Образ Кабанихи у пєсі Островського «Гроза»

У п’єсі «Гроза» ми зустрічаємося з великою кількістю героїв, які з’являються перед нами в різних сценах. Герої діляться на дві категорії: ті, які були прихильниками «темного царства» і ті, хто був проти багатих і лицемірних самодурів.

Однією з головних героїнь «темного царства» є купчиха Марфа Кабанова. Автор дає їй прізвисько Кабаниха, і воно повністю відповідає її зовнішньому і внутрішньому світу.

Це була жінка похилого віку, уперта і черства, жорстока і примхлива. Вона частенько заїдала всіх домашніх і постійно висловлювала невдоволення щодо їх поведінки. Кабаниха дотримувалася старих життєвих засад, дотримувалася давні звичаї і традиції. Свою рідню вона так само змушувала витримувати норми моралі. А якщо хтось виявляв непокору, вона гнівалась і сердилася. Ніхто з її домашнього оточення не міг сказати й слова. Її син зовсім перестав проявляти опір до діяльності матері і просто покірно підкорявся її волі.

Кабаниха відчуває презирство до своєї невістки і постійно твердить про те, що молоде покоління зовсім вибився з рук старших, зовсім не шанує і не шанує старість. Хоча це були лише забобони. Марфа Кабанова відчувала, що настає кінець правління «темного царства». Вона боялася втратити владу над своїми підлеглими і слугами.

Кабанихи Натура досить релігійна, вона вірить у пекельні муки після смерті за вчинені гріхи. І при цьому ж, продовжує вести пригнічують спосіб життя, принижувати оточуючих, показувати влада свого становища і грошей.

Її поведінка призводить до сумних наслідків. Саме вона стала останньою краплею у рішення Катерини про самогубство. Вона висловлювала нетерпимі приниження в бік своєї невістки. Свого сина Тихона вона перетворила в безхребетна істота, яке підпорядковувалося волі деспотичної матері. Варвара втекла з дому, щоб не мати впливу нестерпним старої.

Ось тобі і образ багатої купчихи, яка принесла стільки лиха в свою сім’ю. Інші персони «темного царства» були дуже схожі на образ Марфи Кабановой.