«Наталя, боярська дочка» – короткий зміст (переказ)

Починається творами ностальгічними спогадами автора про давні часи, коли російська людина був по справжньому російською, носив традиційні вбрання, займався улюбленими справами, шанував дідівські традиції, не добирав слів, щоб висловити свої думки, а говорив прямо тільки те, що думав. Ці думки Карамзін Н.М. уклав в образі оповідача. І ось в один із днів, щоб відродити давні традиції оповідач оповідає нам про одну історію, яку почув від своєї прапрабабки.

Дуже давно, в Москві жив не тужив один знатний боярин. Звали його Матвій Андрєєв. Він був наближеним до царя, був його помічником. Матвій Андрєєв був добрим і щедрим людиною, за що його любили прості люди. Було боярину близько шістдесяти років. Його улюблена дружина давно вже померла і жив він зі своєю дочкою Наталією і старої нянькою, прислугою його померлої дружини.

Наталя була дуже красивою дівчиною. Вона була немов весняна квітка. Кожен день Наталія відвідувала обідню в церкві, після – рукодельничала, а вечорами зустрічалася з подружками. Так і жила боярська донька – не знаючи бід і турбот.

Коли Наталі виповнилося сімнадцять років, її серце наповнилося не зрозумілим почуттям. Вона, спостерігаючи за живими істотами навколо, також відчула потребу знайти собі пару, любити і бути коханою. Це бажання було не зрозуміло дівчині, Наталя стала сумна і задумчива.

В один із зимових днів, прийшовши до церкви, дівчина помітила хлопця. Він був одягнений у блакитний жупан з золотистими гудзиками. Щось всередині Наталії підказало їй: «Це він!».

Наступні три дні молодий чоловік не приходив до церкви, а на четвертий з’явився знову.

Деякий час хлопець проводжав Наталю до її будинку. Практично всю дорогу вони постійно мовчали. Пізніше, хлопець сам прийшов до дому боярської дочки і попросив у няні дозвіл зустрітися з Наталкою. Няня, звичайно ж, дозволила їм побачитись.

У розмові з Наталею, молодий чоловік сказав, що його звуть Олексій, що він закоханий у дівчину і хоче на ній одружитися. Тільки зробити це Олексій просить таємно, адже побоюється, що батько Наталі буде проти такого шлюбу. А вже після вінчання він прийде до Матвія Андрєєву з повинною.

В той же вечір, Олексій і Наталія втекли з дому. Вони приїхали до старої церкви, де і були обвенчаны. Після вінчання молодята оселилися в лісовій частіше в старій хаті. З ними поїхала і няня Наталії.

Пізніше Олексій розповів Наталці, що є сином обмовленого боярина Любославского. Що-то давно, бояри вирішили зробити змову проти царя, але його батько не був замішаний в ньому. За брехливим доносом був укладений у темницю. Пізніше йому вдалося втекти. Його батько помер далеко від Москви. Після смерті батька, Олексій вирішує знайти правду і відновити честь сім’ї. Саме з цієї причини він не наважився просити руки Наталі у її батька.

У цей час батько Наталії, виявивши пропажу, починає її шукати. Але пошуки були безуспішними. Олексій і Наталія продовжують жити в лісовій хатинці до літа. Весь цей час Наталя не забуває про батька. Один вірний чоловік привозить їй звістки про батька.

В один із днів молоді дізналися, що почалася російсько-литовська війна. Олексій розуміє, що саме в бою він зможе обілити честь своєї сім’ї. Не думаючи ні хвилини, він йде на війну. Наталя теж вирішує відправитися з чоловіком. Переодягнувшись в чоловічий одяг, дівчина видається молодшим братом Олексія.

Та війна закінчилася перемогою російського війська. А Олексій з Наталією проявили велику мужність, борючись з ворогами. За ці заслуги цар, вже знаючи про брехливий донос на батька Олексія, прощає його і робить своїм наближеним. А боярин Матвій Андрєєв прощає Наталії самоуправство.

Після цього молоді вінчаються знову і живуть в Москві.

Через багато століть, на місці старої церкви, де вперше були обвенчаны Олексій і Наталя, оповідач знайшов могилу з іменами подружжя Любославских.