Образ Палажки в оповіданні Чехова «Агрус»

Оповідання «Агрус» – це частина трилогії Чехова про людей, які ховаються від справжнього життя в «футляр». Головні герої – вчитель Буркин, ветлікар Іван Іванович і небагатий поміщик Альохін – переходять з історії в історію, по черзі виступаючи оповідачами.

У «Агрус» ділиться спогадами з товаришами Іван Іванович. Він розповідає про мрію свого брата Миколи Івановича, яка полягала в придбанні садиби з аґрусом. Мрія не погана, але зажадала всіх фізичних і душевних сил від героя. Тому її здійснення насправді не принесла справжньої користі Миколі Івановичу.

Трилогія побудована так, що від оповідання до оповідання є невеликі сполучні переходи. Так, наприклад, в оповіданні «Агрус», головна ідея якого була в показі низинних бажань, є натяк на ідею третього оповідання – «Про кохання». І це виражено в образі другорядного персонажа – Палажки. Вона служить в будинку поміщика Альохіна покоївки. Буркин і Іван Іванович були вражені красою цієї жінки і навіть обидва багатозначно перезирнулися.

Про Пелагею в «Агрус» говориться мало, але автор часто вживає до неї епітет «красива». Такий повтор не може бути не суттєвим, коли автор – майстер художніх деталей. Таким був Антон Чехов, умів декількома штрихами підвести читача до роздумів.

Отже, що ми дізнаємося про Пелагею в оповіданні «Агрус»? Її ім’я і те, що вона була красивою.

Звернемося до значення імені Пелагея. Воно прийшло з давньогрецької мови і означає «морська». В давньогрецьких міфах йдеться про богиню любові і краси, яка вийшла з морської піни, – Афродіті. Можна припустити, що Чехов в образі Палажки використовує античні мотиви. Для культури Античності був властивий культ краси.

Виходить, що Пелагея в оповіданні – символ краси. Але Чехов вводить поняття краси швидше з метою протиставлення, ніж прославлення, як було в Древньої цивілізації. Адже на тлі підкреслено красивою покоївки, ми бачимо Альохіна в брудній сорочці. Пелагея уособлює все гарне в Алехине, але не реалізоване. Пелагея – це його мрія про красу, чистоту почуттів.

В історії про Миколу Івановича теж є жінка. Але це далеко не симпатична, голоногая, схожа на свиню, куховарка. Вона теж виступає двійником героя і уособлює потворність його душі, до чого призвела поділ його прагнень.

Про Пелагею ми дізнаємося трохи більше в оповіданні «Про любов». Оповідач Альохін каже своїм товаришам про те, що його красива покоївка закохана в кухаря, який нічим не привабливий. Дивує такий контраст – що ж знайшла красуня у звичайному мужика? Це призводить Альохіна до роздумів про те, що кохання – дивна штука.