Образ Д-503 в романі Замятіна «Ми»

Роман Євгенія Замятіна «Ми» можна вважати «першопрохідцем» у жанрі антиутопій, в яких подається справжнє обличчя тоталітарного режиму. Датований 1920 роком твір залишалося в стані «заморозки» довгий час, так як радянська влада не могла дозволити його публікацію.

Головний герой роману – людина майбутнього, від імені якого ведеться розповідь. Хоча імені як такого у нього немає, а тільки порядковий нумер Д – 503. Ця невеличка художня деталь дуже символічна. У далекому майбутньому, коли живе наш герой, буде знеособлений людина в інтересах загального «ми».

Д-503 є не простим жителем, а будівельником «Інтеграла», міжпланетного корабля. Дії роману розгортаються в 26 столітті, коли ідея життя на інших планетах стає цілком вірогідною. Головний герой вірить у те, що їх теорія організованого щастя пошириться по всій Всесвіту.

Головний герой живе в альтернативному майбутньому. Світ повністю перетворений, підпорядкований розуму, суворим обчислень. Після двохсотлітньої війни постала Єдина Держава, в якому більше немає «я», а лише єдине «ми». Герой спочатку романа уточнює, що не він так бачить описувані події і думає, а вони бачать і думають. Всі вони – гвинтики однієї великої державної машини.

Д-503 – не просто головний герой, а оповідач. Роман складається з 40 записів героя. Він веде конспект, в якому описує події, що відбуваються з ним. Спочатку Д-503 розповідає своєму невідомому читачеві про пристрої Єдиної Держави. Так як він математик, а не поет, то робить це арифметично точно, сухо і достовірно, як йому здається. Кажучи, що не має схильності до поетизації, все ж герой поетично описує побудову Інтеграла, барвисто описує пристрій Єдиної Держави. Незважаючи на зусилля бути байдужим спостерігачем, абстрагированным оповідачем, Д-503 спочатку володіє яскраво вираженим «я», яке намагається заперечувати в собі.

Головний персонаж живе як єдине ціле з іншими нумерами: прокидається, їсть, йде на роботу суворо за загальним графіком. Він не обурений таким порядком, а навпаки захоплений ним. Для нього здається вражаючим той факт, що коли древні люди безладно їли, спали, гуляли і, звичайно ж, любили.

Д-503 підписався на сексуальні годинник з якоюсь дівчиною Про-90. Вона досить мила і подобається герою. Характерна зовнішня риса дівчини – її округлості. Навіть розум у неї якийсь круглий. Говорячи про партнерку, герой часто згадує рожевий колір: прийшла рожева Про, простягла до нього свій рожевий ротик.

У житті Д-503 все налагоджено, математично точно, але одна зустріч поступово все змінює. У його життя не просто входить, а вривається бунтівна жінка. Вона протестує проти нав’язаного всім єдиного щастя і втягує у свою групу повстанців Д-503.

Любов до бунтарке пробуджує в герої особистість. Він більше не «ми», а яскраве «я». Однак фінал їхнього бунту трагічний. Система Єдиного Держави перемогла: I-330 стратили, а Д-503 «вилікували», провівши операцію на мозку.