На дні Максим Горький – короткий зміст дій: характеристика героїв та історія створення

Автор «На дні» Максим Горький працював над твором два роки. Праця з чотирьох актів писався довго, автор дуже несхвально відгукувався про роботу. Горького здавалося, що тема застаріла, історія про двох десятках «пропащих» людей не зацікавить ні сучасників, ні майбутні покоління.

Історія створення роману

Історія створення п’єси «На дні» починається на рубежі 19-20 століть, Гіркий вирішив спробувати себе в написанні драми. Для п’єси було задумано приблизно 20 героїв з босяцького «дна» життя. Розповівши про ідею Станіславським, автор приступив до написання, в процесі роботи абсолютно не розраховуючи на успіх.

Важливо! Створювалася «На дні» для трупи Московського театру, була поставлена незабаром після закінчення роботи. Всупереч очікуванням письменника, п’єсу «наздогнав» як грандіозний успіх, так і множинна критика. Для того щоб «вижити», драму довелося пережити чимало заборон, забуття, цензури.

Про що розповідає «На дні»

Описуючи жанр п’єси, зупинимося на філософській драмі. Автор поставив у творі ряд найважливіших життєвих питань: чи потрібна людині совість, що перебуває «по ту сторону» благополучного життя, гарна чи смертельна істина, потрібна «ложь во благо» або навпаки – саме через брехню гинуть люди? Отже, короткий зміст дій.

Акт 1

Знайомство з головними героями. Події розгортаються в нічліжці, яка своїм виглядом більше нагадує підвал.

Торговка пельменями Кваша, якій нещодавно зробив пропозицію Абрам Медведєв – місцевий поліцейський, йому близько 50 років, просторікує про те, що заміжжя – це каторга, єдине, що може чоловік, – це загнати дружину до смерті. У Діжок одна думка – заміж, значить на той світ.

В цей час над бабою жартує Кліщ, який стверджує: що б та не говорила, заміж за Медведєва все одно піде з радістю. Вмираюча дружина Кліща, робочої людини, який бив дружину, морив голодом, лежить на лаві за фіранкою, важко кашляючи. Кваша жартує з цього приводу, але отримує грубий відсіч.

Настя – молоденька дівчина легкої поведінки, читає книжку зі звучною назвою «Фатальна любов», яку відбирає Барон. Побачивши, про що книга, починає сміятися. Далі залишилися мешканці нічліжки – Сатин, Бубнов, Актор і Кліщ згадують, що були «нормальними людьми», щось значили для суспільства.

У цей момент приходить господар притулку Костильов – розшукує свою молоду дружину Василину, у якої роман з живуть тут же злодієм Васьком Попелом. Не знайшовши дружину, чоловік будить самого Ваську, але останній виганяє господаря з нічліжки, роздратований тим, що перервали цікавий сон.

В цей час Сатин каже, беручи гроші у Попелу, що того не шкода грошей – вони йому легко дістаються. Якщо робота не приносить задоволення, то це не робота, а справжнє рабство. Після Сатин запрошує Актора в пивбар, обидва йдуть.

Наташа, молодша сестра господині, вводить нового постояльця – мандрівника Луку. Злодій починає загравати, однак дівчина це ігнорує. З’являється Альошка – 20-річний п’яний швець. Кліщ вважає себе єдиним порядною людиною тут, решта – без честі і совісті. Васька стверджує, що інші не гірше, а ні честь, ні совість на ноги замість чобіт не одягнеш.

З’являється Василина і гонить Сина за те, що розпускав чутки про роман з Попелом, сварить оточуючих за сміття, що досі не підметено. По ходу розмови з’ясовує, що молодша сестра спілкувалася з коханцем, зла, йде на кухню, де починає бити Наташу. Акт закінчується тим, що Медведєв, Барон і Діжа тікають розбороняти сестер.

Акт 2

Другий акт триває в тій же кімнаті, тільки вже настав вечір, горять два ліхтаря. Бубнов грає з прийшли Медведєвим у шашки, а решта в карти на гроші. Лука сидить біля ліжка вмираючої Анни. Жінка розповідає про свою важку, повною позбавлень життя. Старий Ганну заспокоює, переконуючи, що після смерті мучеників чекає спокій, де не буде болю.

Актор перед походом в пивну хоче прочитати свої улюблені вірші, але в останній момент розуміє, що забув текст. Чоловік починає журитися – з-за пияцтва всі шляхи тепер закриті.

Лука повідомляє йому, що існують лікарні, там людину можуть позбавити від пияцтва, проте не пам’ятає, де ті перебувають. Акторові потрібно трохи потерпіти і не пити, щоб туди потрапити.

Засмучений Попіл, входячи в нічліжку, запитує у мешканців, наскільки сильно Василина побила Наташу. Медведєв – дядько дівчат – заявляє, що це не Васькино, а сімейна справа, з-за чого обоє сваряться.

Васька відповідає, що якщо сяде, то слідом піде це сімейство, так як саме колишня коханка з чоловіком підбили на крадіжку, після чого купили крадені речі. Медведєв тут же відмовляється, продовжуючи грати.

Лука намагається втрутитися, щоб примирити сперечаються, однак Васька грубо перебиває старого і запитує, чому той обманює, кажучи, що десь може бути добре. Перший в свою чергу почав переконувати молодого злодія, що треба йти з цієї нічліжки, їхати в Сибір, де буде краще, так як саме там потрібні сильні люди з правильними мізками.

