Образ Альоші в казці Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі»

Альоша з казки А. Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі» – маленький хлопчик, з яким читач подорожує в Підземний світ і проходить життєві уроки. Це головний герой твору, відомий в Росії і світі ось вже більше століття.

А. Погорєльський розповідає, що Альоші десять років. Він навчається в петербурзькому пансіоні, куди його віддали батьки. Маму і тата хлопчик не бачив давно, так як жили вони далеко від столиці. У пансіоні «умненькой, милій» Альоша мав багато друзів, але на вихідні вони роз’їжджалися, а хлопчикові ставало самотньо. Справжнім порятунком для нього були лицарські романи з бібліотеки вчителя. До десяти років він знав їх сюжети напам’ять, любив уявляти лицарську епоху.

Альоші дуже подобалося гуляти в саду біля пансіону, обнесений високим парканом. За огорожу учнів не випускали, але в ній були дірочки. Альоша вважав, що отвори виконала фея, ось-ось вона з’явиться і покаже життя поза пансіону. Таким чином, хлопчика можна сміливо називати мрійником, фантазія якого легко преображала сірі будні, наповнювала їх яскравими фарбами. Фея, на жаль, не з’являлася, зате в саду герой познайомився з чорною куркою. Виявилося, буркотлива куховарка давно острила на птицю ножик.

Нудна життя пансионера перекинулася після того, як він врятував Чорнушку, так хлопчик кликав курку. Йому здалося, що Чорнушка людським голосом просить про порятунок. Чому ніхто раніше не чув курку? Можливо тому, що для цього потрібно мати чисту дитячу душу і безкорисливу доброту.

Саме чорна курка повела героя в чарівний світ. Щоб дійти до нього, герой повинен був витримати випробування. Йому потрібно було проявити свою силу волі, щоб не розбудити ворогів жителів підземного царства – бабусь голландок. У перший раз хлопцеві не вдалося пройти непоміченим. Та й не дивно. Хіба може десятирічна дитина втриматися, щоб не пограти з красивою кішкою? Виявляється, може, коли бачить, якої шкоди його вчинок приносить близьким. Вдруге Альоша пройшов повз всіх пасток і не тільки з цікавості, але й заради одного-курки.

У підземному царстві він отримав нагороду за порятунок Чорнушки-міністра – чарівне конопляне зернятко, яке допомагало розповідати уроки без підготовки. Крім того, він дізнався таємницю підземного народу і присягнувся зберігати її. Тепер Альоша став знаменитістю пансіонату – він розповідав всі уроки, його ставили у приклад. І все б добре, але слава зробила з милого хлопчика справжнього шалуна, який не слухав старших і ставив себе вище інших.

Щастя тривало недовго – зернятко загубилося. У перший раз Чорнушка повернула його і нагадала Альоші, що він повинен бути добрим і зберігати таємницю підземного народу. Хлопчик пообіцяв все зробити, але, як виявилося, повернутися «до колишнього Альоші» було вже не так і легко. Герой став пустувати ще більше. Підсумок – друга втрата зернини. На цей раз його ніхто не повернув, і Альоша був покараний. Всього кілька фраз Альоші стало причиною того, що підземні жителі пішли з-під пансіону.

В кінці казки хлопчик повернувся до образу старанного пансионера, а головне – добру людину. Казкові події здавалися йому тепер сном. Так це було, чи ні, важливо те, що Олекса на все життя засвоїв безцінні уроки.