Образ Курятина в оповіданні Чехова «Хірургія»

Сергій Кузьмич Курятин – головний герой оповідання А. П. Чехова «Хірургія». Це фельдшер, який працює у земській лікарні. На початку твору письменник дає йому досить детальну характеристику. Чоловіка близько 40 років, цим письменник натякає на те, що у нього повинно бути достатньо досвіду в медичній діяльності. Курятин не надто стежить за своїм зовнішнім виглядом: він «у поношеній чечунчовой жакетке і пошматованих триковых штанах». Тим не менш, на обличчі героя «вираження почуття боргу і приємності». Мабуть, таке вираження – результат багаторічної роботи з людьми.

Про характер героя дізнаємося поступово, спостерігаючи за тим, як він лікує дячка Вонмигласова. Вже за привітання фельдшера можна здогадатися про його недбалому ставленні до простих людей, які звертаються за допомогою. Чоловік відповідає мляво, позіхаючи. Скарги дячка Курятин вислуховує спокійно, не обурюється, навіть, коли той розповідає про народні методи лікування зуба. Така поведінка свідчить про виваженість героя.

Курятину дуже подобається, коли в його честь співають дифірамби. Поки він шукає необхідні інструменти, дячок щосили розхвалює фельдшера, розповідає про те, як довіряє його професіоналізму. Курятина розпирає від гордості, хоч виглядом він не подає, навпаки, починає «скромним»: «Хірургія – дрібниці».

Курятин помічає, що перед ним пацієнт, якому можна розповісти про свої лікарські «подвиги». Він прекрасно розуміє, що дячок сприйме все за чисту монету. Фельдшер розповідає про те, як лікував поміщика Олександра Івановича Єгипетського. Спочатку він з гордістю вихваляється, як поміщик чемно вітався з ним, як називав по імені-по батькові, хоч сам був великою людиною з самого Петербурга. Курятин «смакує» свою історію, розповідає, як ретельно вибирав інструменти, щоб все було правильно. Дячок вірить йому і читач теж, доки фельдшерка не починає маніпуляції з зубом.

Спочатку він вибирає між щипчиками і козячою ніжкою, запитливо оглядає інструменти. У цей момент незрозуміло, фельдшер дійсно думає, чим краще рвати або взагалі не знає, як користуватися ніжкою.

Нарешті, справа доходить до головного. Ясна Курятин підрізає вправно, і дяк знову береться вихваляти його. Попутно фельдшер міркує про те, що він робить і як краще виривати зуб. Щипцями витягнути не виходить. При цьому лікар не смикає, а тягне зуб, що завдаючи дьячку нестерпний біль. Дячок намагається зробити зауваження, але Курятин лише просить його замовкнути. У цьому епізоді стає зрозуміло, що Курятин не любить, коли його повчають, навіть якщо знає, що робить неправильно.

Пацієнт із-за болю свариться на фельдшера, і той теж відповідає образою. Тут і проявляється справжнє обличчя Курятина, з якого спадає маска «почуття боргу і приємності». Нарешті, зуб піддається, але… виявилося, що дячок втратив здорового зуба, а хворий залишився на службі божій. Більше дячок не ризикнув дати своє здоров’я в руки такого лікаря.

А. П. Чехів в оповіданні «Хірургія» висміює не тільки професійне невігластво Курятина, але людські пороки: гордість, впертість і надмірну самовпевненість.