Образ Орисі Петрівни Головльової у романі Салтикова-Щедріна «Господа Головльови»

Образ Орисі Петрівни у творі Салтикова-Щедріна «Господа Головльови» один з найбільш значних. Героїня з перших сторінок показана розумною і владної поміщицею. Разом з численною родиною вона живе в глибинці Росії. Їй близько 60 років, але вона ще бадьора і діяльна бариня. Зовнішність героїні не особливо примітна і відповідає її солідного віку. Автор звертає увагу на сиве волосся жінки, які неслухняно вибилися з-під чіпця.

Аріні Петрівні властива життєва кмітливість. Вона знайшла сенс життя у примноженні свого господарства.

Героїня поводиться енергійно і часто деспотично по відношенню до інших. І навіть члени родини бояться її. Аріна Петрівна бачить в очах близьких тільки страх і докори. В кінці життя героїня відчуває сильне самотність через відсутність розуміння і любові з боку сім’ї.

Читачі спочатку можуть подумати, що автор любить свою героїню і показує її лише в негативному світлі, як малопривабливу жорстоку поміщицю. Проте, якщо заглибитися в її образ, то з’ясовуються причини такої її поведінки. Дізнавшись про обстановку, в якій довелося жити Аріні Петрівні, можна частково зрозуміти героїню.

Після заміжжя героїня зрозуміла, що її чоловік не відрізняється розсудливістю, а навпаки легковажний і марнотратний людина. Неробство і ледарство було долею героя. Він вважав себе творчою людиною і надовго зачинявся в кабінеті, пишучи «вольні вірші». Аріна Петрівна зрозуміла, що її чоловік не здатний займатися господарством. І тому вона змушена взяти роль глави сім’ї на себе. Для того, щоб невеликий маєток, який дістався у придане, приносило дохід, героїня багато працювала. Героїня поступово перетворювалася на владну і жорстоку жінку, тому що боролася в складному світі за безбідне життя для сім’ї.

Головльови не знайшли щастя в сімейному житті. Обидва були розчаровані: чоловік не знайшов дружину вірну слушательницу своїх віршів, а дружина не знайшла в чоловіка надійний тил. Головльов не вмів і не хотів займатися господарством. Аріна Петрівна усвідомила, що така людина зруйнує їхню родину, і тому сама займається їх примноженням багатства.

Із-за частих сварок і непорозумінь Головльови майже припинили спілкуватися одне з одним. Він вважає її відьмою, а вона його легковажним блазнем.

Дуже швидко у героїні стало виходити займатися справами сім’ї. Вона вичікувала і скуповувала маєтку у розорилися господарів і таким чином скоро розширила свої володіння.

Незважаючи на появу грошових коштів, жінка не дозволяла собі неробства і легковажності, а завжди жила просто. Її ощадливість з часом переросла в скнарість. І хоча вона намагалася забезпечити безбідне існування своїм дітям, вона не дочекалася від них розуміння.

У більш похилому віці Аріна Петрівна починає розуміти, що всі її благі наміри виявилися безглуздими, адже вона не стала щасливою сама і не зробила щасливими дітей. Тому вона намагається зблизитися з онуками. У героїні прокидається жалість до людей.