«Недоросток» – короткий зміст (переказ)

Комедія «наталка полтавка» Фонвізіна переносить читача у глибоку провінцію Росії 18 століття, в маєтку Простаковых.

У маєтку усіма заправляє зла і безжальна бариня, яка жорстоко карає своїх кріпаків за найменшу провину. Єдиний чоловік, якого вона любить – це її п’ятнадцятирічний син Митрофан.

Митрофан – розпещений, дурнуватий ледар, занадто зніжений материнскою любов’ю.

Батько Митрофана і чоловік пані, пан Простаків – непримітна особа в маєтку, який не має своєї думки, підкаблучник.

Глава 1

Перша дія комедії «Недоросток» починається обуренням барині з приводу погано зшитого каптана. Кріпак Тришка нібито пошив каптан занадто вузьким. Коли Тришка, за велінням барині, прийшов до неї, вона накинулася на нього з лайкою і збуреннями. Кріпак намагався виправдатися тим, що не вчився на кравця, тому не міг пошити його добре. Але бариню це ще більше розлютило, його висловлювання вона визнала нетямущими. На крики дружини, в кімнату увійшов пан Простаків. Бариня запитала його думка про каптані, але чоловік, боячись гніву барині, не зміг толком нічого відповісти.

У самий розпал суперечки, в гості до Простаковым навідався Тарас Скотинин – неприємний, жорстокий і дурнуватий чоловік. Бариня запитує його думка про зшитому каптані. Однак, Скотинин зазначив, що каптан виглядає досить непогано.

Далі, Простакова покарала Еремеевне подати сніданок Мітрофанушке, на що та відповіла, що він вже з’їв цілих п’ять булочок. Бариня налетіла на нянюшку з докорами, що вона пошкодувала ще одну булочку для її єдиного синочка. Еремеевна попередила бариню про те, що минулого вечора Митрофан переїв і вночі йому було погано. Простакова злякалася за хлопчика і побігла до нього. Запитавши про його здоров’я, Митрофан заявив, що йому снилися страшні сни, про те, що мати з батьком сваряться, матінка колотить папку і як йому шкода матінку, що у неї руки втомилися бити батька.

Дія знову переносить читача до гостя Скотинину, він приїхав у маєток не спроста. Зараз він вирішив нарешті вирішити питання з весіллям з Софією. Звичайно ж сама Софія йому не потрібна, все що йому потрібно, це села, які знаходяться у її власності.

Софія ж мила, скромна і порядна дівчина. Залишившись в ранньому дитинстві сиротою, вона змушена була переїхати жити до своїх родичів, сім’ї Протаковых. Однак, рідня кепсько відноситься до бідної дівчини.

Скотинин разом з Простакової за бесідою чекають у вітальні Софію. Скотинин хвалиться тим, який він господарського пан. Всі свої витрати, він майстерно списує на своїх фермерів. Бариня захоплюється такими вчинками Скотинина і просить, щоб він її навчив такої вправності. Скотинин погоджується, проте спершу просить одружити його на Софії.

У цей момент у вітальню входить Софія, в руці вона тримає лист. Дівчина повідомляє несподівану новину про те, що з’явився її рідний дядечко Стародум, якого всі давно вважали мертвим. Бариня не вірить дівчині, вважаючи, що це лист від якогось кавалера. Забравши у Софії лист, вона заявила, що скоро прийде Митрофан і прочитає що в ньому написано.

У вітальню входить постоялець Правдін і бариня просить його прочитати зміст листа. З прочитаного вони дізнаються, що рідний дядько Стародум, робить Софію спадкоємицею свого чималого стану. У Простакової в голові моментально зріє план, одружити свого єдиного сина на багатій спадкоємиці. Вона несподівано кидається в обійми до Софії і заявляє, що кращої нареченої для Митрофана і знайти не могла. І відводить дівчину поговорити без свідків.

У цей же самий час у селі з’являються солдати, які спинилися тут на відпочинок. Командиром серед солдатів є офіцер Мілон.

Глава 2

Правдин випадково зустрічає в місті офіцера Мілона. В минулому вона були добрими знайомими. Друзі обговорюють останні новини, і Мілон повідомляє, що через кілька годин він з солдатами повинен далі рушити в дорогу. Також він розповів, що в цьому місті перервався його зв’язок з коханою дівчиною і він не знає, як її знайти. Несподівано його погляд падає на Софію, яка проходила повз, і він вигукнув що нарешті знайшов свою кохану. Софія також дізналася Мілона.

Двоє закоханих радіють, що зустрілися після довгої розлуки. Дівчина поскаржилася Милону на своїх родичів, що вони хочуть насильно видати її заміж за Митрофана. Також передала коханому ті ж слова, що і пані: «Моя доля залежить від дядька Стародума, без його відома нічого не можу вирішувати. Він обіцяв приїхати».

