Образ градоначальника Брудастого (по романі Салтикова-Щедріна «Історія одного міста»)

Великий майстер сатири Салтиков-Щедрін в романі «Історія одного міста» лякаюче правдоподібно відобразив суспільний устрій царської Росії. Всі його герої описані лаконічно, але дуже точно. Вигаданий автором місто Глупов населяють безвольні жителі і дивні градоначальники. У літописі Глупова значиться, що до влади постійно приходять випадкові люди з різними дивацтвами: з органчиком замість голови або зовсім з фаршированою головою. Проте жителі не намагаються щось змінити, а значить, вони заслуговують на ту владу, яку мають.

Одним з найбільш незвичайних градоначальників був Брудастый. Він був вже восьмим управителем містечка. Дементій Варламович прийшов до влади завдяки якійсь поспіху і плутанини. Стати головним у Глупове йому не завадило навіть те, що замість голови у нього був органчик. Це нескладний пристрій заміняло мозок. Брудастый відтворював лише кілька записаних фраз, але їх було достатньо, щоб «навести порядок» в Глупове: відшкодувати всі недоїмки в казні.

Брудастый справляв враження людини мовчазного й похмурого. Він часто зачинявся в кабінеті і «шкрябав пером». Результатом цієї його роботи були користолюбства і насильство над жителями. Глуповцы постійно перебували в страху, але не намагалися щось змінити.

Опис автором роботи Брудастого над благоустроєм міста хоч і гротескно, але багато в чому відображає суть самодержавства.

Схильність до насильства, безглузда жорстокість і відверта дурість – ось ті риси, які притаманні градоначальнику Брудастому. Цим він був схожий на всіх інших управителів Глупова.

Образ Дементія Брудастого можна розглядати як символ тієї епохи. Люди прозвали його Органчиком, адже замість голови він мав каламарна простий пристрій. Штучне вміст органчика заміняло градоначальнику мозок. І якщо голову вчасно не наповнювали цим самим вмістом, то вона залишалася абсолютно непотрібного. Автор барвисто описує це в романі. Тіло градоначальника Брудастого, одягнене в вицмундир, засідало за робочим столом. А на купі паперів лежала його голова, абсолютно порожня.

Цей опис дуже символічно і натякає на те, управителі міста Глупова були всього лише недолугими маріонетками, ведені своїми низькими бажаннями. Їх бажання наживи було єдиним щирим поривом. Саме цю рису так підкреслює автор в образі градоначальника Брудастого. «Не потерплю і розіб’ю» – ось і вся суть управління.

Але сміється сатирик не тільки над дурістю і жорстокістю Брудастого, але й над жителями міста. У той час поки керуючий чекав новий органчик, в Глупове настав хаос. Громадяни потребували градоначальника, нехай і такому, як Дементій Брудастый. І дуже скоро вони отримали нових правителів, у яких були залізні голови. Їхні методи управління, по суті, нічим не відрізнялися від методів Брудастого.

Російський письменник Салтиков-Щедрін акцентує в романі на те, що всі градоначальники міста Глупов були типовими: дурними, дивними і жадібними.