Образ мрійника в російській літературі

Мрійник – людина тонкої душі, з легкістю занурюється у світ фантазій і мрій. Несучись далеко від реальності, він забуває про проблеми і турботи, він відпочиває там, у своєму вигаданому світі. Головне, щоб мрія не захоплювала людини повністю, не зводила з розуму, не відривала від сім’ї і звичних справ. А подібні приклади відомі. Їх ми знаходимо і в літературі, адже письменники різних історичних епох та літературних напрямків не раз зверталися до образу мрійника на сторінках своїх творів.

Напевно, одним з найбільш відомих літературних мрійників є Ілля Ілліч Обломов. Фантазії і солодкі мрії настільки захопили героя, що він просто перестав виходити з дому. Загорнувшись в улюблений халат, Обломов сидить на ліжку, і нічим його не вивести з цього стану, всі турботи він звик перекладати на інших. В думках Ілля Ілліч ще робить якісь дії, а в реальності – марить і більше нічого.

Такий стан справ призводить до справжньої трагедії: промотанное спадщину, постійний обман і глузування, втрата коханої дівчини, яка так і не змогла нічим на нього вплинути, розчарувалася і вийшла заміж за іншого. Обломов самотній у своїх мріях, вони нікому не приносять блага, навіть йому самому.

Є і ще один письменник, який випробував цей образ у своїх творах – Федір Михайлович Достоєвський. Його Мрійник, а саме так звуть головного героя ліричної повісті «Білі ночі», самотній, ніким не зрозумілий людина. Юнак постійно занурений у свої думки, не відчуває ніяких емоцій або хвилювань. Але одного разу він зустрічає Настю, дівчину, так схожу на нього самого. Живучи зі старенькою бабусею, юна особа всіма силами намагається вирвати від її опіки. До того ж її кинув хлопець. Мрійник готовий допомогти дівчині, пропонує їй жити разом. Настя погоджується, але тут з’являється колишній. Щасливі молоді люди їдуть, а Мрійник знову залишається один наодинці зі своїми думками.

За час спілкування з Настею він зазнав більше емоцій, ніж за все своє життя. Тепер же йому знову потрібно повернутися в колишній одинокий світ. І все-таки Мрійник Достоєвського дуже відрізняється від персонажа, намальованого Гончаровим. Молодий юнак готовий жертвувати собою, він щасливий від того, що його дівчина щаслива. Обломов ж – ледар, душевні пориви для нього зовсім не властиві і ні на які жертви він, звичайно ж, не готовий.

Таким чином, ми можемо говорити про те, що образ мрійника не рідкісний, він часто зустрічається в літературних творах як 19, так і 20 століть. Письменники обирають різні типи мрійників: одні готові пожертвувати собою, інші навіть не встануть з ліжка, а треті можуть бути небезпечні суспільству. Але факт залишається фактом: цей образ цікавий, і за розкриттям характеру героя-мрійника цікаво спостерігати протягом усього сюжету літературного твору.