Може уважність до людей врятувати життя?

Що означає бути уважним до людей? Це не просто з черговою усмішкою поцікавитися про справи. Це щире бажання допомогти людям, обтяженим якимись проблемами, які опинилися у важкій ситуації. Саме така увага може врятувати чиєсь життя.

Тема уваги до людини, небайдужості до чиєїсь долі знаходить відображення у світовій класичній літературі.

Майстер сатири М. Е. Салтиков-Щедрін зобразив у своєму романі «Пани Головльови» бессердечную мати сімейства Аріну Петрівну Головлеву. Вона вміло заправляла господарством, наживала добро, але була байдужа до своїх дітей. Їх життя, думки, почуттів були поза сферою її інтересів. Дочка, позбавлена підтримки матері в скрутному становищі, померла, залишивши двох осиротілих дочок. Онуки Аріни Петрівни теж були обділені турботою і увагою бабки. У підсумку вони подалися в актриси, пізніше ступили на згубний шлях розпусти, і молодшу це довело до самогубства. Жоден з дітей та онуків Аріни Петрівни не був зігрітий її ласкою, участливым увагою. Всі вони були нещасні. Аріна Петрівна наприкінці життя була приречена на самотність. Якби вона була іншою матір’ю, все склалося б інакше.

А ось в оповіданні В. Р. Распутіна «Уроки французького» вчителька Лідія Михайлівна з усією увагою поставилася до свого учня, намагаючись врятувати його від голоду, хоча непросто було нагодувати гордого хлопчика. Щоб він не опирався, вона прийняла його хлоп’ячі поняття: стала грати з ним на гроші. Порятунок хворого недокрів’ям дитини було для неї вище всяких умовностей. Вона поплатилася втратою роботи за азартні ігри з учнем, але хлопчикові допомогла.

Дуже схожі «Дівчинка з сірниками» Г. К. Андерсена і «Хлопчик у Христа на ялинці» Ф. М. Достоєвського. В обох творах діти замерзають взимку від байдужості оточуючих. Того і іншого знаходять вранці замерзлими. Невже так непосильно було кому-небудь впустити замерзаючого дитини в будинок, відігріти, нагодувати? Прояви до них увагу — і діти залишилися б живі, влаштовані в житті і вдячні. Приємно, звичайно, що Христос взяв хлопчика до себе на ялинку, а дівчинка зустрінеться на небесах з бабусею, тільки як дорослим, винним у байдужості до цих дітей, бачити їх замерзлі трупики?

Так що ж означає уважність до людини у важкій для нього ситуації? Вона може врятувати йому життя? На підставі розглянутих творів відповідь ствердна. Звичайно, може. Але в житті часто доводиться шкодувати про своє байдужості, неуважності до якоїсь людини, коли виправити вже нічого не можна.