Образ Наталії Наришкіної в романі Толстого «Петро Перший»

У творчості Олексія Толстого значне місце відводиться роману «Петро Перший», його написання автор приділив більше двадцяти років. Сторінки твори являють собою глибокі роздуми письменника про долю великої держави – Росії.

А. Толстой зображує безліч осіб, що представляють епоху правління Петра I, причому як реально існуючих, так і вигаданих. І читаючи роман, ми ніби поринаємо в цей світ і бачимо персонажів власні очі.

Окрему увагу автор приділяє жіночим образам, одним з яких є мати Петра – Наталія Кирилівна Наришкіна. Походження її не таке вже й знатне – бідний дворянський рід. Чим Софія не втомлювалася докоряти Наталю, кажучи образливі слова: «у батька й неньки ходила в постолах».

У величезній колекції, куди її дівчиськом віддали заміж, була Наташа абсолютно безправною істотою. Коли майбутній цар був немовлям, вона постійно боялася, що його вб’ють, адже йшла напружена боротьба за престол. Злі слова Софії, називає її сина вовченям, якого треба було задушити разом з вовчицею, викликали непідробний жах в душі Наталки і стискали її серце передчуттям небезпеки. Олексій Толстой показує Наталії Наришкіної образ матері, яка піклується про свою дитину, що переживає за нього, опікаючої настільки, наскільки це можливо.

Таке опальное положення цариці тривало до моменту, коли Петро I здобув перемогу над Софією. Ставши царем у віці 17 років, він не цікавиться державними справами, займається потішними військами, а всі управлінські турботи перекладає на плечі матері.

Наталія Наришкіна була жінкою доброю і відкритою, от тільки нічого не смыслила в управлінні цілою державою. Велику частку обов’язків вона передоручає своєму родичу – Леву Наришкіну і міністрам. В російській історії це правління не зіграло величезну роль, було безладним і неугодним народу, таким його і показує Олексій Толстой на сторінках свого грандіозного роману.

І нехай Наталія Кирилівна ніяк не відзначилася у державних справах, її вплив на сина було значним. Любляча мати сумувала тим, що Петро постійно перебував у тривалих відсутність, у морських подорожах. Вона чекала сина і переживала за нього. Образ вірного і відданого материнського серця, жінки, боготворящей своєї дитини, яскраво і повно розкрито Олексієм Толстим.

Але і Петро I у відносинах з матір’ю не просто гордовитий цар, всіма силами що намагається перетворити країну, це простий маленький хлопчик, ніжний і дбайливий. Коли Наталія Наришкіна тяжко захворіла і лежала при смерті, Петро цілував її плечі і обличчя, він відчував справжню жалість, з теплотою відгукувався про матір, ділився своїми почуттями з сестрою. Життя Наталії Кирилівни дана автором для відображення історичних подій у всій їх правдивості, щоб з достатньою повнотою показати ту епоху, а також для того, щоб додати образу Петра більше людських якостей. І це Олексію Толстому вдалося зробити.