Образ панночки в оповіданні Тургенєва «Муму»

Бариня, яку ми бачимо в «Муму» списана В. С. Тургенєвим з його матері Варвари Петрівни. Тим не менш, письменник не називає героїню по імені, узагальнюючи в її образі всіх поміщиків. Вже на початку оповідання автор говорить, що бариня проживала на віддаленій вулиці в Москві. На момент описуваних подій жінка вже досягла солідного віку. Її чоловік помер, а сини і дочки роз’їхалися. Мабуть, жінка ставилася до своїм дітям холодно, так як тепер доживала життя самотньо. Іван Сергійович характеризує її старість двома красномовними епітетами: «скупа і нудьгуюча». Втім і в світанку років вона не відчувала себе щасливою.

Про зовнішність старої вдови нічого невідомо. Тургенєв дає їй лаконічну характеристику: «з солодкою усмішкою на зморщених губах…». Зазвичай такий вираз обличчя викликає приємні враження, але не в цьому випадку. Посмішка барині лукава, не обіцяє нічого хорошого для її кріпаків.

Двір барині був сповнений прислуги, так як вона «йшла давнім звичаєм». У її будинку були майстри всіх справ: пралі, швачки, кравці, столяри, башмачник. Життя свою жінка не могла уявити і без домашнього лікаря, який хоч і не лікував, як слід, але лаврову настоянку приносив справно. Багатьох з своєї челяді багата вдова навіть не знала, але і ті, хто з нею мало зустрічалися, побоювалися господиню. Навіть богатир-Герасим відчував страх перед нею.

Стара жінка мала кепський характер. Якщо вона була «в дусі», всі повинні були теж сяяти від задоволення. Але гарний настрій у неї «затримувалося» недовго. Її обличчя і думки швидко набували похмурий відтінок. Жінка часто закатувала істерики і кликала лікаря, щоб той накапав їй настоянки. У панночки були приживалки, які розганяли нудьгу господині, розважали її під час безсоння. Вони змушені були підлаштовуватися під усі її примхи.

Стара поміщиця цінувала тільки тих людей, від яких мала вигоду. Наприклад, до Герасиму вона ставилася з симпатією, так як він був відмінним працівником і сторожем, дворецького тримала тому, що він виконував всі її завдання і навіть не намагався заперечувати. Фортечні для барині були бездушними іграшками. Вона вважала, що має право розпоряджатися ними так, як вважає за потрібне. Вона вирішує одружити черевичника Харитона на пралі Тетяні притому, що симпатії між ними не спостерігалося. Про почуття людей, вона зовсім не думала, адже знала: мало хто наважитися їй суперечити. Жінка жила заможно, але своїй прислузі платила дуже мало, про що автор прямо говорить, коли розповідає про життя Тетяни.

Песик Муму «насмілилася» заричати на бариню і не підійти до неї. Це і вся вина тварини, за який довелося поплатитися життям. Стара вдова не заспокоїлася, поки не домоглася свого. Цей факт підказує читачеві, що героїня надходила так не тільки з собаками, але і з людьми. В епізодах, де баба просить знищити собаку, проявляється і її хитрість: жінка скаржилася на те, що всі її кинули, ображають. Вона говорила, що спокій до неї повернеться, тільки коли приберуть Муму.

Після того як Герасим втопив собаку, бариня доводить, що не давала такого розпорядження. В те, що трапилося, вона звинуватила свого дворецького, знаючи, що той навіть не спробує себе вигородити.

Образ панночки з розповіді В. Тургенєва «Муму» викриває справжнє обличчя поміщиків. Автор гостро висміює пороки людей, які калічили долі інших.