Далі дія переноситься в маєтку Простаковых. Скотинин розмовляючи з Правдиным, нахабно пред’являє свої права на Софію. Правдин розповідає Скотинину про останні новини, що бариня вирішила видати дівчину заміж за свого сина Митрофана. Повз проходить няня Еремеевна і веде Митрофана на навчання, і Скотинин, вбачаючи в хлопчика суперника, накидається на нього з кулаками. Нянька закриває Митрофана собою і виганяє нахабного Скотинина. Вдень, як зазвичай, до сина Простакової приходять вчителі. Еремеевне доводиться вмовляти Митрофана йти в кімнату займатися, т. к. він вчитися не бажає. Син скаржиться матері, що дядечко його побив, на що бариня накинулася на Еремеевну, що вона не розбила йому обличчя. Сина ж вона заспокоює і примовляє що скоро одружує його на Софії. Після всіх подій, сім’я вирушає обідати.

Розділ 3

Під час обіду в маєтку входить Стародумов. Першим, кого він зустрів в будинку, був Правдін. Вони щиро привітали один одного. Стародум повідав своєму співрозмовнику історію свого життя, про те, як служив і де воював. Також повідав про те, що нещодавно, запропонували йому залишитися при дворі, проте він вважав за краще відмовитися, оскільки вважає, що правильніше жити в своєму будинку, ніж в чужому.

Під час розмови двох чоловіків, в кімнату входить Софія. Стародум пояснив мету візиту. Він випадково дізнався про те, що сирота нещасна в цьому будинку. Також додав, що вона його єдина відрада і він хоче стати її опікуном. Повідав він і про те, що в Сибире нажив чимале стан і приготував дівчині багате придане. Відтепер, вона може сама вибрати собі чоловіка.

Несподівано в кімнату вриваються б’ються Простакова з Скотининым і Мілон, який намагається їх розборонити. Побачивши таку сцену, Стародум сміється і примовляє, що такий смішний бійки ніколи не бачив. Бариня гнівно відповідає, що Скотинин намагався побити її улюбленого сина. Після того, як вона дізнається, що перед неї дядько Софії, вона різко прикидається милою і привітною господинею. Слідом за нею, до гостя підходять обніматися Простаків і Митрофан, поводяться з ним підлабузницьки. Однак Стародум є дуже мудрою людиною і не вірить в їх лицемірство. Далі Стародум оголошує про своє рішення, відвезти Софію з собою, мотивуючи це тим, що знайшов їй підходящого чоловіка. Мілон і Софія, почувши таке, прийшли у відчай.

У цей момент вчителя Митрофана, Кутейкин і Циферкин, розмовляють між собою, обговорюють неука Митрофана. Третій рік Циферкин вчить хлопчика арифметиці, а він до трьох порахувати не може. Також погано справи йдуть і з граматикою. Вчителі думають, що в тому, що Митрофан погано вчитися, винен Вральман, вчитель французької мови. Він неабияк тішить хлопчика і у всьому йому потурає.

Коли Циферкин намагається вести свій урок, Митрофан грубить йому і зриває заняття. Урок граматики також був зірваний. Мати скаржиться на вчителів Вральману. Вчитель заспокоює бариню, примовляючи, що він і без цих наук молодець. Після цих слів, пані виганяє Циферкина і Кутейкина.

Ображені вчителі хочуть помститися Вральману і чекають його на виході з будинку. Як тільки Вральман вийшов з маєтку, вчителі накинулися на нього з кулаками.

Глава 4

У кімнаті один на один розмовляють про моральність Софія і її дядько Стародумов. У цей момент слуга приносить Стародуму лист від його близького друга. У листі один радить Стародуму в чоловіки Софії його кращого офіцера. В кімнаті з’являється Мілон і Правдин. Мілон представляється Стародуму і пізніше виявляється, що це і є той самий офіцер, якого пропонував йому його друг. Дядечкові сподобався молодий чоловік, якого вибрала Софія і він благословляє цей союз. Далі приходить Скотинин і вимагає, щоб Софію віддали в дружини саме йому, чим викликав у Стародума тільки сміх. За ним у кімнату входить сімейство Простаковых, Митрофан намагається здатися перед Стародумом розумною людиною, демонструючи свої здібності. А Простакова запитує у Стародума, гідний її син Софії, на що отримує відповідь, що Софія вже заручена з іншим.

Глава 5

У цій главі Стародумов і Правдин хочуть покласти край жорстокості Простакової по відношенню до кріпаків. Колишній військовий показує листа, в якому государ зробить Стародума опікуном усіх володінь Простаковых, якщо будуть представлені докази їх жорстокості. Під час цієї бесіди, чоловік чують крик, як виявилося, Простаковы хотіли вкрасти Софію і насильно одружити на Митрофана. Але Мілон вчасно встиг перешкодити Простаковым.

Після цієї сцени, Правдін у все почуте заявив сімейства Простаковых про те, що вони позбавлені управління маєтком. Землевладениями відтепер, буде керувати держава. Після таких подій Митрофана відправляють в армію, служити державі. А бариня в кінцевому підсумку, залишається без улюбленого сина і маєтки.