Образ Коника-Горбоконика в казці Єршова «Коник-Горбоконик»

Коник-Горбоконик один з найулюбленіших героїв з однойменної казки П. Єршова. Його Іван отримав у дар від златогривой кобили, яка вміла розмовляти людським голосом. Від коня-матері ми і дізнаємося перші характеристики коня-іграшки. Зростанням він всього в три вершка, а вуха має аршинные. Якщо розібратися в зазначених автором заходи, виявляється, що коник дуже маленький. Вершок – приблизно 4,5 см, отже зростання цього персонажа всього 13 див., а вуха – 71 див. (саме таке значення аршини).

Незважаючи на мініатюрність, коник дуже мудрий і добрий. Дуже скоро він доводить правдивість слів своєї матері, адресованих Івану: «На землі і під землею він товариш буде твій». Коник перебирає на себе роль провідника і вчителя свого господаря. Від звичайних коней він відрізняється і швидкістю: «Грюкнув гривкою, захропів і стрілою полетів… і в два миті, коли не в мить, наш Іван злодіїв наздогнав.

Коник-Горбоконик знає все наперед. Він попереджає господаря, що не можна брати перо Жар-птиці, інакше буде біда. Все так і відбувається: з-за маленького пір’їнки хлопець не раз змушений ризикувати життям. Цар дає Івану завдання, з якими не здатний впоратися звичайна людина, але Коник-Горбоконик знає все: де живуть Спеки-птиці і Цар-дівиця, як їх зловити, до кого звернутися, щоб дістати з дна океану перстень.

Про всі чудеса Коник-Горбоконик розповідає так, ніби сам там не раз бував і бачив все своїми очима. Він розповідає про срібною горі з чарівними птахами і про дочку місяця, що два рази в рік підпливає до берега. Але такі знання героя дивують не сильно, адже і сам він незвичайного походження.

Щоразу, коли Іван приходить до свого друга з пониклою головою і розповіддю про нове випробуванні, коник втішає його, підтримує ласкавим словом і розповідає, що потрібно зробити. Коник ні крапельки не сердиться на дурного Івана, хоч знає, що всі біди з-за його впертості. Але він не забуває і нагадати: «Від того біда твоя, що не слухав ти мене».

У третій частині казки П. Єршова ” Коник-Горбоконик і його друг відправляються на пошуки персня, який лежить на дні океану. Горбоконик знову знає наперед, що запитають у Івана і як правильно вчинити. Коник виявляє ще одну незвичайну здатність: він знає шлях на небо і легко доставляє господаря до небесних світил. Під час цієї подорожі Коник-Горбоконик з Іваном не тільки виконують завдання царя, але і звільняють Чудо-юдо рибу-кита від тяжкого тягаря, а кораблі з десятирічного полону.

Нарешті, в останній частині казки справа доходить до цієї «служби», а не «службишки». Слово без зменшувально-ласкательного суфікса натякає, що справа належить набагато складніше, ніж попередні. Службою Коник-Горбоконик називає порятунку Івана, коли того треба скупатися в трьох котлах. Тут вже коник-іграшка проявляє всю свою любов до одного, про що говорить: «Тут потрібна моя вся дружба»; «І швидше сам я сгину, ніж тебе, Іван, покину».

Образ Коника-Горбоконика – ще один доказ того, що маленьке серце може таїти велику любов. Це приклад справжнього друга, у якого нам, людям, є чого повчитися.