Може співчуття до людей бути проявом егоїзму?

Істинне співчуття, як і любов, не шукає свого. Воно йде від серця і підкріплюється дією. Співчувати комусь можуть і егоїсти, і цілком щиро, якщо вони не уражені ще остаточно байдужістю, але їх співчуття зазвичай бездіяльно. А буває фарисейский жест участі в чиїйсь долі, показне співчуття, прикриває пошук своїх інтересів.

У літературі досить прикладів справжнього і показного співчуття.

Так доктор Пирогов («Чудесний доктор» А. В. Купріна) з почуття співчуття стає справжнім рятівником сім’ї Мерцаловых, опинилася у важкому становищі. Пирогов навіть не сказав батькові сімейства свого імені, лише попросив його ніколи не впадати у відчай. Вчинок доктора говорить про його справжнє співчуття до людей.

Пан Лужін («Злочин і покарання» Ф. М Достоєвського) має намір одружитися на бідній дівчині, яка опинилася в складній ситуації. Він обіцяє подбати про її сім’ю, зображує себе благодійником. На ділі ж він мріяв, щоб красива і розумна Дуня дивилася на нього знизу вгору, відчувала себе зобов’язаною йому, була при ньому в підлеглому положенні. Більш того, Лужін думав, що присутність при ньому чарівною і освіченої жінки може звернути на нього увагу, оточити його образ певним ореолом. В цьому випадку людина нібито бере участь у долі бідної дівчини, просто прикриває свої егоїстичні, причому досить підлі, устремління.

Не краще і господа з п’єси Островського «Безприданниця». Здається, Карандишев любить Ларису, бере заміж безприданницю, хоча сам бідний. Карандишев обіцяє зробити Ларису щасливою, не нагадує про її зневагу до нього, прощає любов до Паратову. Але не хоче виконати її прохання виїхати в село, де вона сподівалася заспокоїтися. Він не думає про страждання коханої, він роздувається від гордості, що така красуня вибрала його, дрібного чиновника. Карандышеву треба «утерти ніс» багатим шанувальникам його нареченої. Він тішить своє самолюбство. Багаті купці Кнуров і Вожеватов зображують участь у долі Лариси, обманутою Паратовим. Співчуття їх фальшиво, тому що вони керуються наміром зробити красуню своєю утриманкою.

Отже, спираючись на наведені приклади, можна зробити висновок, що співчуття, прикриває корисливий інтерес, є показовим. Дійсне співчуття не шукає вигоди, не випинає себе, намагається бути непомітним.