Образ Ленивицы в казці Одоєвського «Мороз Іванович»

У казці Одоєвського «Мороз Іванович» чітко показано образ Ленивицы. Автор розповідає, що дівчинка не відрізняється працьовитістю. Вона не привчена до самостійності, і абсолютно не здатна зробити навіть елементарні речі для свого віку. Навіть одягатися їй допомагає няня.

Ледарка пізно прокидається, і постійно перебуває у стані смутку. Дівчинці нудно. Єдиним щоденним її розвагою стає підрахунок прилітають і відлітають мух на вікні.

Їй не цікаво, що відбувається навколо. Не знає вона, як готується їжа, як подметается підлогу, як збивається перина. Тому, коли під докори няні Ледарка відправляється до Морозу Івановичу, то згодом, повертається ні з чим.

З перших же кроків з «підземного» царства Мороза Івановича, лінь дівчинки стала проявляти себе. Ледарка не потрусила яблуньку, а вирішила почекати, поки самі яблука нападають. Далі, вона не дістала пиріг з печі, тому прийшла до чекав її дідові з порожніми руками. В результаті, обидва залишилися голодними.

На запитання старого, Ледарка заявила, що прийшла «підзаробити», і отримати хорошу винагороду, хоча дідусь, їй нічого такого не запропонував. Вона просто взяла ініціативу в свої руки і буквально «навязалась» до нього погостювати. Цим автор показує її безцеремонність, нахабство, а так само нетактовність по відношенню до оточуючих. Дівчинка вважає, що їй зобов’язані. Звичайно ж вона не знає, що нагороди дістаються тільки важкою працею.

В хаті у старця, дівчинка так само ніяк не змогла показати свою працездатність. Вона дурила діда, і говорила, що виконала всі доручення. Але насправді вона нічого не змогла зробити, бо не вміла. Обман розкрився, коли справа дійшла до приготування їжі. Дівчинка замість того, щоб все помити, почистити і порізати – просто звалила все в одну каструлю, і зварила.

Але і після цього, дівчинка не унялась, і по результату трьох днів, взагалі підійшла до діда з вимогою «оплатити» їй роботу. Її невихованість і нахабство обурила Мороза Івановича, але він все-таки «нагородив» Ленивицу.

Додому дівчинка повернулася з дорогоцінним каменем небачених розмірів і з численними срібними п’ятаками. Ейфорія від легкого заробітку запаморочила їй голову, і вона побігла хвалитися няні.

Але як тільки вона занесла «винагороду» у будинок, то все зароблене, почало танути в руках. Звичайно, старий не хотів образити Ленивицу, він тільки показав, що яке ставлення людини до роботи, така його чекає нагорода.

Мороз Іванович, навчив дівчинку того, що тільки завдяки праці, можна знайти справжнє багатство, а обман завжди розкриється, і повернеться до брехунові подібним обманом.

Можливо, ці три дні підуть дівчинці на користь. Вона задумається про «сенс життя», про те, що потрібно не тільки «вважати мух», але і вчитися у няні та Умільці. А наступного разу, коли Ледарка захоче «заробити», вона реально зможе оцінити свої сили, а не буде братися за діло, яке не вміє. А якщо вже братися за щось, то намагатися це зробити на совість.