Приходить Василина, виганяє постояльців, однак Лука не йде, а ховається на печі. Жінка дізнається, що набридла злодієві, що Васька ніколи насправді не любив господиню, пропонує Попелу посватати свою сестру, дати грошей за те, що злодій уб’є чоловіка, який сильно набрид. Васька відповідає, що у неї немає душі, сумніваючись в реченні.

В цей момент несподівано заходить Костильов, який хотів знайти дружину вдома, а не поруч з злодієм. Суперники лаються, Попіл вже збирається вдарити чоловіка коханки, коли Лука починає крутитися на печі. Коли сімейна пара йде, старий радить Васькові, щоб той не зв’язувався зі склочною бабою, не брався за запропоноване справу, а їхав з Наташею якнайдалі звідси.

Після цієї фрази Лука перериває розмову, прямуючи до ліжка Анни. Жінка вже мертва. За кілька хвилин біля ліжка покійної збираються мешканці притулку.

Акт 3

Третій акт проходить вже у дворі, куди виходять дійові особи. Настя розповідає про те, як любила колись, а інші сміються і, не приховуючи, стверджують, що ці слова брехня. Лука втішає дівчину, каже, щоб та не хвилювалася. Відбувається суперечка про правду і брехню.

Бубнов розвиває думку, що люди, які брешуть, намагаються підправити свою душу, додати собі більше сенсу, а це зайве. Кліщ у свою чергу каже, що всі люди негідні існувати, робочий їх ненавидить і виражає це дуже емоційно.

Настя тікає, а Наташа заявляє, що теж чекає когось особливого, так як не вірить людям. Приходить Попіл і все-таки вмовляє дівчину їхати з ним.

Василина, яка чує цю розмову, приходить на пустир разом з чоловіком і провокує сварку з колишнім коханцем. Лука гасить сварку, але, знайшовши привід, жінка виганяє старого, який дійсно йде, залишивши повірили людей наодинці з собою.

Постояльці повертаються в кімнату, де розповідають свої історії. Чуються крики Наташі, яку б’є сестра. Молодшу сестру заводять у кімнату – побиту, з обваренными окропом ногами. Васька ненавмисно вбиває Костильова в пориві емоцій. Василина кличе поліцію, вказує на Попелу, той зізнається, що ця жінка схилила його на такий вчинок.

Наташа, почувши це, падає в непритомність, звинувачує колишніх коханців у змові, вимагаючи, щоб в тюрму забрали саме її.

4 акт

Всі мешканці притулку в своїй кімнаті обговорюють Цибулі – їх думки різняться: одні кажуть, що той був хорошим і добрим, інші – просто м’якотілим і брехливим. Мешканці вважають, що Василина уникне покарання, а Попелу якщо не повісять, то точно посадять. Настя хоче кинути все, піти кудись світ за очі», тільки подалі від людей.

Сатин говорить, що саме поняття людина – це гордість, тому не варто принижувати людей жалістю або поблажливістю. Актор, слухаючи оточуючих, раптово злазить з печі і тікає. Через деякий час приходить Медведєв та інші, а слідом вбігає Барон, повідомляючи, що Актор повісився.

Важливо! Закінчилась п’єса знаковою фрази Сатину, який співав при появі Барона: «Ех, зіпсував пісню – дур-рак!».

Характеристика героїв (цитати)

Опис особистості персонажів:

  1. Костильов («А борг твій мені — це так і є борг!»), чоловік Василини, скупий, злий старий, який страшенно ревнує свою дружину. Готовий забрати у постояльців останнє, буквально вичавити душу.
  2. Його дружина Василиса («Звільни мене… від чоловіка! Зніми з мене цю петлю…») не краще – вивертка і склочна. Хоче вапна чоловіка зі світу, щоб жити в своє задоволення.
  3. Її коханець – злодій Попіл («Ми звірі… нам треба… нас треба приручати…») заплутався в світі і не може знайти правди. Батько Попелу був злодієм, Васька звик, що його таким вважають, однак внутрішньо розуміє, що живе неправильно, хоче це виправити.
  4. Лука – мудрий старий, який стверджує, що людині потрібно допомагати добротою, а правдою душу тільки калічать. Людину потрібно жаліти, лагідно до нього ставитися. Допомагає мешканцям нічліжки, однак швидко і вправно йде, коли потрібен більше всього («М’яли мене багато, від того і м’який»).

Цитатная характеристика героїв, що не беруть участь в основних діях:

  1. Бубнов – розчарований у житті, злий, вважає, що потрібно рубати правду і не шкодувати нікого. Не виявляє позитивних якостей і просто пливе за течією. Вірить в долю і вважає, що людина не в силах нічого змінити («Люди всі живуть… як тріски по річці пливуть… будують будинок… а друзки – геть…»).
  2. Сатин проти принизливої жалю до людини і зневажає тих, хто проявляє це почуття. Потрапив в нічліжку з-за того, що вбив людину, однак його єдина мрія – переконати людство, що мислить єдино вірно.
  3. Характеристика Насті – дівчина вся в фантазіях і мріях про вічного і чистого кохання, при цьому заробляє на хліб проституцією. Не випускає з рук романтичної книги і пише брехливі ліричні історії.
  4. Актор – п’яниця, розчарований життям. Надає особливого значення таланту і вважає, що його суть в вірі в себе. Сам не ставить себе ні в гріш, тому і не може знайти мету в житті.

Короткий зміст роману «На дні»

Максим Горький «На дні»

Висновок

Герої виправдовують жанр п’єси, мають унікальну історію та власне бачення світу. Кожен найбільш повно розкривається, коли описує своє життя. Гіркий у п’єсі «На дні» написав текст, в якому змоделював світ низів людського суспільства, для того щоб кожен читач міг побачити свої вади і боротися з ними.