Образ Буркіна в оповіданні Чехова «Агрус»

Антон Павлович Чехов у своїй трилогії відкриває читачам визначення «футлярности» людей. В його оповіданнях «Агрус», «Людина у футлярі» і «Про любов» майже одні і ті ж дійові особи. У всіх цих роботах письменника його герої розповідають якісь історії з життя. В оповіданні «Агрус» головні герої – Іван Іванович Чимша-Гімалайський і його рідний брат Микола Іванович.

Один Івана Івановича, Буркин, був учителем гімназії. Буркин, як і поміщик Альохін, і Микола Іванович, був представником якоїсь «футлярности». Під цією назвою автор мав на увазі спосіб життя багатьох людей. У трьох оповіданнях розкривається ця тема.

Буркин був маленького зросту, товстенький і лисенький, носив чорну, велику, майже до пояса, бороду. Він так само, як і його друг Іван Іванович, любив ходити на полювання, і коли мав вільний час, вони розповідали один одному різні повчальні історії.

В оповіданні А. П. Чехова «Агрус» Іван Іванович з Буркиным після полювання зайшли в гості до поміщика Альохіну, і там вони слухали історію, розказану Іваном Івановичем про свого брата Миколу Івановича.

Микола з молодих років мріяв про власній садибі, де буде вирощувати агрус і розводити качок. Він досяг цієї мети, але ціною втрачених молодих років. Він не жив, а весь час тільки збирав гроші на свою мрію, харчувався бідно, одягався абияк, дружину свою заморив. І ось він досягнув своєї мети і через багато років купив маєток, став поміщиком і висадив на своїй ділянці двадцять кущів аґрусу, зажив при цьому спокійною і ситної життям. Його «футляром» став його аґрус.

Альохін, який теж слухав розповідь Івана Івановича, жив приблизно так само, але йому доводилося багато працювати на своїй садибі, щоб віддати борги за своє навчання в університеті. Але Альохін розуміє, що так жити не можна, але змінити нічого не може, ніколи не позбутися від свого «футляра», і не вийти з сильних рамок своїх турбот про своєму маєтку і душевного самотності.

Буркин в оповіданні «Агрус» мало охарактеризований, але можна зрозуміти, що так само, як і його друг Іван Іванович, він любив природу, ліс, поле. Повертаючись з полювання, вони, втомлені, бачили далеко попереду собі село Мироносицкое з його вітряками, далі було видно луки з зеленими вербами та садиби. Вони замислювалися про те, як прекрасна і велика їхня батьківщина.

Природа, її незвичайна краса чомусь не завжди зупиняє на собі погляди людей. У суспільстві панують свої погляди на життя. Чому з’являються люди, які ховаються від всіх в «футляр»? Може незадоволеність своїм існуванням і неприйняття іншими людьми змушує їх сховатися в свою якусь оболонку.

Буркин мав свої погляди на життя, і як тільки Іван Іванович у своїх оповіданнях показував приклади жадібності, накопичення, починаючи узагальнювати, то він завжди переривав його й казав, що вже пізно, спати пора. Чи показував іншим способом, що така тема йому не подобалася. Буркин розповідає свою повчальну історію, в якій показано, що якщо у людини постійне бажання оточити себе невидимою оболонкою, сховатися у ній від зовнішнього світу, то він створює навколо себе так сказати «футляр», у якому можна усамітнитися і захиститися від Зовнішніх Впливів.