Образ Катерини Ізмайлової в нарисі Лєскова «Леді Макбет Мценського повіту»

Образ Катерини у нарисі Лєскова «Леді Макбет Мценського повіту» дуже суперечливий. Спочатку твори жінка виступає в ролі жертви. Вона нещасна в шлюбі, так як чоловік, крім того, що старше її, так ще й не приділяє їй уваги. Вони з батьком постійно зайняті роботою і примноженням капіталу.

Катерина Львівна ж це просто вмирає від нудьги. Можливо, якщо б у них була дитина, це б як-небудь разбавило її побут, але її чоловік безплідний. Однак у відсутності спадкоємців закиди доходять тільки до дівчини, що змушує її ще більше мучитися.

Однак постійна роль жертви Катерину Львівну не влаштовує. Вона жива і хоче любові. Тому, коли чоловік надовго їде, дівчина, починає приймати залицяння молодого прикажчика Сергія.

Її інтерес до чоловіка з кожним днем зростає, незважаючи на його погану репутацію. Незабаром, чоловік стає її коханцем і людиною, без якого вона не представляє подальшого існування.

Коли її таємний зв’язок раптом випадково розкривається свекром, дівчина негайно «вирішує» проблему. Вона безжально труїть чоловіка, підмішавши щурячу отруту йому в гриби. У цей момент дівчиною керує почуття помсти, так як свекор не тільки покарав Сергія батогами, але і заточив його в погребі.

Безкарність окрилило жінку. Вона перестала боятися людський розголосу, а тому, хто що-небудь міг сказати, вона щедро заплатила. Тому, люди хоч і здогадувалися про її любовний зв’язок з місцевим прикажчиком, воліли мовчати.

Однак Сергій не залишав «кохану» в спокої. Він часто говорив про те, що по поверненню Зиновія Борисовича стане неугодним для Катерини. Але Катерина Львівна, здається, придумала, як вона розправиться і з чоловіком. Жінці була противна сама думка про те, що вона повинна буде ділити ложе з ким-небудь іншим.

Жінку охопила сильна ненависть до всього, що було пов’язано з «минулого» життям. Адже тільки Сергій навчив її любити, радіти, відчувати і бажати. Це бажання було хиже і непереборне. Воно закликало боротися і не відступати. Горе тому, хто стане у жінки на дорозі.

Зиновій Борисович не здогадувався про перевтілення, які сталися з його дружиною. Йому доповіли про її зраду, а так само про дивною і швидкоплинної смерть батька. Чоловік поспішав за роз’ясненнями. Однак чоловік не очікував побачити тієї картини, яка постала перед його очима…

Пізніше, коли молода купчиха з полюбовником розправилися і над Зіновієм, то сховали його тіло у підвал.

Тепер Катерина ставала прямою спадкоємицею всього капіталу Измайловых. Але чи потрібні їй були ці гроші?! Ні! Вона була рада вже тому, що поруч був чоловік її мрії. Заради нього вона не зупиниться ні перед чим, і саме від нього, вона чекає дитину.

Потрібна зараз їй ця вагітність? Немає. Зараз дитина жінці не був потрібен. Вона ніколи б не стала для нього хорошою матір’ю.

Коли жінку з коханцем застали за вбивством племінника і чинного спадкоємця Феденьки, то пару відразу затримали. Після покарань «закоханих» відправили по етапу, де Катерина Львівна, нарешті, дізналася ціну своєї любові. Від народженого немовляти вона відразу відмовилася, а Сергій, перестав звертати на неї всяке увагу. Чоловік закохався в іншу дівчину.

Катерина під поглядами чоловіка, свекра та Феденьки в останній раз йде на подвійне вбивство. Вона стрибає за борт і штовхає туди ж суперницю…