Образ Іудушки у романі Салтикова-Щедріна «Господа Головльови»

Сатиричні персонажі, створені чудовим художником слова Салтиковим-Щедріним, вражають своїм різноманіттям і гротескної реалістичністю.

Одним з найбільш пам’ятних героїв у романі «Пани Головльови» є Иудушка. Він, як і інші члени сімейства, втілює в собі низовина життя поміщиків напередодні скасування кріпосного права.

Образ Іудушки виник неспроста, в якійсь мірі його прототипом був брат письменника.

Справжнє ім’я героя – Порфирій Володимирович Головльов. Він середній син владної поміщиці Аріни Петрівни і легковажного поміщика Володимира Михайловича. Йому близько 40 років.

Від брата Степана Порфірію дісталося три прізвиська: Иудушка, кровопивушка і відвертий хлопчик. Незважаючи на те, що самого Степана вважали пустуном і бовдуром, він дуже точно дав прізвиська своєму братові. Вони відображали його справжню суть.

Порфирій – лукавий, скупий чоловік. Він не вміє говорити прямо, а завжди намагається схитрувати. Його скупість вражає навіть Аріну Петрівну, яка була дуже бережливої по своїй суті.

Иудушка – докучливий і дріб’язковий чоловік. Люди намагалися обходити його стороною, тому що він завжди набридав з будь-якого приводу. А наймачі не хотіли користуватися його землею, адже навіть за невелику прострочення Порфирій міг затягали по судах.

Зовні Иудушка був швидше відштовхує, ніж привабливим. Його довга сухорлява фігура часто загадково коливалася. А дивний погляд викликав подив у других. З очей героя ніби лився чарівний отрута. Він намагався говорити лагідно, але при цьому відчувалося його лукавство.

Порфирій любить розігрувати комедію перед іншими людьми. Він засвоїв з дитинства, що головне говорити людям те, що вони хочуть почути. Тому він умів, і приласкаться, і прикинутися шанобливим. Його мати не могла зрозуміти, що ж у погляді її сина – лукавство або повагу.

Автор натякає, що Иудушка, можливо, народився таким. Що вже саме його нутро було єхидним. Він не завжди спеціально мстився, а робив це немов інстинктивно.

Герой любить поговорити, але всі його розмови не мають особливого сенсу. Він – звичайний пустослов. Інші замислювалися про те, як же це страшно, коли людина стільки говорить, а навіщо говорить – не зрозуміло.

Чому ж бреше Порфирій Володимирович? Тому що у нього немає ніякого морального мірила. Для нього є тільки його «спектакль», який він вже не здатний зупинити. Одного разу почавши брехати, герой продовжував плести свою брехливу нитка. Але не стільки він був брехун, скільки великий пакостник. Він за допомогою лестощів отримує гарний маєток, доводить до трагедії власного сина, займається користолюбством і судиться через дрібниці з іншими людьми.

Незважаючи на свою брехливість, герой вважає себе релігійною людиною. Але робить це Иудушка, щоб уберегти себе від містичних сил. А добрішими його релігійність так і не зробила. Навпаки, він спекулював своєю «справедливістю» і дорікав оточуючих.

В кінці у Порфирія прокидається «одичалая совість», але вже нічого не можна було змінити.