Образ градоначальника Прища (по романі Салтикова-Щедріна «Історія одного міста»)

«Історія одного міста» – іронічний роман Салтикова-Щедріна, наближений до політичного памфлету. Дії твору розгортаються у вигаданому автором місті Глупов. Центральні персонажі – глуповские градоначальники. Їхні образи – уособлення самих мерзенних якостей справжніх правителів царської Росії.

У романі ведеться опис усіх значущих правителів Глупова. Справжнім втіленням дурості і нікчемності є міський управитель Іван Пантелеич Прищ. Він знаходиться в званні підполковника, проте в боях ніколи не брав участь. Зате на парадах він завжди був першим.

Прищ володів «станом неабияким», тому що командував, а значить, – не витрачав, а примножував. Приїхавши в Глупов, підполковник не бажав займатися справами міста. В його плани входило лише гарненько відпочити-з». Начальник виставляв себе людиною простим, а насправді був звичайним неробою.

Спочатку справи міста йшли своєю чергою, без втручання з боку цього градоначальника. Як не дивно, за цей час Глупов трохи відродився. Був настільки хороший урожай, що хліба вистачило і для продажу, та для особистого вживання. Ось тільки мешканці міста не звикли до такого нечуваного достатку, тому почали підозрювати, що з начальником щось не так. Як з’ясувалося пізніше, їх побоювання були правильними. Прищ любив спати вночі на льодовику. Але найдивніше те, що голова його була фаршированої.

Прізвище Прищ дуже символічна. Сатирик образно пояснював, що на «фізіономії товариства» іноді з’являються жахливі прищі, які сигналізують про його внутрішньої моральної хвороби. Такою хворобою був експлуататорський лад царської Росії.

Не менш важливою деталлю є той факт, що у Прища була фарширована голова. Цей фантастичний елемент підкреслює основну рису характеру градоначальника – животность. З-за того, що голова Прища була начинена трюфелями, вона збуджував апетит в інших чиновників. Одного разу на прийомі предводитель дворянства спокушається запахом від голови Прища. Він не утримується і з’їдає голову Івана Пантелеича. В результаті Прищ повністю позбавляється людяності. Градоначальник раптово піднявся і почав обтирати на собі з оцтом місця. Після чого він сильно закрутився і різко гепнувся на землю. Так за допомогою фантастики та гротеску автор викриває нелюдяність міського начальника.

Але не тільки образ Прища, а образи всіх градоначальників Глупова є сатирою на правлячий шар суспільства в царській Росії. Іронія автора поширюється також і на пересічних людей, що терплять насилля влади над ними. Адже саме з-за їх терпіння і підпорядкування з’являються такі «прищі на обличчі суспільства, як градоначальник Глупова Іван Пантелеич Прищ. Михайло Євграфович Салтиков-Щедрін не насміхався над простим народом, а лише намагався показати, що терпіти – не вихід. У романі піднімаються важливі політичні питання в надії, що люди задумаються над їх вирішенням.