героя нам абсолютно нічого не відомо.