Можливо повноцінне розвиток особистості без наставника, вчителя?

Розвиток особистості відбувається все життя. Події, які відбуваються в житті, можуть змінити погляди, принципи і навіть світогляд. Буває й так, що вчитель або наставник вкладає все найкраще в учня.

Чи може особистість розвиватися без «посередника»? Я вважаю, що ні. Учитель – це мудра людина, у якого є досвід і правильний погляд на світ. Тільки він може допомогти маленькій дитині вирости і стати справжньою людиною.

По-перше, наставник зазвичай не має кровних зв’язків зі своїм підопічним. Думка цієї людини складається завдяки об’єктивним чинникам. Батьки схильні, наприклад, збільшувати або зменшувати здібності своїх дітей, так як вони порівнюють своїх нащадків з собою.

У російській літературі є багато прикладів наставників і вчителів, які допомагали батькам виростити воістину героїв. Лідія Михайлівна з розповіді Валентина Распутіна «Уроки французького» стала для свого учня найголовнішою людиною в житті. Не кожен вчитель удостоїтися такої честі. Жінка вчила хлопчика не тільки базових знань з французької мови, але й важливим духовним якостями, людяності і великодушності. Навчання йде рука об руку з вихованням. Лідія Михайлівна доводить це твердження своїм прикладом. Вона підтримує свого учня і навіть переступає через власні переконання. Розплата за гру на гроші анітрохи не підірвала авторитет вчителя. Завдяки Лідії Михайлівні, хлопчик виріс добрим і чуйним людиною, адже вона своїм прикладом показала, як потрібно допомагати нужденним.

Молодий вчитель Мороз з повісті Ст. Бикова «Обеліск» теж назавжди залишився в пам’яті своїх учнів. Під час війни він пожертвував своїм життям заради молодих хлопців, яких захотіли повісити фашисти. Хлопці загинули, а вчитель не зміг спокійно жити, тому що це не відповідало принципам. Жителі села і колишні учні захоплювалися цим благородним вчинком. Мені здається, на всіх учнів Морозу вплинула доля вчителя. Його підопічні зрозуміли, що заради інших людей можна пожертвувати найдорожчим, що у тебе є.

Виховання – складний процес, в якому повинні брати участь не тільки батьки, але й вчителі. Повноцінний розвиток особистості неможливо без стороннього, але зацікавленої людини. Учитель знає, як знайти підхід до кожної маленької особистості. Більш того, він володіє спеціальними знаннями, які допоможуть зробити процес виховання абсолютно непомітним для учнів. Але я вважаю, що найкраще виховання – це приклад авторитетного вчителя, якому хочеться наслідувати і якому хочеться наслідувати.